Matura 2015 Język polski, poziom rozszerzony. Eco, Bułhakow i Kaczmarski LICEUM TECHNIKUM ARKUSZE

red./na tablicy
Matura 2015 język polski poziom rozszerzony
Matura 2015 język polski poziom rozszerzony CKE
Matura 2015 POLSKI, poziom rozszerzony. 7 maja o godz. 9 maturzyści przystąpili do pisania MATURY 2015 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie liceów ogólnokształcących na nowej maturze 2015 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym musieli napisać wypracowań na jeden z dwóch tematów - "Historii piękna" autorstwa Umberta Eco. Drugim tematem była analiza porównawcza wiersza Jacka Kaczmarskiego pt. "Zesłanie studentów" oraz wiersza Zygmunta Krasińskiego pt. "Na Sybir". Maturzyści z techników na starej maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym musieli zinterpretować fragment "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa lub opisać na czym polegała ironia w dwóch tekstach, o wilku i owcy. Po egzaminie znajdziecie u nas arkusze, arkusze pdf, pytania

Matura 2015. Język polski, poziom rozszerzony [ARKUSZ PDF LICEUM]

Matura 2015. Język polski, poziom rozszerzony [ARKUSZ PDF TECHNIKUM]

Na poziomie podstawowym maturzyści z liceów ogólnokształcących piszący maturę zgodnie z nowymi zasadami musieli wykazać się znajomością "Lalki" Bolesława Prusa i napisać rozprawkę na temat "Wola człowieka czy niekontrolowane siły decydują o losie ludzkim?" lub dokonać interpretacji wiersza poetki z USA Elizabeth Bishop: "Ta jedna sztuka".

Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści musieli także przeczytać dwa teksty: jeden dotyczył tendencji i modzie w języku,czy warto czytać nowe książki czy lepiej wybierać te stare a drugi to artykuł "Hipermarket z kulturą" z tygodnika Wprost.

MATURA 2015. Język POLSKI poziom rozszerzony [TEMATY, ARKUSZE CKE]

MATURA 2015 Z CKE. JĘZYK POLSKI, POZIOM PODSTAWOWY - ODPOWIEDZI

Matura 2015. Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE]

Matura 2015. Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF LICEUM]

Matura 2015. Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE PDF TECHNIKUM]

Uczniowie techników, którzy tegoroczną maturą pisali na starych zasadach zmierzyli się z nowelą Bolesława Prusa "Z legend dawnego Egiptu". Do wyboru mieli także drugi temat "Obraz matki na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza i "Ziele na kraterze" Melchiora Wańkowicza".

Nie było pytań zamkniętych, jedynie otwarte. - Egzamin nie był łatwy, nie był trudny - przyznał maturzysta z Krakowa. - Dało się go napisać w 1,5h.

Autor: Karolina Gawlik

MATURA 2015 POLSKI ROZSZERZONY - JAKIE BĘDĄ TEMATY?
Na egzaminie rozszerzonym z języka polskiego maturzysta musi wykazać się znajomością m.in. takich lektur szkolnych: Horacy - wybrane liryki, Jan Kochanowski "Treny" (jako cykl poetycki), poezja barokowa (np. Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn), Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata".

Matura z języka polskiego w części pisemnej może zawierać tylko teksty kultury przewidziane w podstawie programowej.

Przykładowe tematy wypracowań maturalnych na podstawie lektur szkolnych:

Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.

Czy szczególne okoliczności mogą usprawiedliwić postępowanie sprzeczne z podstawowymi zasadami etyki? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i do innych tekstów kultury.

Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z "Potopu" Henryka Sienkiewicza? Punktem wyjścia swoich rozważań uczyń wnioski z analizy danych fragmentów powieści. Zwróć uwagę na ich znaczenie dla całości utworu.

Analizując fragmenty Przedwiośnia i Granicy, porównaj kreacje matek. Określ wzajemne relacje między matką i dzieckiem, wykorzystując także znajomość utworów.

Na podstawie fragmentu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.

Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach Lalki Bolesława Prusa i Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.

Każdy absolwent, który zdecyduje się przystąpić do egzaminu maturalnego, będzie obowiązkowo zdawał pięć egzaminów. Z języka polskiego – w części pisemnej i części ustnej, z wybranego języka obcego nowożytnego – w części pisemnej i części ustnej, z matematyki – w części pisemnej – przypomina dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Do tegorocznej Matury 2015 przystąpi około 310 500 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2014/2015.

TERMINARZ

Część ustna:
od 4 do 29 maja - języki obce nowożytne,
- język łemkowski,
- język kaszubski.
Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych.
od 11 do 23 maja
- język polski,
- języki mniejszości narodowych.

Część pisemna:
7 maja - język polski, poziom rozszerzony
8 maja - matematyka, poziom rozszerzony
11 maja - fizyka i astronomia,poziomy podstawowy i rozszerzony
12 maja - język niemiecki, poziom podstawowy
13 maja - geografia, poziomy podst. i rozszerzony
14 maja - język rosyjski, poziom podstawowy
15 maja - chemia, poziomy podstawowy i rozszerzony
18 maja - język francuski, poziom podstawowy
19 maja - informatyka, poziomy podst. i rozszerzony
20 maja - język hiszpański,poziom podstawowy
21 maja - język włoski, poziom podstawowy
22 maja - język mniejszości narodowych, poziomy podst. i rozszerzony
- kaszubski
- łemkowski.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie