Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura Operon 2019 POLSKI podstawowy, rozszerzony. Teksty Tokarczuk i Myśliwskiego na maturze próbnej 2019 (Arkusz, Odpowiedzi)

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura Operon 2019 POLSKI podstawowy, rozszerzony. Teksty Tokarczuk i Myśliwskiego na maturze próbnej 2019 (Arkusz, Odpowiedzi)
Matura Operon 2019 POLSKI podstawowy, rozszerzony. Teksty Tokarczuk i Myśliwskiego na maturze próbnej 2019 (Arkusz, Odpowiedzi) Andrzej Banaś
Matura próbna 2019 OPERON z j. polskiego. Przyszli maturzyści rozpoczęli we wtorek (19 listopada) egzaminy próbnej matury przygotowywanej przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. W Krakowie do tej próby generalnej egzaminu dojrzałości przystąpili m.in. uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego przy ul. Grzegórzeckiej. Gdzie znaleźć arkusz wraz z odpowiedziami? Sprawdź!
W krakowskim VIII Liceum Ogólnokształcącym pierwszy wyszedł z matury z polskiego Stanisław Gaweł

Matura 2019: POLSKI CKE podstawa ODPOWIEDZI z polskiego. "Dz...

Matura z Operonem 2019 POLSKI. Teksty Tokarczuk i Myśliwskiego na maturze próbnej 2019

Na tych, którzy decydowali się na analizę i interpretację wiersza, czekał utwór Wisławy Szymborskiej „Akrobata”. Jednak na zmierzenie się z poezją zawsze decyduje się tylko niewielkie grono maturzystów. Więc i tym razem większość egzaminowanych wybrała pisanie rozprawki.

W rozprawce uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy powrót do domu uszczęśliwia”. Punktem wyjścia był fragment „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego.

- Ten tekst opisywał sytuację, kiedy pewien mężczyzna wrócił do domu z wojny, wojska, szczęśliwa rodzina przyjęła go. Jednak bohater miał traumę po pobycie w wojsku. Chodziło o to, że jeśli brać pod uwagę jego punkt widzenia, to powrót do domu nie uszczęśliwia, a jeśli rodziny – to daje szczęście – opowiadała nam Katarzyna Krzysztoforska z klasy III D biologiczno-chemiczno-matematycznej w VIII LO w Krakowie.

Matura z Operonem 2019 z j. polskiego: Był przytoczony tekst Olgi Tokarczuk na temat "Lalki"

Uzasadniając własne zdanie należało sięgnąć również do innych tekstów kultury (książek, filmów itp.). Licealistka postawiła i broniła tezy, że powrót do domu w stu procentach uszczęśliwia.

- Dałam przykład Małego Księcia, który po swojej wędrówce bardzo tęsknił za różą i chciał zrobić wszystko, żeby wrócić do ukochanej i do swojego domu na planetę. Jako drugi przykład dałam „Potop” i postać Kmicica, który ze społeczeństwa, czyli ojczyzny został wyrzucony, bo został uznany za zdrajcę. I dopiero jak odkupił swoje winy i został uznany za bohatera, to ojczyzna z powrotem go przyjęła. On tęsknił za domem, którym jest ojczyzna i za byciem w niej jako patriota - wyjaśniała przyszła maturzystka.

- A ja jako dodatkowy tekst wybrałem „Odyseję” Homera. Opisałem, że gdy Odys wrócił po długiej wędrówce do swojej ojczyzny, był z tego powodu bardzo szczęśliwy. I wykorzystałem jeszcze film „Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą”, w który zesłaniec wracał z Sybiru przez śniegi, w mrozie, zawierusze. Mimo wszystkich przeciwności losu, mimo że był ścigany, jednak dotarł do ojczyzny. I był zadowolony, że przed śmiercią mu się to udało – wyjaśniał Wojciech Kmiecik, również trzecioklasista z VIII LO. W swojej pracy dowodził, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi: bywa że powrót do domu uszczęśliwia, a bywa że nie (jak u Myśliwskiego). - Pewne doświadczenia życiowe są zbyt traumatyczne, wtedy człowiek wraca do domu całkowicie odmieniony. Często może się okazać, że u takiej osoby już zdolność odczuwania uczuć jest zaburzona, że nie da rady już być szczęśliwa po swoich przeżyciach – przekonuje Wojtek.

Matura próbna Operon 2019 - sprawdź terminy matury próbnej z Operonem (matematyka, j. polski, j. angielski)

Jakie inne zadania czekały na licealistów na tym pierwszym egzaminie Próbnej Matury z Operonem 2019?

- Był przytoczony tekst Olgi Tokarczuk na temat „Lalki”, w którym autorka uzasadniała, dlaczego „Lalka” jest arcydziełem. Dostaliśmy tabelkę, w której były wypisane stwierdzenia Olgi Tokarczuk, a trzeba było wpisać analogicznie fakty z „Lalki”. Na przykład Tokarczuk napisała, że gdyby Wokulski żył w teraźniejszych czasach, dorabiałby w Niemczech – a my mieliśmy napisać, jak było w „Lalce”, że dorabiał na dostawach dla wojska. Albo inny przykład – że dziś Izabela Łęcka byłaby córką ambasadora, a my mieliśmy napisać, kim faktycznie była w powieści – relacjonowała Katarzyna Krzysztoforska.

Kolejny tekst był o retoryce, sztuce przemawiania. - Mówił o tym, że podstawą przemawiania czy rozmowy z innym człowiekiem jest to, że musimy go szanować, traktować jako równego sobie, mieć do niego indywidualne podejście. Ważne jest też, że zupełnie innego słownictwa używa się w rozmowie z dzieckiem, a innego na rozmowie o pracę, a gdybyśmy użyli tej samej przemowy, nie odniesie to żadnego efektu. Na podstawie tego tekstu musieliśmy podać m.in., co jest najważniejsze w tworzeniu relacji w rozmowie – przekazał nam Wojciech Kmiecik z III A w VIII LO.

Z tekstem wiązały się określone zadania, trzeba też było np. wyjaśnić, co znaczy powiedzenie „Nie rzucać słów na wiatr”.

Licealiści z krakowskiego VIII LO kwitowali, że do próbnej matury przystąpili „z marszu”, a przed tą właściwą na pewno będą musieli jeszcze powtórzyć lektury, może przejrzeć streszczenia. - Myślę, że będzie dobrze – mówiła po egzaminie Katarzyna, która swoją przyszłość wiąże z pielęgniarstwem lub psychologią.

To już 13. edycja Próbnej Matury z Operonem. Jak podaje wydawnictwo, obecnie bierze w niej udział 50 procent szkół w całej Polsce.

Harmonogram Próbnej Matury z Operonem 2019


19 listopada:

  • 9.00 – egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)
  • 14.00 – egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)

20 listopada:

  • 9.00 – egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (170 minut)
  • 14.00 – egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)


21 listopada:

  • 9.00 – egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)
  • 14.00 – egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut)

22 listopada:

  • 9.00 – egzamin z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym: historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, chemii, geografii, fizyki (180 minut)

Próbna matura z Operonem 2019 j.polski: arkusz oraz odpowiedzi

Próbna Matura z Operonem to ogólnopolska akcja, w ramach której przeprowadzany jest próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całym kraju. Próbny egzamin jest organizowany od 2007 roku. Co roku przystępuje do niego 70% uczniów z klas maturalnych.

Ogólnopolska Próbna Matura z Operonem przeprowadzana będzie w dniach 19–22 listopada 2019 r.Arkusze wraz z odpowiedziami w wersji dla uczniów zostaną opublikowane na stronach gieldamaturalna.pl godzinę po każdym egzaminie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura Operon 2019 POLSKI podstawowy, rozszerzony. Teksty Tokarczuk i Myśliwskiego na maturze próbnej 2019 (Arkusz, Odpowiedzi) - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski