Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2015. Język POLSKI poziom rozszerzony [TEMATY, ARKUSZE CKE]

red./natablicy.pl
Matura 2015 język polski poziom rozszerzony
Matura 2015 język polski poziom rozszerzony CKE
MATURA 2015 JĘZYK POLSKI poziom rozszerzony. W czwartek, 7 maja 2015 roku maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Na egzaminie maturalnym w liceum pojawił się esej Umberto Eco oraz analiza wiersza. W technikum - "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa oraz wiersz Herberta "Wilk i owieczka". Na naszym portalu po maturze 2015 znajdziecie ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE i pytania.

Matura 2015. Język polski, poziom podstawowy. Lalka i ludzkie dylematy ARKUSZE PDF, PYTANIA, TEMATY

Autor: Karolina Gawlik

Egzamin maturalny 2015 przeprowadzany jest od 4 do 29 maja. Część pisemna – od 4 do 22 maja, część ustna – od 4 do 29 maja, z zastrzeżeniem że część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej formule będzie przeprowadzana od 11 do 23 maja.


MATURA 2015 POLSKI ROZSZERZONY - JAKIE BĘDĄ TEMATY?

Na egzaminie rozszerzonym z języka polskiego maturzysta musi wykazać się znajomością m.in. takich lektur szkolnych: Horacy - wybrane liryki, Jan Kochanowski "Treny" (jako cykl poetycki), poezja barokowa (np. Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn), Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata".

Matura z języka polskiego w części pisemnej może zawierać tylko teksty kultury przewidziane w podstawie programowej.

Przykładowe tematy wypracowań maturalnych na podstawie lektur szkolnych:

Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.

Czy szczególne okoliczności mogą usprawiedliwić postępowanie sprzeczne z podstawowymi zasadami etyki? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i do innych tekstów kultury.

Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z "Potopu" Henryka Sienkiewicza? Punktem wyjścia swoich rozważań uczyń wnioski z analizy danych fragmentów powieści. Zwróć uwagę na ich znaczenie dla całości utworu.

Analizując fragmenty Przedwiośnia i Granicy, porównaj kreacje matek. Określ wzajemne relacje między matką i dzieckiem, wykorzystując także znajomość utworów.

Na podstawie fragmentu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.

Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach Lalki Bolesława Prusa i Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.

Każdy absolwent, który zdecyduje się przystąpić do egzaminu maturalnego, będzie obowiązkowo zdawał pięć egzaminów. Z języka polskiego – w części pisemnej i części ustnej, z wybranego języka obcego nowożytnego – w części pisemnej i części ustnej, z matematyki – w części pisemnej – przypomina dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Do tegorocznej Matury 2015 przystąpi około 310 500 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2014/2015.

Maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych:

W części pisemnej:

* język polski – na poziomie podstawowym
* matematyka – na poziomie podstawowym
* język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym
* język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie
absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości
narodowej)

W części ustnej:

* język polski – bez określania poziomu
* język obcy nowożytny - bez określania poziomu
* język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej)

MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI - JAKIE BĘDĄ TEMATY

Jakie będą tematy na maturze z polskiego (poziom podstawowy)? Można jedynie zgadywać. Przypomnijmy jednak, z jakimi pytaniami maturzyści zmierzyli się podczas próbnej matury. Na języku polskim mieli do wyboru rozprawkę dotyczącą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza lub interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - Moim zdaniem matura była na średnim poziomie. Było wiele tekstów nad którymi musieliśmy pomyśleć. Wydaje mi się, że dałam radę i mogę być zadowolona – mówiła zeszłoroczna maturzystka.

Tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego, zgodnie z zasadami egzaminu maturalnego w nowej formule, muszą również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Każdy absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych – tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego do maksymalnie kolejnych pięciu, natomiast absolwenci technikum – do nie więcej niż sześciu. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez szkoły wyższe - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski