Matura 2014: fizyka i astronomia, poziom podstawowy [ZADANIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

red./natablicy.pl
Matura 2014. O godz. 14 maturę z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym i rozszerzonym egzamin pisało ok. 25 tys. maturzystów w całej Polsce.

Test na poziomie podstawowym pisało 12 738 osób, trwał on 120 minut. Na poziom rozszerzony przeznaczone było natomiast 150 minut.

Podczas egzaminu maturzyści mogli korzystać z karty wybranych wzorów i stałych fizycznych, linijki i kalkulatora.

Matura 2014: fizyka i astronomia, poziom podstawowy [ARKUSZE]
Matura 2014: fizyka i astronomia, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF]

Matura 2014: fizyka i astronomia, poziom podstawowy [ODPOWIEDZI]

ZADANIE 1.
A. 15 m/s

ZADANIE 2.
B. 3N

ZADANIE 3.
C. wielkości powierzchni styku.

ZADANIE 4.
B. mają rację, ponieważ fale dźwiękowe nie rozchodzą się w próżni.

ZADANIE 5.
D. jednakowe we wszystkich naczyniach.

ZADANIE 6.
A. polu magnetycznym.

ZADANIE 7.
C. 6 mm od środka krzywizny w kierunku zwierciadła.

ZADANIE 8.
D. polaryzacji światła.

ZADANIE 9.
B. 6,9 x 10 do potęgi 14 Hz

ZADANIE 10.
C. 1,5 x 10 do potęgi 9 jąder polonu i 1,05 x 10 do potęgi 10 jąder ołowiu

Aby uzyskać świadectwo maturalne, uczniowie muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego. Podobnie jak w latach ubiegłych, geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze – wybrał je mniej więcej co piąty abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski – zdawać go będzie blisko 90 proc. uczniów.

Tegoroczni maturzyści są ostatnim rocznikiem, który zdawać będzie egzaminy po staremu. Od przyszłego roku najważniejszą zmianą będzie odejście od prezentacji na egzaminie ustnym z polskiego. Zamiast tego zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będzie ono dotyczyć fragmentu tekstu – literackiego, popularnonaukowego – lub reprodukcji. Maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie wypowiedzi inspirowanej wylosowanym tekstem.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. Termin egzaminów pisemnych z języka białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego wyznaczono na 23 maja.

Matura 2014: fizyka i astronomia, poziom podstawowy [ARKUSZE]
Matura 2014: fizyka i astronomia, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF]
Matura 2014: fizyka i astronomia, poziom podstawowy [ODPOWIEDZI]

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono 26 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 25-29 sierpnia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie