MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura geografia 2024 - arkusz CKE, odpowiedzi. Jakie zadania były na maturze z rozszerzonej geografii 17 maja? Mamy komentarze uczniów!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura 2024 z geografii rozszerzonej. Odpowiedzi i arkusz CKE;nf
Matura 2024 z geografii rozszerzonej. Odpowiedzi i arkusz CKE;nf Joanna Urbaniec
W kolejnym dniu matur 2024 - w piątek, 17 maja - część abiturientów przystępuje do egzaminu z geografii na poziomie rozszerzonym. W skali Polski geografia znalazła się na 3. miejscu pośród przedmiotów, które tegoroczni absolwenci wybrali do zdawania jako dodatkowe, na poziomie rozszerzonym. W tym artykule znajdziesz arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na tegorocznej maturze rozszerzonej z geografii. Krakowscy maturzyści, którzy w piątek od rana pisali maturę z geografii na poziomie rozszerzonym, oceniali, że była przystępna, a nawet podejrzanie prosta.

W tym artykule znajdziesz arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na tegorocznej maturze rozszerzonej z geografii.

Matura 2024 z geografii rozszerzonej. Odpowiedzi i arkusz CKE

Matura z rozszerzonej geografii. Mamy komentarze uczniów!

- Egzamin poszedł po mojej myśli, nie mogłem sobie wyobrazić go lepiej. Sądzę, że przygotowania, które do niego wykonałem, na pewno się opłaciły. Wręcz porównam to z boksem: to był dziewięciomiesięczny obóz przygotowawczy, składający się z korepetycji i pracy własnej, który dał mi naprawdę dużo - mówił nam tuż po egzaminie Jakub Suś z VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Kuba dodawał, że jedyna rzecz, która go nieco stresowała, to ilość czasu, który mu pozostał po napisaniu wszystkich odpowiedzi. - Bo napisałem maturę na pond 20 minut przed końcem egzaminu, więc przez chwilę rozważałem, czy na pewno wszystkie moje odpowiedzi są dobre. Ale zrewidowałem wszystko i liczę na dobry wynik – kwitował.

Jak zwrócił uwagę krakowski maturzysta, zadania obliczeniowe na tegorocznej maturze z geografii były do zrobienia – nawet dla osoby „antymatematycznej”. Kuba pochwalił też nowy typ pytań maturalnych, które raczej sprawdzają umiejętności uczniów niż to, jak zapamiętują dane.

- Nowy typ zadań polega na tym, że nie tylko jest odkopywana wiedza z naszej głowy, ale również sprawdzane jest to, czy potrafimy zobaczyć powiązania między różnymi zjawiskami. Są to pytania formułowane na przykład tak: w jaki sposób środowisko przyrodnicze wpływa na rozwój turystyki w danym regionie. I wtedy nie chodzi o to, żeby napisać kilka zdań, których może się nauczyć każdy, tylko żeby dotrzeć głębiej, do tego problemu i go rozważyć – tłumaczył nam na teoretycznym zadaniu Jakub Suś. - Ten nowy typ matury był bardzo korzystny dla bardzo wielu uczniów, w tym dla mnie - dodawał absolwent VI LO.

Zdający maturę z geografii znaleźli w arkuszu egzaminacyjnym 36 zadań. Kuba zapamiętał na przykład ostatnie z nich. - Jak współpraca państw zjednoczonych w OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) wpływa na handel zagraniczny Unii Europejskiej – cytował.

Pytanie, na które Jakub musiał poświęcić najwięcej czasu, wymagało natomiast porównania struktury demograficznej Iraku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - Ale wbrew pozorom to było dość przystępne zadanie - jak się oglądnęło trzy filmy na temat wojny w Iraku, to dało się to na poziomie wiedzy ogólnej napisać – mówił nam maturzysta.

Jakub Suś wcześniej już zdawał - poza egzaminami obowiązkowymi - także maturę rozszerzoną z wiedzy o społeczeństwie i angielski na poziomie dwujęzycznym. Przedmioty wybrał z myślą o przyszłych studiach: chciałby dostać się na zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim, a jeśli nie – to na kierunek zarządzanie i dowodzenie na Wojskowej Akademii Technicznej, również w Warszawie (bo marzy o mieszkaniu w dużej metropolii).

Matura z geografii 2024

W Małopolsce geografia jest z kolei na 4. miejscu pośród najchętniej wybieranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym - po języku angielskim, matematyce i języku polskim. Z długopisami pochyli się dziś nad arkuszami egzaminacyjnymi z pytaniami z geografii ok. 5,1 tys. małopolskich maturzystów.

Piątkowy egzamin pisemny z geografii na poziomie rozszerzonym rozpoczął się o godzinie 9, a na jego napisanie maturzyści mają trzy godziny.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura z geografii?

Kto zdaje maturę 2024?

Tegoroczne egzaminy maturalne rozpoczęły się 7 maja. Do matury przystępuje około 263 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych w całym kraju. Z tej liczby w Krakowie w 113 szkołach - liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach II stopnia i szkołach artystycznych - z egzaminami zmaga się 9,5 tys. absolwentów.

Zdecydowana większość maturzystów przystąpiła do matury w "Formule 2023". Wśród nich jest tym razem pierwszy rocznik absolwentów przywróconych pięcioletnich techników. Absolwenci czteroletnich liceów maturę w tej formule zdawali po raz pierwszy w ubiegłym roku.

Chęć zdawania - podobnie jak w poprzednich latach - zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród takich zdających są osoby, które wcześniej nie przystąpiły do matury, jak i osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu lub egzaminów z przedmiotów niezdanych w ubiegłych latach. W tej grupie są również osoby, które podchodzą do zdawanego już wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik, albo zdają całkiem nowy przedmiot. To np. ci młodzi ludzie, którym wcześniej brakło punktów, by dostać się na wymarzone studia, albo też tacy, którzy rozpoczęli naukę na wyższej uczelni, ale stwierdzili, że jednak chcieliby studiować na innym kierunku.

Okrojony materiał po raz ostatni

W tym roku po raz ostatni egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. To okrojenie materiału, którego znajomość obowiązuje zdającego, jest jeszcze pokłosiem pandemii i zdalnego nauczania, które było przez nią wymuszone.

Pakt migracyjny zatwierdzony. Polska nie przyjmie migrantów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski