MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2023 z języka polskiego w listopadzie? Maturę przygotowało wydawnictwo Operon. Oto, co pojawiło się w arkuszach

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Matura próbna z Operonem od 22 do 25 listopada 2022. Kolejne testy diagnostyczne już w grudniu (organizowane przez CKE)
Matura próbna z Operonem od 22 do 25 listopada 2022. Kolejne testy diagnostyczne już w grudniu (organizowane przez CKE) Tomasz Czachorowski
22 listopada maturzyści sprawdzili się na maturach próbnych z języka polskiego przygotowanych przez wydawnictwo Operon. Kolejnego dnia napiszą maturę próbną z matematyki. Poznaj wszystkie terminy i najważniejsze informacje o próbnych maturach 2023. Próbne matury uczniowie klas IV liceów ogólnokształcących piszą już od września. Wtedy testy diagnostyczne udostępniła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Kolejne matury próbne w nowej Formule 2023 organizowane przez CKE odbędą się w grudniu.

Spis treści

Matura próbna 2023 z Operonem

We wtorek, 22 listopada, o godz. 9 uczniowie klas maturalnych w niektórych szkołach rozpoczęli pisanie próbnych matur. Arkusze zostały przygotowane przez wydawnictwo Operon. Matury próbne zostały przygotowane dla uczniów, którzy w maju podejdą do matury w Formule 2023, a także dla tych, którzy kończą edukację realizując starą podstawę programową (absolwenci gimnazjów) w Formule 2015.

Harmonogram matur próbnych z Operonem:

 • 22.11 (wtorek) – język polski,
 • 23.11 (środa) – matematyka,
 • 24.11 (czwartek) – angielski i niemiecki,
 • 25.11 (piątek) przedmioty rozszerzone — biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i WOS.

W próbnych maturach organizowanych przez wydawnictwo Operon biorą udział szkoły, które zgłosiły chęć udziału odpowiednio wcześniej. Zgłoszenia można było wysyłać od 23 sierpnia 2022 r. do 14 listopada 2022.

Matura próbna 2023 z Operonem. Gdzie szukać odpowiedzi?

Arkusze z matur próbnych opracowanych przez wydawnictwo Operon są dostępne tylko dla szkół, które wzięły udział w tej edycji egzaminów próbnych z wydawnictwem. Uczniowie nie znajdą odpowiedzi do zadań w sieci.

Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach. – poinformowało Wydawnictwo Operon

Tematy wypracowań na maturze próbnej w formule 2015

Według relacji uczniów musieli wybrać jeden z trzech następujących tematów:

 • Temat 1:
  Jak cierpienie wpływa na refleksję człowieka o sobie samym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa oraz innych tekstów kultury.
 • Temat 2:
  Jakich wyborów dokonują rządzący w sytuacjach kryzysowych? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Potopu” Henryka Sienkiewicza oraz innych tekstów kultury.
 • Temat 3:
  Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Utwór: „W środku życia” Tadeusz Różewicz.

W poleceniu dodano przypomnienie, że każda praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Tematy wypracowań na maturze próbnej w formule 2023

Uczniowie, którzy w maju podejdą do matury w nowej formule 2023 mieli do wyboru dwa tematy. Musieli w nich odnieść się do lektury oraz przytoczyć kontekst. Wypracowanie musiało zawierać co najmniej 300 wyrazów. Większość zdecydowała się na drugi, według uczniów prostszy temat:

Jakie postawy przyjmuje człowiek w obliczu trudnych decyzji życiowych?

Próbna matura CKE planowana na grudzień 2022

CKE przygotowuje arkusze dla szkół, aby po raz kolejny uczniowie mogli sprawdzić się na testach diagnostycznych przed majowym egzaminem dojrzałości w nowej Formule 2023. Pierwsza matura próbna 2022 odbyła się we wrześniu. Kolejna edycja przypada na grudzień.

- Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 12 do 22 grudnia. Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby odbył się w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi - informuje Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Jak podkreśla dyrektor CKE, „test diagnostyczny do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz tych, które wymagają jeszcze doskonalenia”.

Matura w Formule 2023 - ważne informacje

Dla maturzystów, których obowiązuje matura w Formule 2023, ważne są terminy próbnych matur, harmonogram egzaminów majowych, ale także te daty, które dotyczą złożenia deklaracji dotyczącej wszystkich zdawanych na maturze przedmiotów. Ważne harmonogramy dla maturzystów to:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski