MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2023 z biologii 25.11.2022. Wymagania, odpowiedzi, zadania. Arkusze opracowało wydawnictwo Operon

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Maturzyści piszą matury próbne z Operonem tylko w niektórych szkołach
Maturzyści piszą matury próbne z Operonem tylko w niektórych szkołach Karolina Misztal
25 listopada 2022 to był ostatni dzień matur próbnych z wydawnictwem Operon. Został zaplanowany na przedmioty dodatkowe w tym biologię. Kolejne matury próbne dla uczniów klas maturalnych zorganizowane przez CKE odbędą się w grudniu. Jak wygląda matura próbna z biologii? Gdzie uczniowie znajdą odpowiedzi do matury z Operonem? Wyjaśniamy oraz przypominamy terminy i najważniejsze informacje o próbnych maturach 2023.

Spis treści

Matura próbna 2022/2023 z Operonem. Najważniejsze informacje

W próbnych maturach organizowanych przez wydawnictwo Operon biorą udział szkoły, które zgłosiły chęć udziału odpowiednio wcześniej. Zgłoszenia można było wysyłać od 23 sierpnia 2022 r. do 14 listopada 2022.

Wydawnictwo przygotowało arkusze próbne dla maturzystów, którzy w maju będą pisać egzamin dojrzałości w nowej Formule 2023 (IV klasy liceów ogólnokształcących), jak i dla tych, którzy zdają maturę w Formule 2015. Są to uczniowie, którzy byli absolwentami gimnazjum i ostatnie roczniki nauczane według programu obowiązującego do 2019 roku.

Wymagania do matur w różnych formułach są inne, dlatego arkusze w różnych szkołach, jak i czas pracy na daną maturę się różnią.

Harmonogram matur próbnych z Operonem:

 • 22.11 (wtorek) – język polski,
 • 23.11 (środa) – matematyka,
 • 24.11 (czwartek) – język angielski i niemiecki,
 • 25.11 (piątek) przedmioty rozszerzone — biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i WOS.

Matura próbna 2023 z Operonem. Gdzie szukać odpowiedzi?

Arkusze z matur próbnych opracowanych przez wydawnictwo Operon są dostępne tylko dla szkół, które wzięły udział w tej edycji egzaminów próbnych z wydawnictwem. Uczniowie niestety nie znajdą odpowiedzi do zadań w sieci.

Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – poinformowało Wydawnictwo Operon

Matura próbna z biologii. Arkusze wydawnictwa Operon 2022

Operon przygotował arkusze dla uczniów zdających maturę z biologii na poziomie rozszerzonym. Opracowując zadania wydawnictwo musiało zastosować się do wymagań Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wymagania do matury w Formule 2023 obejmują następujące działy:

 • Chemizm życia,
 • Komórka,
 • Energia i metabolizm,
 • Podziały komórkowe,
 • Budowa i fizjologia człowieka,
 • Ekspresja informacji genetycznej w komórkach człowieka,
 • Genetyka klasyczna,
 • Biotechnologia. Podstawy inżynierii genetycznej,
 • Ewolucja,
 • Ekologia,
 • Różnorodność biologiczna, jej zagrożenia i ochrona.

Przypominamy, że w arkuszu nowej matury może znajdować się od 20 do 25 zadań, w tym tylko od 6 do 8 zamkniętych. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań, to 60.

Biologia na maturze próbnej z Operonem. Co o arkuszach maturalnych myślą uczniowie?

Uczniowie relacjonujący swoje wrażenia po próbnej maturze w mediach społecznościowych podkreślają, że egzamin był wymagający, ale nie są zaskoczeni, bo tego właściwie się spodziewali.

 • Ta biologia to była tragedia
 • Biologia niby prosta, ale z planszy zmiotła
 • 40 minut i po robocie
 • Będę to odsypiać przez tydzień...

Matura próbna z biologii. Co należało powtórzyć?

Zebraliśmy również popularne zadania maturalne z biologii, które występowały w ubiegłych latach. Warto spróbować je rozwiązać przed egzaminem:

Jakie są pewniaki maturalne na maturze z biologii?

Pewniaki maturalne na maturze z biologii. Jakie zadania najc...

Próbna matura CKE planowana na grudzień 2022

CKE przygotowuje arkusze dla szkół, aby po raz kolejny uczniowie mogli sprawdzić się na testach diagnostycznych przed majowym egzaminem dojrzałości w nowej Formule 2023. Pierwsza matura próbna 2022 odbyła się we wrześniu. Kolejna edycja przypada na grudzień.

- Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 12 do 22 grudnia. Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby odbył się w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi - informuje Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Jak podkreśla dyrektor CKE, „test diagnostyczny do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz tych, które wymagają jeszcze doskonalenia”.

Matura w Formule 2023 - ważne informacje

Dla maturzystów, których obowiązuje matura w Formule 2023, ważne są terminy próbnych matur, harmonogram egzaminów majowych, ale także te daty, które dotyczą złożenia deklaracji dotyczącej wszystkich zdawanych na maturze przedmiotów. Ważne harmonogramy dla maturzystów to:

Trwa głosowanie...

Który dodatkowy przedmiot zdajesz rozszerzony na maturze?

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura próbna 2023 z biologii 25.11.2022. Wymagania, odpowiedzi, zadania. Arkusze opracowało wydawnictwo Operon - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski