Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2021 z chemii. Studiowanie chemii daje odpowiedź na pytanie - jak ratować świat [WYWIAD]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Prof. dr hab. Wojciech Macyk, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prof. dr hab. Wojciech Macyk, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego Joanna Urbaniec
Rozmowa z prof. dr hab. Wojciechem Macykiem, dziekanem Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zapewnia, że studiowanie chemii daje wiele możliwości. Szef wydziału przyznaje, że absolwenci uczelni mogą znaleźć pracę w największych firmach w kraju, brać udział w modernizacji polskiego przemysłu lub założyć swój własny biznes.

Szósta edycja próbnej matury z chemii po raz drugi odbędzie się tylko w wersji online.

Niestety nie mamy innego wyjścia. Zwłaszcza jeżeli jest to wydarzenie o tak dużej skali. Egzamin z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, a możliwość uczestnictwa online w tym wydarzeniu z powodu pandemii sprawiła, że chętnych jest kilkakrotnie więcej niż przy stacjonarnym egzaminie. Na szczęście przy egzaminie online nie jesteśmy ograniczeni liczbą miejsc. W ubiegłym roku do naszej próbnej matury przystąpiło około 10 tys. osób z całego kraju. Zobaczymy jak będzie w tym roku.

Próbna matura pomaga w przygotowywaniu się uczniów szkół średnich do prawdziwej matury, ale też promuje Wydział Chemii UJ.

Tak duża liczba uczestników egzaminu pokazuje, że jest żywe zainteresowanie chemią, a z drugiej strony zwraca uwagę tegorocznych maturzystów na nasz wydział, który w przyszłości może być miejscem gdzie będą studiowali. Dlatego bardzo się cieszę, że zasięg tej matury jest tak szeroki.

Czy po zakończeniu pandemii i powrocie do normalnych warunków nauczania próbna matura z chemii będzie w formie hybrydowej, czyli łączącej egzamin stacjonarny z internetowym?

Bezpośredni kontakt młodych ludzi z grupą egzaminującą ma swoje zalety, ale egzamin online daje możliwość dotarcia do szerszej grupy osób i szkoda byłoby z tego rezygnować. Dlatego też w przyszłości na pewno będziemy brali pod uwagę wariant hybrydowy.

Czy sukces próbnej matury z chemii przełożył się na sukces rekrutacyjny Wydziału Chemii?

Myślę, że tak, choć nie należy zapominać o tym, że próbny egzamin wpisuje się w szereg wielu wydarzeń, które organizuje Wydział Chemii. Mamy szeroką ofertę skierowaną do uczniów szkół średnich, ale i podstawowych. Oprócz próbnej matury są to m.in. olimpiady wiedzy chemicznej dla szkół średnich i podstawowych, wykłady dla uczniów z serii „Chemia niejedno ma imię”. Ostatnio zorganizowaliśmy konkurs filmowy „Z chemią za pan brat.” Uczestnicy przysłali nam aż 180 filmów, które pokazują, że chemii nie trzeba się bać, i że to dobry kierunek na rozwój zawodowy, a także sposób na życie.

W życiu przeciętnego człowieka słowo chemia nie zawsze ma pozytywne skojarzenia. Ciągle się mówi o tym, że „chemia” jest niezdrowa. Panie w sklepach, żeby sprzedać wędliny, zachwalają, że są bez chemii, a jabłka bez nawozów – oczywiście chemicznych. Czy chemia jest taka zła?

To demonizowanie chemii jest widoczne na każdym kroku. Dla mnie jest niezrozumiałe, ponieważ dzisiaj praktycznie jakakolwiek produkcja bez „chemii” jest niemożliwa. Wydajność rolnictwa bez nawozów sztucznych nie pozwoliłaby wykarmić blisko 8 miliardów ludzi, którzy żyją na świecie. Istnieje niezrozumiałe, bardzo powszechne przeświadczenie, że produkty wytworzone w wyniku świadomie zaplanowanej syntezy chemicznej są z jakiegoś powodu gorsze, szkodliwe, a przynajmniej mniej skuteczne niż produkty pochodzenia naturalnego. Jest to nieprawdziwy obraz chemii. Jedna z reklam telewizyjnych informuje, że do wyprodukowania jednej koszulki potrzeba 100 litrów wody. Kolejne ujęcie przedstawia wyschnięte jezioro. Takie filmy sugerują nam, że woda po wykorzystaniu jej w procesie produkcji znika, co nie jest prawdą. Woda pozostaje dalej w obiegu i to od nas zależy w jakim stanie oddamy ją środowisku.

Na jakim kierunku można się tego dowiedzieć?

Jednym z naszych nowych kierunków jest chemia zrównoważonego rozwoju. To jest kierunek, na którym chcemy pokazać studentom chemię w kontekście zmian podejścia człowieka do szacunku dla środowiska. Uczymy m.in. jak planować gospodarkę odpadami, w jaki sposób przetwarzać energię słoneczną, jak planować produkcję z minimalną ingerencją w środowisko. Ponadto obecna polityka środowiskowa, z uwzględnieniem zobowiązań podjętych przez nasz kraj będzie wymagała w przyszłości restrukturyzacji polskiego przemysłu, w tym sektora energetycznego. Wyspecjalizowane kadry będą konieczne do przeprowadzania takich zmian, a późnej obsługi zmodernizowanych czy też nowych przedsiębiorstw. My kształcimy ludzi, którzy będą mogli brać udział w zmienianiu polskiej gospodarki.

Gdzie wasi absolwenci mogą znaleźć pracę?

Kształcimy studentów na kilku kierunkach: chemia, chemia medyczna, wspomniana chemia zrównoważonego rozwoju i ochrona środowiska. Wielu naszych absolwentów pracuje w zawodzie, w miejscach, które dają możliwość rozwoju zawodowego. Mamy mocny przemysł chemiczny w Polsce. Patrząc tylko na region południa kraju największymi zakładami są z pewnością Zakłady Azotowe w Tarnowie oraz spółka Synthos. Mamy kilka podmiotów należących do koncernu Orlen, m.in. w Trzebini czy na Podkarpaciu. Chemicy są potrzebni z sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. W Krakowie mamy takie firmy jak Teva, Ryvu Therapeutics, czy Selvita, która ceni sobie naszych absolwentów chemii organicznej. Współpracujemy też z producentem kosmetyków Inglot, marki znanej na całym świecie. Założyciel tej firmy był naszym absolwentem. Jak widać, chemia daje duże możliwości, zarówno naukowe jak i biznesowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Matura próbna 2021 z chemii. Studiowanie chemii daje odpowiedź na pytanie - jak ratować świat [WYWIAD] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski