Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014: język polski, poziom podstawowy. Jak Wam poszło?

red.
Archiwum
Matura 2014. O godz. 9 blisko 334 tysiące uczniów z całego kraju rozpoczęło dziś maturalny maraton. Na początek zmierzyli się z egzaminem pisemnym z języka polskiego. Jak Wam poszło? Co było?

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym trwało 170 minut. Aby zdać, należało napisać na minimum 30 proc. wszystkich możliwych do zdobycia punktów.

Matura 2014: Dziś język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE, ODPOWIEDZI wkrótce] >>

Arkusz maturalny z języka polskiego był podzielony na dwie części. Pierwsza to czytanie ze zrozumieniem - maturzyści muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące umieszczonego w arkuszu tekstu. Za tę część można otrzymać maksymalnie 20 punktów.

Druga część to pisanie własnego tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Do wyboru są dwa tematy. Za wypracowanie można otrzymać maksymalnie 50 punktów.

Stanowiska bohaterów "Wesela" Wyspiańskiego wobec możliwości wybuchu powstania oraz zachowanie Andrzeja Kmicica podczas spotkania z księciem Bogusławem w "Potopie" Sienkiewicza - takie tematy według maturzystów były do wyboru na maturze z języka polskiego.

Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, musieli porównać stanowiska Gospodarza i Poety w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową.

W arkuszu maturalnym pojawił się także motyw miłości za sprawą fragmentu "Uczty" Platona. Na jego podstawie należało odpowiedzieć na pytania, m.in. co jest pokarmem dla duszy i jak istotę miłości przedstawili ksiądz, biolog i filozof. Maturzyści wskazują, że problem stanowiło określenie funkcji stylistycznych w wybranych cytatach.

Matura 2014: język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE]

[b]Matura 2014: język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF]

Matura 2014: język polski, poziom podstawowy [ODPOWIEDZI wkrótce]

Poza językiem polskim obowiązkowe są pisemne egzaminy na poziomie podstawowym z matematyki (6 maja) oraz języka obcego (7 maja – j. angielski). Chętni mogą wybrać poziom rozszerzony. Każdy absolwent może też przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych – maksymalnie sześciu.

Aby uzyskać świadectwo maturalne, uczniowie muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego. Podobnie jak w latach ubiegłych, geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze – wybrał je mniej więcej co piąty abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski – zdawać go będzie blisko 90 proc. uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski