MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024. Zakończył się egzamin z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W IV LO w Bydgoszczy do matury przystąpiło 150 osób. Spośród nich Arkadiusz Drozd jako jedyny zadawał egzamin z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym.
W IV LO w Bydgoszczy do matury przystąpiło 150 osób. Spośród nich Arkadiusz Drozd jako jedyny zadawał egzamin z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Tomasz Czachorowski
Tegoroczna matura nabiera tempa. W piątek (10 maja) zaczęły się egzaminy na poziomie rozszerzonym. W sesji popołudniowej do rozszerzenia z języka niemieckiego przystąpił Arkadiusz Drozd, maturzysta z IV LO w Bydgoszczy.

To właśnie jemu i Patrycji Białkowskiej z bydgoskiej "Czwórki" w tym roku towarzyszymy ze szczególną uwagą maturze.

Za maturzystami już wszystkie egzaminy obowiązkowe na poziomie podstawowym. W piątek (10 maja) zgodnie z kalendarzem podanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w sesji porannej odbył się egzamin z wiedzy o społeczeństwie, z kolei o godz. 14 zaplanowano egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym (trwał 150 minut) i dwujęzycznym (180 minut).

Rozszerzenie z niemieckiego pisał też Arkadiusz Drozd, który w IV LO uczył się w klasie IV B przyrodniczo-turystycznej.

- Wybrałem ten przedmiot na rozszerzeniu, bo zamierzam studiować germanistykę. Tak jak się spodziewałem w porównaniu z podstawą na tym egzaminie poprzeczka poszła w górę - mówi Arek. - Na pewno poziom słownictwa i struktura gramatyczna były trudniejsze, ale dałem radę. Skończyłem pisać egzamin 20 minut przed czasem i z sali wyszedłem zadowolony.

Jakie tematy się pojawiły?

- Były dwa do wyboru - mówi maturzysta. - Temat rozprawki brzmiał: przedstaw korzyści i zagrożenia wynikające z publikowania informacji o własnym życiu w internecie. Drugi temat, który się pojawił, to był artykuł do gazetki szkolnej, chyba o zajęciach tanecznych. Tu polecenie było bardzo długie i szczegółów nie pamiętam, bo od razu wybrałem rozprawkę. Pisze mi się ją po prostu łatwiej, jest schematyczna, a poza tym temat mi się spodobał.

Praca musiała mieć maksymalnie do 250 słów.

- Napisałem, że ludzie chcą dzielić się swoim życiem z innymi, bo chcą być sławni oraz nawiązywać nowe znajomości. I to były korzyści - podkreśla Arek. - Z kolei wśród zagrożeń wskazałem, że ujawniając szczegóły ze swojego życia w sieci narażamy się na niewłaściwe wykorzystanie naszych danych przez niektórych użytkowników. Poza tym możemy zostać np. okradzeni lub wyśmiani.

Przypomnijmy, że aby uzyskać świadectwo maturalne, w części pisemnej maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zdawalności), maksymalnie uczeń mógł wybrać 5 rozszerzeń.

Matury pisemne potrwają do 24 maja. W poniedziałek (13 maja) odbędą się egzaminy na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języka angielskiego (godz. 9), a o godz. 14 rozszerzenie z filozofii.

Egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego planowane są po weekendzie i potrwają do 25 maja. Tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów, 5-letnich techników i branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej podstawówki zdają maturę w Formule 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera