Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014: matematyka, poziom podstawowy [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

red./natablicy.pl
Matura 2014 - matematyka, poziom podstawowy
Matura 2014 - matematyka, poziom podstawowy
Matura 2014. Trwa drugi dzień matur. Dzisiaj matematyka, poziom podstawowy. Do matury z matematyki na poziomie podstawowym powinni przystąpić wszyscy maturzyści. Jest ich w tym roku ok. 333 700 w całej Polsce.

Matura z matematyki na poziomie podstawowym trwa 170 minut. Aby zdać, należy napisać na minimum 30 proc. wszystkich możliwych do zdobycia punktów. A tych jest aż 50 więc aby zdać maturę z matematyki należy uzyskać minimum 15 punktów.

MATURA 2015. MATEMATYKA poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PYTANIA]

Matura 2015. Matematyka, poziom podstawowy LICEUM TECHNIKUM ZADANIA, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Matura 2015. Matematyka, poziom podstawowy. Ułamki nieskracalne i ciągi ARKUSZE, ZADANIA, ODPOWIEDZI

Ocenianiu podlegają tylko te fragmenty rozwiązania, które wynikają bezpośrednio z treści pytania. Co więcej, wszystkie odpowiedzi z grupy a, b, c, d maturzysta musi zakodować na karcie odpowiedzi, dołączonej do arkusza egzaminacyjnego.

Matura 2014: matematyka, poziom podstawowy [ARKUSZE]

Matura 2014: matematyka, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF]

Matura 2014: matematyka, poziom podstawowy [ODPOWIEDZI]

Arkusz maturalny z matematyki podzielony jest na trzy grupy tematyczne: zadania zamknięte (czyli popularne a, b, c, d), zadania otwarte, wymagające krótkiej odpowiedzi oraz zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi (najwyżej punktowane).

Wśród tegorocznych zadań było m.in. rozwiązywanie równań, rachunek prawdopodobieństwa, wielomian do rozwiązania, pole trójkąta wpisanego w kwadrat oraz funkcje liniowe i kwadratowe.

Maturzyści mieli także obliczyć przekątną prostopadłościanu - podane było pole powierzchni oraz informacja, że krawędzie są w stosunku 1/2/3 oraz kąt oparty na łuku stanowiącym 4/9 obwodu okręgu. Zadania zamknięte wymagały wykorzystania wzorów na powierzchnię boczną stożka i walca oraz umiejętności obliczania ułamka z podniesionym do potęgi mianownikiem.

Kolejne z zadań polegało na obliczeniu, z jaką prędkością schodził i wchodził turysta pod górę na podstawie podanego czasu i danej, że schodził o 1 km/h szybciej niż wchodził.

Maturzyści w czasie egzaminu mogą korzystać z tablic matematycznych, kalkulatora prostego – podstawowego, a także cyrkla i linijki.

Aby uzyskać świadectwo maturalne, uczniowie muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego. Podobnie jak w latach ubiegłych, geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze – wybrał je mniej więcej co piąty abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski – zdawać go będzie blisko 90 proc. uczniów.

Tegoroczni maturzyści są ostatnim rocznikiem, który zdawać będzie egzaminy po staremu. Od przyszłego roku najważniejszą zmianą będzie odejście od prezentacji na egzaminie ustnym z polskiego. Zamiast tego zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będzie ono dotyczyć fragmentu tekstu – literackiego, popularnonaukowego – lub reprodukcji. Maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie wypowiedzi inspirowanej wylosowanym tekstem.

Matura 2014: matematyka, poziom podstawowy [ARKUSZE]

Matura 2014: matematyka, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF]

Matura 2014: matematyka, poziom podstawowy [ODPOWIEDZI]

Sesja maturalna rozpoczęła się w poniedziałek, 5 maja o godz. 9.00 od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia po południu - o godz. 14.00 przeprowadzony został egzamin z wiedzy o tańcu.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. Termin egzaminów pisemnych z języka białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego wyznaczono na 23 maja.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono 26 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 25-29 sierpnia.

Matury trwają do 30 maja. Trzymamy kciuki za wszystkich egzaminowanych i życzymy powodzenia!

Zobacz także:
Matura 2014: język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE]

Matura 2014: język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF]

Matura 2014: język polski, poziom podstawowy [ODPOWIEDZI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski