Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści przebierali w ofertach uczelni

JOL
Do studiowania na uczelniach wojskowych zachęcał mjr Marek Sidorczuk. Fot. Bogdan Pasek
Do studiowania na uczelniach wojskowych zachęcał mjr Marek Sidorczuk. Fot. Bogdan Pasek
"Sukces, to maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie masz" - to hasło wymyślone przez Ziga Ziglara, założyciela i przewodniczącego korporacji o takiej samej nazwie, było mottem Szkolnego Dnia Kariery, zorganizowanego w Zespole Szkół Zawodowych w Wieliczce. Takie spotkanie odbyło się po raz pierwszy. Zapewne jednak nie ostatni, ponieważ zainteresowanie uczniów było ogromne.

Do studiowania na uczelniach wojskowych zachęcał mjr Marek Sidorczuk. Fot. Bogdan Pasek

WIELICZKA. I Szkolne Dni Kariery cieszyły się dużym zainteresowaniem

Podczas Dni Kariery, na które zaproszono młodzież ze wszystkich szkół średnich w powiecie wielickim, zaprezentowano ofertę kilkunastu wyższych uczelni z Małopolski. Dużym powodzeniem cieszyła się m.in. prezentacja Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bochni. - Szkolnictwo wojskowe cieszy się dużym zainteresowaniem. Codziennie zgłasza się do nas co najmniej dziesięć osób. Żeby zostać studentem trzeba jeszcze przed egzaminem przejść testy psychologiczne i sprawnościowe - tłumaczył młodzieży oblegającej stoisko "armii", mjr Marek Sidorczuk, szef Wydziału Rekrutacji bocheńskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Oprócz możliwości indywidualnych i grupowych rozmów z przedstawicielami wyższych uczelni, dla przyszłych maturzystów przygotowano również spotkanie z prof. Włodzimierzem Roszczynialskim, rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Wygłosił on wykład pt. "Proces boloński w polskiej edukacji", którym przybliżył młodym ludziom zagadnienia związane m.in. z projektowanym ujednoliceniem systemu szkolnictwa wyższego w Europie. - Wysoki poziom kształcenia, porównywalność dyplomów uzupełnionych suplementem, trójstopniowy system szkolenia, przyznawanie punktów w systemie ECTS, możliwość studiowania za granicą - to najważniejsze zapisy zawarte w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego, w którym mają obowiązywać wspólne standardy. I najważniejsze: wiedza, umiejętności i postawa w czasie studiów mają się przekładać na kompetencje, ponieważ o kompetencje, a nie o same studia będą niebawem pytać pracodawcy - mówił prof. Roszczynialski.

Ilu uczestników Szkolnego Dnia Kariery zdecyduje się studiować i na jakich uczelniach i kierunkach, trudno dziś osądzać. - Niemniej słowa profesora Roszczynialskiego o tym, że wykształcenie wyższe to obecnie pewnego rodzaju standard, na pewno trafiły do maturzystów. Komentowali je "przebierając" w edukacyjnych ofertach - stwierdzają organizatorzy Szkolnych Dni Kariery.

Spotkanie, które odbywało się przedwczoraj, otworzył dyrektor ZSZ - Maciej Filiciak. Gościem imprezy był m.in. wielicki starosta Jacek Juszkiewicz, który - nawiązując do trudnej obecnie sytuacji lokalowej wielickiej szkoły średniej oraz do podpisania przed kilku dniami umowy o budowie nowej siedziby tej placówki - powiedział: - Dzień Kariery to bardzo cenna inicjatywa, chociaż warunki, w których jest ona realizowana, nie są do niej w żaden sposób adekwatne. Podjęliśmy decyzję o inwestycji oświatowej, która zmieni obecną sytuację. To największe przedsięwzięcie w dotychczasowej historii powiatu wielickiego, a wszystko wskazuje na to, że i w Małopolsce. Mogę zapewnić, że IV Szkolne Dni Kariery odbędą się już w nowym obiekcie.

(JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski