MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna z matematyki 2023/2024 z wydawnictwem Operon. Co było w arkuszu? Jakie są opinie uczniów po maturze w listopadzie?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Uczniowie w tysiącach szkół piszą próbną maturę z Operonem w listopadzie
Uczniowie w tysiącach szkół piszą próbną maturę z Operonem w listopadzie Tomasz Czachorowski
Matura próbna z matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony) z wydawnictwem Operon została zaplanowana na 22 listopada 2023 roku dobiegła końca. Jakie zadania pojawiły się w arkuszu egzaminacyjnym? Uczniowie pisali od godziny 9.00 przez 180 minut, ale sporo z nich znacznie wcześniej odłożyło długopisy. Komentują w sieci czy matura próbna była trudna. Gdzie szukać arkuszy? O której matura próbna rozszerzona? Jak idzie uczniom egzamin? Sprawdzamy!

Spis treści

Operon: matura próbna z matematyki 2024. Arkusz, odpowiedzi i wyniki

Uczniowie piszą próbny egzamin maturalny, który będzie wiernym odzwierciedleniem majowego egzaminu. Co to znaczy? Arkusz został zbudowany z zadań opartych o wymagania maturalne, które obowiązują maturzystów w tym roku szkolnym i na maturze w maju 2024.

Gdzie szukać arkuszy? Wydawnictwo z uwagi na prośby rodziców i nauczycieli zdecydowało się nie publikować arkusza. Podobnie było w zeszłym roku.

Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – przekazano.

Uczniowie poprawne odpowiedzi i wyniki prac poznają więc dopiero gdy nauczyciel sprawdzi ich egzamin. Zobacz, jak wyglądał arkusz maturalny z matematyki w maju 2023:

Zobacz arkusz maturalny z matematyki. Tu znajdziesz arkusz CKE oraz odpowiedzi do zadań.

Matura 2023 z matematyki. Zobacz arkusz CKE i odpowiedzi do ...

Matura próbna z matematyki w oczach uczniów

Tegoroczni maturzyści chętnie dzielą się w mediach społecznościowych spostrzeżeniami na temat tego, czy matura próbna z matematyki była trudna i jak im poszły poszczególne zadania. Zdania są podzielone. Matematyka to zazwyczaj największe wyzwanie dla maturzystów. Na portalu X (dawniej: Twitter) młodzież publikuje m.in. takie komentarze:

  • W połowie zadań strzelałam XD
  • To była wielka improwizacja
  • Dziwna była ta matura
  • Opuściłem połowę
  • Nie wiedziałem, od czego zacząć
  • Ale lotto!
Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura próbna z mateamtyki z Operonem?

Wnioskujemy, że egzamin był trudny i uczniom pozostało jeszcze sporo nauki przed majem.

Młodzieży zostało jeszcze pół roku na naukę do matury w maju.

Młodzież jednak wie, że próbna matura tylko powinna zdiagnozować ich obecne umiejętności i wiedzę sugerując, nad czym muszą popracować.

Matura próbna z matematyki – poziom rozszerzony

Również w środę 22 listopada o godz. 14.00 rozpocznie się próbna matura z matematyki na poziomie rozszerzonym. Przypominamy, że na rozszerzonym egzaminie w arkuszu uczniowie znajdą wyłącznie zadania otwarte, które wymagają zapisania obliczeń.

Ile trwa próbna matura z Operonem?

Egzamin maturalny próbny jest zaplanowany tak, jak ten docelowy w maju. Dlatego zarówno arkusze są oparte o aktualne wymagania, jak i czas mierzony podczas egzaminu odpowiada temu, który będzie obowiązywał na egzaminie dojrzałości w maju 2024.

Dlatego próbna matura z matematyki trwa dokładnie 180 minut. Podobnie wczoraj uczniowie pisali próbną maturę z języka polskiego i trwała ona na poziomie podstawowym 4 godziny, a na poziomie rozszerzonym 3 godziny.

Jakie zadania pojawiły się na maturze próbnej z matematyki?

Analiza arkuszy z poprzednich lat, matur próbnych, testów diagnostycznych dostępnych na stronie CKE oraz materiałów dodatkowych można z pewnością stwierdzić, że na maturze z matematyki (zarówno próbnej, jak i tej w maju) znajdziemy pewniaki maturalne, takie jak:

Uczniowie, którzy opowiadają o listopadowej próbnej maturze z Operonem i podkreślają, że musieli między innymi obliczyć pole i przekątną rombu, a kłopotliwe okazało się zadanie dotyczące wymiarów wybiegu dla koni na trójkątnej działce.

Kiedy matury próbne 2024 od CKE?

Ten tydzień mija uczniom pod znakiem matur próbnych z Operonem. Przypominamy, że przystępują do nich tylko szkoły, które wcześniej zgłosiły taką chęć. Jutro (22 listopada) maturzyści zmierzą się z próbnym egzaminem z matematyki.

Na czwartek zaplanowano test diagnostyczny z języka angielskiego lub niemieckiego, a na piątek – wybrane przedmioty rozszerzone (m.in. biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i WOS).

Wiemy już też, kiedy będą matury próbne z CKE. Harmonogram przedstawia się następująco:

  • 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut);
  • 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut);
  • 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).

Z kolei w terminie 4-11 stycznia 2024 roku chętne szkoły przystąpią do testów diagnostycznych z wydawnictwem Nowa Era. Matura 2024 we właściwym terminie została zaplanowana na dni 7-25 maja.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura próbna z matematyki 2023/2024 z wydawnictwem Operon. Co było w arkuszu? Jakie są opinie uczniów po maturze w listopadzie? - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski