Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzysto! Sprawdź, co warto wiedzieć przed majowymi egzaminami

AKCJA SPECJALNA
Egzaminy maturalne (niezależnie od formuły) rozpoczną się 7, a zakończą 25 maja. Za wszystkich zdających trzymamy kciuki! Połamania piór.
Egzaminy maturalne (niezależnie od formuły) rozpoczną się 7, a zakończą 25 maja. Za wszystkich zdających trzymamy kciuki! Połamania piór. Fot. Adam Jastrzębowski
Egzamin dojrzałości odbędzie się w 2024 roku w starej i nowej formule (formuła 2015 i formuła 2023). Większość uczniów podejdzie jednak do matury 2024 w formule 2023. Maturzyści muszą przystąpić do egzaminów z trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego (lub innego języka obcego), a także przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz zdać egzaminy ustne na minimum 30 procent. Matura 2024 pisemna będzie składała się z zadań zamkniętych, otwartych krótszej i dłuższej wypowiedzi. Co jeszcze warto wiedzieć o maturze? Sprawdź!

Dodatek „Edukacja” dla maturzystów. Sprawdź, co warto wiedzieć o maturze i nie tylko:

W numerze m.in:

  • Deklaracje maturalne
  • Egzaminacyjny stres - jak z nim walczyć
  • Narzędzia ułatwiające naukę
  • Biznes i zarządzanie w szkołach
  • Jak poradzili sobie zeszłoroczni maturzyści
  • Pewnie rzeczy się nie zmieniają, czyli matury naszych dziadków

Terminy matur 2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała już terminy matur 2024. Egzaminy (niezależnie od formuły) rozpoczną się 7 maja, a zakończą 25 maja.

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie będą mogli przystąpić do egzaminów w terminie głównym, będą mogli zdać je w terminie dodatkowym od 3 do 17 czerwca. Ogłoszenie wyników matur 2024 zaplanowane zostało na 9 lipca. Z kolei matura poprawkowa odbędzie się odpowiednio: 20 sierpnia o godz. 9.00 (egzaminy pisemne) i 21 sierpnia (egzaminy ustne).

Wymagania maturalne

Wymagania na maturze 2024 nie różnią się znacząco od tych ubiegłorocznych. Aby zdać egzamin dojrzałości, należy przystąpić do trzech przedmiotów na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i język obcy) oraz uzyskać z tych egzaminów przynajmniej 30 proc., a także przystąpić do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w tym przypadku nie obowiązuje tzw. próg zdawalności).

Uczeń, by uzyskać świadectwo dojrzałości, musi także przystąpić do egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, a także uzyskać minimum 30 proc. z tych egzaminów.

Czy matura 2024 będzie trudna?

Uczniowie już teraz zastanawiają się, czy matura 2024 jest trudna. Warto podkreślić, że na tegorocznym egzaminie dojrzałości wciąż obowiązują ułatwienia, a więc ograniczony zakres materiału oparty na wymaganiach egzaminacyjnych, a nie podstawie programowej. Maturzyści w tym roku przed egzaminem ustnym z polskiego będą musieli zapoznać się z listą jawnych pytań, która zawiera 110 zagadnień (początkowo miało być ich 280, później 227).

- W przyszłym roku egzamin maturalny dalej będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Z tym że do formuły 2023 przystąpią absolwenci liceum, ale też technikum i szkoły branżowej. Natomiast co istotne w 2024 roku i egzamin w formule 2023, i w formule 2015 jest przeprowadzany na bazie ograniczonych wymagań podstawy programowej. To jest ostatni taki rok - podkreślił Marcin Smolik podczas konferencji podsumowującej wyniki matur, która odbyła się 7 lipca 2023.

Matura 2024: formuła 2023 a formuła 2015

Warto przypomnieć, że w 2024 roku do matury w formule 2023 przystępować będą osoby, które ukończą:

• 4-letnie liceum ogólnokształcące;
• szkołę artystyczną realizującą program 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
• 5-letnie technikum;
• branżową szkołę II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

Z kolei do matury w formule 2015 podejdą uczniowie, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończą szkołę branżową II stopnia na podbudowie gimnazjum, a także absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, a więc:

• 3-letniego liceum ogólnokształcącego z lat 2005-2022,
• szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego,
• 4-letniego technikum z lat 2006-2023,
• branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum z lat 2022-2023,
• liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, która ukończyła szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie,
• uzupełniających liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie.

Magdalena Konczal

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maturzysto! Sprawdź, co warto wiedzieć przed majowymi egzaminami - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski