Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami. Absolwentów liceów czeka egzamin na całkiem nowych zasadach, powraca też część ustna 4.05.23

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Anna Kaczmarz
Nową maturę, czyli tę w formule 2023, będzie zdawać pierwszy rocznik uczniów kończących przywrócone czteroletnie ogólniaki. Natomiast tegoroczni absolwenci techników zmierzą się jeszcze z maturą w "starej" formule 2015. To młodzi ludzie, którzy idą "starą ścieżką" i w technikum spędzili tylko cztery lata. Dopiero wiosną 2024 r. przystąpi do egzaminów dojrzałości według nowych zasad pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników.

Matura 2023. Największe zmiany będą dotyczyły egzaminów z języka polskiego

Wszystkich maturzystów, niezależnie od formuły, czeka w tym roku obowiązkowa część ustna egzaminu, powracająca po przerwie spowodowanej pandemią COVID.

Na maturze w formule 2023, w porównaniu do matur z wcześniejszych lat, największe zmiany będą dotyczyły egzaminów z języka polskiego. Przede wszystkim znacząco został wydłużony czas na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Od tego roku uczniowie będą mieli na to aż 240 minut, czyli cztery godziny. Wcześniej czas na rozwiązanie zadań wynosił 170 minut.

Do tej pory maturzyści otrzymywali jeden arkusz egzaminacyjny - a według nowych zasad każdy dostanie dwa arkusze. Pierwszy z nich będzie się składać z dwóch części: "Język polski w użyciu" (gdzie trzeba będzie odpowiedzieć na pytania na podstawie podanych tekstów) oraz „Test historycznoliteracki”. Ten ostatni jest nowością na maturze z polskiego. W drugim arkuszu zdający będzie miał zmierzyć się z wypracowaniem. Jego minimalna długość to teraz 300 wyrazów (w formule 2015 wystarczyło 250 wyrazów). Będą dwa tematy do wyboru, oba bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej - zdający sam wybierze ją spośród wszystkich lektur obowiązkowych. Co ważne, przystępując do egzaminu, trzeba znać więcej niż wcześniej lektur - 25 w całości, kolejnych kilkanaście we fragmentach.

Wraca matura ustna z języka polskiego

Wraca w tym roku matura ustna z języka polskiego. Każdy z absolwentów 4-letniego liceum wylosuje zestaw egzaminacyjny, który będzie się składać z dwóch zadań:

  • zadanie 1. (z puli zadań jawnych) - zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej,
  • zadanie 2. – dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem. Zdający otrzymają fragment tekstu literackiego, ikonograficznego lub językowego i na jego podstawie będą musieli odpowiedzieć na zadane pytanie, jednocześnie odwołując się do innego tekstu kultury albo utworu literackiego.

Jakie ostatnie rady dałaby uczniom przed zbliżającym się egzaminem dojrzałości dr Małgorzata Juda-Mieloch, nauczyciel, a także egzaminator języka polskiego?

- Proszę czytać. Proszę opracować pytania jawne na egzamin ustny, bo one mobilizują do powtarzania lektur, także tych sięgających do starożytności. Ta lista, po ostatnim aneksowaniu, nie jest przerażająca, gdyż została zawężona do 110
pytań - zaznacza dr Juda-Mieloch.

Rzeczywiście, pytań jawnych na maturę ustną z polskiego, przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, początkowo miało być 280, później ta pula została okrojona do 227, a ostatecznie na liście znalazło się 110 zadań. Wszystkie są oparte
na lekturach.

Pośród pytań jawnych znalazły się np. takie:

  • Motyw przemiany duchowej bohatera. Omów zagadnienie na podstawie "Potopu" Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Kreacje kobiece w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Raj zbudowany na ziemi, czyli o antyutopii. Omów zagadnie - nie na podstawie powieści "Rok 1984" George'a Orwella. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Człowiek w poszukiwaniu prawdy o sobie i świecie. Omów zagadnienie na podstawie "Katedry" Jacka Dukaja. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Na ustny egzamin z polskiego każdy będzie miał 30 minut. W tym czasie 15 minut przeznaczone jest na przygotowanie do odpowiedzi, a kolejne piętnaście minut to już wygłaszanie wypowiedzi monologowej oraz rozmowa z egzaminatorami. Z matury ustnej z polskiego w formule 2023 można uzyskać maksymalnie 30 punktów.

Matura ustna będzie przeprowadzana w terminie od 10 do 23 maja, a dokładne daty dla wszystkich uczniów ustalane są indywidualnie w szkołach. Wciąż zatem jest czas na opracowanie odpowiedzi, jak też przygotowanie się do wygłoszenia monologu egzaminacyjnego.

Wzrósł koszt produkcji wędlin

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami. Absolwentów liceów czeka egzamin na całkiem nowych zasadach, powraca też część ustna 4.05.23 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski