Matura 2021 z chemii. Wiemy, co pojawiło się na maturze rozszerzonej z chemii [ARKUSZ, ODPOWIEDZI] 14.05.21

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura z chemii: mamy odpowiedzi Anna Kaczmarz
Matura z chemii rozszerzona. Na zdawanie egzaminu z chemii na poziomie rozszerzonym zdecydowało się 3 326 tegorocznych maturzystów z województwa małopolskiego. Nad arkuszami egzaminacyjnymi głowili się w piątek. 14 maja, od godz. 9. Na napisanie egzaminu mieli trzy godziny. Tego samego dnia, tylko po południu, chętni będą zdawać język niemiecki na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Mamy już arkusz z zadaniami oraz odpowiedzi.

Matura z chemii 2021. U nas znajdziecie odpowiedzi

- Poziom matury z chemii był standardowy, ani trudniejszy, ani łatwiejszy w porównaniu do poprzednich lat. W arkuszu znalazło się sporo zadań z typu i mechanizmu reakcji organicznej. Pewną trudność mogło sprawić zadanie z reakcją redoks (którą najpierw trzeba było najpierw samemu rozpisać, a następnie zbilansować), a także zadanie z równaniem Clapeyrona - powiedzieli nam dr Michał Płotek oraz dr Karol Dudek-Różycki.

Choć w tym roku nie ma obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (taka decyzja zapadła w związku z nauczaniem zdalnym, które poprzedziło tegoroczną maturę), większość maturzystów zdaje jednak takie egzaminy, bo wyniki z nich są wymagane przy rekrutacji na studia. Od krakowskich maturzystów słyszymy po poszczególnych egzaminach, że mają nadzieję, iż przybliżają ich one do indeksów na wybranych uczelniach.

Jak się dowiadujemy, lwia część młodych krakowian, absolwentów liceów i techników w Krakowie - chce też tutaj studiować. Podkreślają, że Kraków pod tym względem ma dobrą ofertę, w stolicy Małopolski działają renomowane uczelnie. A dodatkowo za studiowaniem w rodzinnym mieście przemawia wygoda - nie ma konieczności wynajmowania mieszkania, a także zachowuje się sieć kontaktów towarzyskich.

Matura 2021. Co zdają najchętniej?

Według informacji z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, chemia zajmuje 6. miejsce pośród najchętniej wybieranych przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym przez tegorocznych maturzystów w Małopolsce. Pierwsza piątka natomiast przedstawia się następująco:

  • język angielski - 17 682 zdających
  • matematyka - 9 184
  • język polski - 6 663
  • biologia - 5 474
  • geografia - 5 050

Pisemne egzaminy maturalne potrwają do 20 maja. Od 19 do 21 maja będzie trwała część ustna matury, ale przeprowadzana w tym roku wyłącznie dla tych zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Szczegółowy harmonogram matury na kolejne dni:

14 maja: 
9.00 - chemia (poziom rozszerzony)
14.00 - język niemiecki (poziom rozszerzony)
14.00 - język niemiecki (poziom dwujęzyczny)
17 maja: 
9.00 - historia (poziom rozszerzony)
14.00 - język rosyjski (poziom rozszerzony)
14.00 - język rosyjski (poziom dwujęzyczny)
18 maja: 
9.00 - fizyka (poziom rozszerzony)
14.00 - język hiszpański (poziom rozszerzony)
14.00 - język hiszpański (poziom dwujęzyczny)
19 maja: 
9.00 - informatyka (poziom rozszerzony)
14.00 - język włoski (poziom rozszerzony)
14.00 - język włoski
20 maja: 
9.00 - język mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
14.00 - język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)
FLESZ - Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2021 z chemii. Wiemy, co pojawiło się na maturze rozszerzonej z chemii [ARKUSZ, ODPOWIEDZI] 14.05.21 - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie