Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: J. polski - poziom podstawowy. "Lalka" i"Dziady" [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Konrad Karkowski
Matura 2016. Na egzaminie z języka polskiego pojawiły się m.in. "Dziady" cz. IV: "Czy warto kochać pomimo cierpienia?", a także "Lalka" Bolesława Prusa. Na uporanie się z pisemnym egzaminem z języka polskiego maturzyści mieli maksymalnie 170 minut. W Krakowie do egzaminu dojrzałości przystąpiło 2193 uczniów, a w całej Małopolsce ponad 35 tys. ARKUSZ, ODPOWIEDZI, PYTANIA, TEMATY WYPRACOWANIA, TEKSTY, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA
">

Matura 2016: Język polski - poziom podstawowy. "Lalka" i"Dziady" [ZOBACZ PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI]

">

Matura 2016: J. polski - poziom podstawowy. "Lalka" i"Dziady" [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Matura 2016. Zadania z języka polskiego. Rozwiąż zadania próbne i sprawdź swoją wiedzę

ZOBACZ: MATURA 2016. Język polski - poziom podstawowy [ARKUSZE, ZADANIA]


Matura 2016: co było na maturze z j. polskiego

Autor: Joanna Dolna

Maturzyści mają już za sobą ponad 2 godziny egzaminu z JĘZYKA POLSKIEGO na poziomie podstawowym. Co było na MATURZE Z POLSKIEGO, JAKIE BYŁY LEKTURY - po egzaminie wszystko opublikujemy na naszej stronie!

Matura 2016: POLSKI podstawowy: Co było? [PYTANIA, TEMATY, ZADANIA, ODPOWIEDZI]

Na maturze z języka polskiego pojawiły się "Dziady" cz. IV: "Czy warto kochać pomimo cierpienia?". Była też "Lalka" Bolesław Prusa - a dokładnie fragment, w którym Rzecki otrzymuje list zaadresowany do Wokulskiego - informują na Twitterze maturzyści. Pojawił się także tekst o pisaniu w internecie, gdzie często stosujemy skróty. Pytanie brzmiało, czy takie pisanie skrótami powoduje, że nasz język staje się uboższy. Pojawiła się również analiza wiersza "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta. Co jeszcze pojawiło się na egzaminie? Już wkrótce opublikujemy wszystkie pytania z języka polskiego wraz z odpowiedziami.

Matura 2016. Język polski - poziom podstawowy

W XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Krakowie zdaje 72 tegorocznych absolwentów. - Oprócz nich są jeszcze absolwenci skierowani do nas przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną z innych szkół. Są też osoby, które poprawiają maturę z lat ubiegłych. W sumie mamy ponad 90 osób, które piszą egzamin w czterech salach - mówiła tuż przed godziną 9 Barbara Rasińska, wicedyrektor liceum. - Bardzo gorąco trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów. Najważniejsze, czego od nich oczekujemy, to czytanie zadań maturalnych ze zrozumieniem. To jest klucz do sukcesu - zwracała uwagę.

Witold Sieraczyński z kl. III b wyznał nam przed egzaminem, że jeszcze wczoraj był zestresowany, w pierwszym dniu pisania matury - już nie. - Mam nadzieję, że nie trzeba będzie pisać wypracowania na temat "Pana Tadeusza". Z drugiej strony to klasyczne dzieło literatury polskiej, które wszyscy znają, więc zawsze można coś napisać na jego temat. Liczę na to, że temat rozprawki nie będzie trudny, bo na interpretację wiersza bym się nie porywał - mówił.

- Przewiduję, że z polskiego może być Sienkiewicz albo Szekspir, ewentualnie jakiś temat związany z holocaustem - wyliczała Magda Kalinka z III c. Przed egzaminem przejrzała streszczenia utworów i powtórzyła zasady gramatyki. -Parę minut przed rozpoczęciem pisania czuć stres - powiedziała "Gazecie Krakowskiej".

Agata Jurkowska i Magda Gawor z III a najbardziej chciały, by na maturze pojawiły się pytania z "Lalki" Prusa, "Zbrodni i kary" Dostojewskiego i "Pana Tadeusza" Mickiewicza. -Ewentualnie "Chłopi" Reymonta - mówi Agata. Najbardziej obawiały się "Granicy" Nałkowskiej, "Jądra Ciemności" Conrada, "Wesela" Wyspiańskiego i mickiewiczowskich "Dziadów".

Matura 2016: maturzyści najczęściej wybierają biologię
I Iza, i Aleksander przyznają jednak, że większy stres będą odczuwać w kolejnych dniach, gdy podejdą do egzaminów z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. - To one będą się liczyć przy rekrutacji na studia. Dlatego większą wagę przykładamy do przygotowań z tych właśnie przedmiotów - przyznają.

Jutro będą zdawać matematykę, a następnie język obcy. Potem przyjdzie czas na przedmioty dodatkowe. W tym roku szkolnym w Krakowie maturzyści najczęściej wybierają biologię, geografię, chemię i wiedzę o społeczeństwie.

Matura 2016. Pierwszy tydzień od 4 do 11 maja

- 4 maja, środa: godz. 9 - język polski, poziom podstawowy (170 min.; godz. 14 - język polski, poziom rozszerzony (180 min.)

- 5 maja, czwartek: godz. 9 - matematyka, poziom podstawowy (170 min.) ; godz. 14 - wiedza o tańcu poziom podstawowy (120 minut); godz. 14 - wiedza o tańcu poziom rozszerzony (180 min.)

- 6 maja, piątek: godz. 9 - język angielski, poziom podstawowy (120 min.); godz. 14 - język angielski, poziom rozszerzony (150 min); godz. 14 - język angielski, poziom dwujęzyczny (180 min.)

- 9 maja, poniedziałek: godz. 9 - matematyka, poziom rozszerzony (180 min.) ; godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna, poziom podstawowy (120 min.); godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna, poziom rozszerzony (180 min.)

- 10 maja, wtorek: godz. 9 - wiedza o społeczeństwie, poziom podstawowy (120 min.);

godz. 9 - wiedza o społeczeństwie, poziom rozszerzony (180 min.); godz. 14 - historia muzyki, poziom podstawowy (120 min.); godz. 14 - historia muzyki, poziom rozszerzony (180 min.)

- 11 maja, środa: godz. 9 - biologia, poziom podstawowy (120 min.); godz. 9 - biologia, poziom rozszerzony (180 min.); godz. 14 - filozofia, poziom podstawowy (120 min.); godz. 14 - filozofia, poziom rozszerzony (180 min.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski