Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura - polski rozszerzony. Co będzie na maturze z j polskiego? [ARKUSZ CKE, TEMATY]

OPRAC.:
Marlena Hebda
Marlena Hebda
Próbne matury 2021. Matura - polski rozszerzony. Co było w zeszłym roku? Tematy, lektury, przykłady [MATURA]
Próbne matury 2021. Matura - polski rozszerzony. Co było w zeszłym roku? Tematy, lektury, przykłady [MATURA] Archiwum
Matura rozszerzona z języka polskiego nie jest obowiązkowa. Przystępują do niej tylko chętni, u których wyniki z matury rozszerzonej z polskiego będą liczyć się do rekrutacji na wybrany kierunek na studia. Sprawdźcie niżej, co warto wiedzieć na temat matury z polskiego na poziomie rozszerzonym. Jakie zadania pojawiły się w zeszłym roku? Podpowiadamy, jak się przygotować!

Matura próbna: polski 2021. Poziom rozszerzony. Jak przygotować się do matury?

Matura z języka polskiego nie należy do najłatwiejszych. Aby dobrze ją zdać, trzeba wykazać się dobrą znajomością wielu tekstów kultury, zarówno tych z poziomu podstawowego, jak również rozszerzonego. Żeby poradzić sobie z nią należycie, najlepiej przed egzaminem przypomnieć sobie najważniejsze teksty ze wszystkich lat nauki i obecne w nich wątki i motywy. Pod względem tekstów, które możemy wybrać jako przykłady w wypracowaniu, poziom rozszerzony jest nieco bardziej liberalny - warto odwołać się do lektur z listy obowiązkowych tekstów, jednakże dobrze widziane jest także opisanie dzieł, które niekoniecznie omawiane były na lekcjach, ale które dobrze pasują do podanej w zadaniu tematyki.

Matura rozszerzona polski 2021. Co było na maturze w zeszłym roku?

Na maturze rozszerzonej z języka polskiego maturzyści mają do zrobienia tylko jedno zadanie - napisanie wypracowania liczącego przynajmniej 300 wyrazów. Zdający mają do wyboru dwa tematy, z czego jeden to napisanie rozprawki na podstawie podanego fragmentu tekstu, natomiast drugi to analiza porównawcza dwóch wierszy.

Podstawą do pierwszego tematu był fragment tekstu Bożeny Chrząstowskiej, "Prawda i >>zmyślenie<< literackie". Po przeczytaniu tekstu należało najpierw określić jego tezę, a następnie ustosunkować się do niej, podając jako przykłady inne teksty kultury.

O drugim temacie opowiedziała nam jedna z maturzystek, Julia.

- Akurat trafiły się dwa bardzo proste wiersze Kochanowskiego i Herberta – oba ze snem w tytule. Na początku napisałam o tym, że chociaż autorzy są z dwóch różnych epok, to ich spojrzenie na temat snu jest bardzo podobne. Potem rozwinęłam, co dokładnie mówili o śnie i na koniec doszłam do wniosku, że niezależnie od epoki ludzie patrzą na sen jako na ucieczkę od życia realnego.

- relacjonowała uczennica.

Matura z języka polskiego - lista lektur

Na maturę z języka polskiego obowiązuje dość obszerna lista lektur. Jest tak, ponieważ do matury rozszerzonej warto znać nie tylko lektury obowiązkowe, ale także dodatkowe. Do lektur, z którymi warto zapoznać się do matury, oprócz tych potrzebnych na poziom podstawowy, należą:

  1. Horacy, wybrane liryki;
  2. Jan Kochanowski, Treny (jako cykl poetycki);
  3. poezja barokowa – na przykład: Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn;
  4. wybrany wiersz z romantycznej poezji europejskiej;
  5. Juliusz Słowacki, Kordian LUB Fantazy;
  6. Zygmunt Krasiński, Nie-boska komedia;
  7. realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska – na przykład: Honoriusz Balzak, Ojciec Goriot; Emil Zola, Nana; Gustaw Flaubert, Pani Bovary;
  8. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy;
  9. Gustaw Herling Grudziński, wybrane opowiadanie;
  10. Michaił Bułhakov, Mistrz i Małgorzata;
  11. wybrana powieść lub zbiór opowiadań z XX lub XXI wieku – na przykład: Marii Dąbrowskiej, Zofii Nałkowskiej, Marii Kuncewiczowej, Józefa Wittlina, Józefa Mackiewicza, Juliana Stryjkowskiego, Andrzeja Kuśniewicza, Tadeusza Konwickiego, Stanisława Lema, Wiesława Myśliwskiego, Marka Nowakowskiego, Jerzego Pilcha, Olgi Tokarczuk, Stefana Chwina, Pawła Huellego;
  12. wybrana powieść lub zbiór opowiadań dwudziestowiecznych autorów z literatury światowej – na przykład: Franza Kafki, Tomasza Manna, Vladimira Nabokova, Alberta Camusa, Isaaca Bashevisa Singera, Johna Steinbecka, Kurta Vonneguta, Gabriela Garcii Marqueza, Gunthera Grassa, Umberto Eco, Milana Kudery;
  13. wybrane wiersze dwudziestowiecznych poetów polskich – innych niż na poziomie podstawowym.

Matura próbna 2021. Harmonogram

Matura próbna z polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się we wtorek, 9 marca i rozpocznie o godz. 9:00. Maturzyści będą mieli 3 godziny na napisanie wypracowania.

Przypominamy, że matury próbne potrwają do 16 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura - polski rozszerzony. Co będzie na maturze z j polskiego? [ARKUSZ CKE, TEMATY] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski