MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka polskiego. Najtrudniejsze tematy wypracowań z ubiegłych lat. Na liście autorów Sienkiewicz i Wyspiański

KC
Jakie były najtrudniejsze tematy wypracowań na maturze z języka polskiego?
Jakie były najtrudniejsze tematy wypracowań na maturze z języka polskiego? Krzysztof Kapica
Z jakimi tematami wypracowań na maturze z języka polskiego mierzyli się uczniowie w ubiegłych latach? Które były najtrudniejsze? Na tzw. podstawie często pojawiającymi się lekturami były "Lalka" Bolesława Prusa oraz "Dziady" Adama Mickiewicza, natomiast okazuje się, że uczniowie najgorzej poradzili sobie z "Potopem" Henryka Sienkiewicza i "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego. Zebraliśmy w jednym miejscu tematy z arkuszy maturalnych z lat 2010-2020 (poziom podstawowy). Co kiedyś było na maturach? Z którymi tematami maturzyści poradzili sobie najgorzej? Zobacz RANKING.

Tematy wypracowań maturalnych z języka polskiego z ubiegłych lat. RANKING

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Najtrudniejsze tematy wypracowań maturalnych z ubiegłych lat

By ocenić, jaką trudność sprawiły maturzystom poszczególne zadania, CKE posługuje się tzw. wskaźnikiem łatwości (poziom wykonania zadania), który opisuje skuteczność zdających. Ranking stworzyliśmy, bazując na tymże wskaźniku, odnoszącym się konkretnie do zadania polegającego na tworzeniu wypracowania. Poziom wykonania zadania prezentujemy w skali procentowej.

Część tematów wypracowań sprawiła wiele trudności zdającym. Na przestrzeni lat 2010-2020 najgorszy wynik pochodzi z roku 2014. Zaproponowane tematy wypracowań okazały się wówczas sporym wyzwaniem dla maturzystów. Najlepiej natomiast z wypracowaniem poradzili sobie zdający maturę z polskiego w 2015 roku. Przejdź do galerii i sprawdź, które tematy maturalne okazały się najtrudniejsze.

Matura z języka polskiego 2024. Kiedy odbędzie się egzamin dojrzałości?

Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się we wtorek, 7 maja 2024 roku o godz. 9.00 i potrwa do godz. 13.00.

Tegoroczna matura będzie przebiegać według formuły z 2023 roku. Egzamin będzie składał się z trzech części:

  • Język polski w użyciu – składa się ona z dwóch tekstów nieliterackich oraz zadań, które należy rozwiązać na ich podstawie (wśród nich na abiturientów czeka napisanie notatki syntetyzującej);
  • Test historycznoliteracki – podane są fragmenty tekstów z różnych epok. Uczniowie rozwiązują zamieszczone do nich zadania, wykazując się przy tym wiedzą na temat lektur, jak również historii literatury.
  • Wypowiedź argumentacyjna (nazywana rozprawką) – maturzyści piszą wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Wypowiedź musi liczyć przynajmniej 300 słów.

W tym roku do matury przystępować będzie większość uczniów będących absolwentami 4-letniego liceum oraz absolwentami 5-letniego technikum. Na napisanie egzaminu dojrzałości uczniowie mają aż 240 minut, czyli 4 godziny. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań zamkniętych i otwartych zawartych w arkuszach można uzyskać 60 punktów. Aby zdać, trzeba uzyskać minimum 18 punktów.

Powyższe dane mają charakter poglądowy. Szczegółowe informacje ukazują sprawozdania dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Źródło: cke.gov.pl/egzamin-maturalny/

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski