Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z chemii 2018: rozszerzenie, podstawa Arkusz CKE, Odpowiedzi [MATURA CHEMIA 2018]

Bartosz Dybała
Matura Chemia 2018 Odpowiedzi, Arkusz CKE Matura z chemii Zadania, Rozwiązania
Matura Chemia 2018 Odpowiedzi, Arkusz CKE Matura z chemii Zadania, Rozwiązania Matura Chemia 2018 Odpowiedzi, Arkusz CKE Matura z chemii Zadania, Rozwiązania
Matura z chemii 2018. W środę o godz. 9 uczniowie zmierzą się z chemią na poziomie rozszerzonym. Po egzaminie sprawdźcie arkusze maturalne z chemii oraz przykładowe rozwiązania. Matura z chemii to trudny egzamin, bo w chemii jest dużo matematyki, czyli obliczeń. Jak uczniowie sobie poradzą? Dowiemy się zaraz po egzaminie. Na rozwiązanie zadań na maturze z chemii rozszerzonej uczniowie będą mieli 180 minut.

Matura z chemii 2018: rozszerzenie, podstawa

Zarówno poziom podstawowy, jak i rozszerzony rozpoczynają się o godz. 9. Maturzyści będą mieć 120 minut (podstawa) lub 180 minut (rozszerzenie), aby rozwiązać zadania związane np. z doświadczeniami chemicznymi, reakcjami, związkami organicznymi i nieorganicznymi.

Matura Chemia 2018 rozszerzona: jeden z najtrudniejszych egzaminów

Chemia to jeden z trudniejszych egzaminów na maturze i jednocześnie przepustka na wiele uczelni. Maturzyści, którzy pisali egzamin z chemii mogą starać się o indeks na medycynę, akademię wychowania fizycznego czy farmację. To niejedyny dzisiaj egzamin na maturze. O godzinie 14 rozpocznie się matura z historii.

Matura Chemia 2018 rozszerzona: takie pytania były w ubiegłych latach

W ubiegłych latach na maturze z chemii zdający musieli m.in. ocenić, czy prawdą jest, że podczas reakcji wapnia i potasu z wodą te metale pływają po powierzchni wody, ponieważ gęstość każdego z nich jest mniejsza od gęstości wody. W tym samym zadaniu wymagano od nich by stwierdzili, czy prawdziwa jest informacja, że atomy wapnia i potasu, oddając elektrony walencyjne, przechodzą w dodatnio naładowane jony o konfiguracji elektronowej tego samego gazu szlachetnego.

Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturze z chemii Arkusz CKE, Zadania - takie pytania były w ubiegłym roku

- Pierwszy raz zmieściłam się w czasie, zdążyłam wszystko sprawdzić dwa razy, a na próbnych maturach nigdy nie mogłam zdążyć - mówiła w ubiegłym roku Sylwia Kościelniak z VIII LO. - Nic mnie nie zaskoczyło, nie było zadania na którym bym utknęła.

Matura chemia 2017 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturze z chemii Arkusz CKE, Zadania

Matura chemia 2017 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturz...

Chemii organicznej było dużo, ale typ zadań był prosty - ocenia Filip Melanowski, który wybiera się na medycynę

Matura chemia 2018 rozszerzona

Jeszcze przed maturą z chemii uczniowie najbardziej bali się chemii organicznej. Zwykle w zadaniach jest dużo tekstu, trudnych nazw, skomplikowane wzory, trzeba wykonać trudne obliczenia. - Chemii organicznej było dużo, ale typ zadań był prosty - ocenia Filip Melanowski, który wybiera się na medycynę - wystarczyło podkreślić właściwą odpowiedź, zrobić proste doświadczenie.

Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi: Było zadanie o fenolu

Z cukrów było tylko jedno zadanie: uczniowie musieli wskazać cząstkę cukru, która nie odbarwia wody bromowej, a która daje efekt w próbie Tollensa i próbie Trommana.

Na podstawie opisów pierwiastków maturzyści musieli podać ich nazwy i ich konfigurację elektronową. Było zadanie o fenolu, w którym zachodziły reakcje redukcji i utleniania - maturzyści mieli wykonać obliczenia, zadanie było wieloetapowe.

Pojawiły się zadania z równowagi chemicznej i reakcji charakterystycznych.

Matura chemia 2017 rozszerzona: Było miareczkowanie, różne formy aminokwasów

Kolejne zadanie obliczeniowe dotyczyło prażenia węglanu wapnia. Na podstawie wykresu uczniowie musieli wywnioskować, czy reakcja jest egzo-czy endogenna.

W kwasie winowym trzeba było podać ile ma on stereoizomerów i narysować dwa diastereoizomery.

Było miareczkowanie, różne formy aminokwasów w zależności od ph. I narysowane doświadczenie - maturzyści mieli opisać obserwacje podczas tego doświadczenia. - Nie uczyłam się zbyt dużo chemii - przyznaje Julia Marczyńska. - Ale jak na to ile się uczyłam, to całkiem dobrze mi poszło - ocenia.

- Byłam zaskoczona, że zadania były tak proste - ocenia Agnieszka Zbudniewek. - Ale czasem jak coś jest zbyt proste można popełnić głupie błędy. Przed nami jeszcze tylko egzamin ustny, ale to formalność. I wakacje!

Jakie będą pytania na maturze z chemii 2017? Arkusze z zadaniami opublikujemy o godz. 14. Każdy uczeń, aby zdać maturę będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka). Wynik uzyskany z egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie będzie miał wpływu na zaliczenie matury, a jedynie będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi (Arkusz, Zadania, Wyniki)

Czas egzaminów maturalnych zawsze wiąże się z ogromnym stresem, szczególnie związanym z przedmiotami ścisłymi. Jednakże tegoroczni maturzyści zdają się być dobrze przygotowani i pewni siebie. Aby zdać maturę, a tym matura 2017 chemia - należy uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego.

Matura chemia 2018. Takie zadania były w ubiegłym roku na maturze z chemii

1.Zadanie z budowy atomu. Pierwiastek x, który miał 4 powłoki i posiadał na powłoce 3 d liczbę elektronów sparowanych 2 razy mniejszych od niesparowanych. Należało znaleźć ten pierwiastek, podać grupę i okres, skończyć ,ć konfigurację klatkową i zaznaczyć elektrony posiadające x2+.
2.W łańcuchu tripeptydu należało podać pojedyncze aminokwasy i ich nazwę skrótową.
3.Ustalić wzór sumaryczny alkanu, który ulega spalaniu całkowitemu, a powstały dwutlenek węgla poddano reakcji z wodą wapienną .

Matura

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski