Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturę oblało 30 procent

Barbara Ciryt
Powiat krakowski. Średnia z egzaminu dojrzałości nieco niższa niż w województwie i kraju.

W żadnej szkole nie chcą się chwalić wynikami tegorocznych matur. Słabo wypadły dwa Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie z najniższym wynikiem w powiecie 34,8 proc. oraz nieco wyższym w Krzeszo­wicach – 36,8 proc.

– Wyniki obniżyły się proporcjonalnie o 10 do 15 proc w porównaniu do lat ubiegłych, a porównuje tu także wyniki wojewódzkie i ogólnopolskie. Moim zdaniem działanie jest absolutnie celowe, żeby pokazać, że nie wszyscy musza zdawać maturę. Przecież niemożliwe jest, żeby nauczyciele nagle w całym kraju źle realizowali program – ubolewa Lidia Pycińska, dyrektorka Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Krakowie.

– Z naszego powiatu najlepszych uczniów zabiera Kraków. Najbardziej ambitni wybierają renomowane licea w mieście. A my musimy przyjąć także słabszych, bo prowadzimy szkoły środowiskowe, które są blisko miejsc zamieszkanie uczniów.

W Giebułtowie dyżurujący nauczyciele triumfalnie mówią, że wyniki muszą pozostać bez komentarza, bo nie ma dyrekcji. W Krzeszowicach dyrektor Łukasz Skalny przyznaje, że jest zaniepokojony spadkiem wyników. – O kilka procent spadł wynik. Nasi uczniowie z językiem polskim sobie poradzili. Tu zaledwie jedna osoba nie zdała. Natomiast polegli na matematyce, ale mam nadzieję, że podczas poprawki w sierpniu jeszcze poprawią wyniki – mówi.

W powiecie krakowskim triumfować powinno Liceum Ogólnokształcące w Skawinie. Po majowym podejściu maturę zdało 89,4 proc. – to zdecydowanie najlepszy wynik wśród 10 szkół ponadgimnazjalnych: siedmiu prowadzonych przez powiat i trzech przez gminy.

– Cieszę się, że mamy najlepszy wynik w powiecie, ale ogólnie obniżył się w stosunku do minionych lat, bo mieliśmy średnie na poziomie 98 procent – mówi Adam Łukasik, dyrektor LO w Skawinie. Zaznacza, że liczy jeszcze na podniesienie wyniku po poprawkowych egzaminach. Jego szkoła wciąż ma konkurenta w krzeszowickim ogólniaku. – Ta konkurencja jest bardzo dobra, bo nas mobilizuje – dodaje Łukasik. W tym roku w krzeszo­wickim LO zdało 84,2 proc.

Lepsze było liceum profilowane w Słomnikach, gdzie zdało 89 proc. uczniów. – Mamy małą klasę, liczącą zaledwie 19 osób. Znamy możliwości uczniów już od gimnazjum, bo jest ono w tym samym zespole szkół. To pozwala nam pracować z uczniami niemalże indywidualnie i są efekty – mówi Anna Lepiarczyk, wicedyrektor Zespołu Szkół w Słom­nikach.

Zaledwie co drugi uczeń zdał maturę w Zespole Szkół Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czerni­chowie i Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie.

WYNIKI MATURALNE W LICZBACH

Wyniki uzyskane przez absolwentów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego w maju 2014 roku

71 proc. – zdawalność w Polsce (293 974 osoby zdające)

72 proc. – zdawalność w Małopolsce (28 838 osób zdających)

69 proc. – zdawalność w powiecie krakowskim (680 osób zdających)

Wyniki zdawalności matury w szkołach powiatu krakowskiego

89,4 proc. – Liceum Ogólnokształcące w Skawinie

89 proc. – Liceum Ogólnokształcące w Słomnikach

84,2 proc. – Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach

82,7 proc. – Liceum Profilowane w Świątnikach Górnych

74 proc. – Liceum Katolickie w Skawinie

58,5 proc. – Liceum Ogólnokształcące w Skale.

50 proc. – Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie.

50 proc. – Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie.

36,8 proc. – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach

34,8 proc. – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski