Mazowsze przed Małopolską

GEG
(INF. WŁ.) 11 listopada poznamy tegorocznych laureatów konkursu na najlepszą inicjatywę obywatelską Pro Publico Bono. Uroczysta gala finałowa odbędzie się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Półfinał konkursu Pro Publico Bono

   Znamy już 30 półfinalistów VI edycji konkursu Pro Publico Bono. W tej grupie znalazło się 4 reprezentantów Małopolski i jeden Podkarpacia. Kolejny półfinalista pochodzi wprawdzie z Warszawy, ale jego działalność jest związana z Podkarpaciem. Jedna trzecia półfinalistów to reprezentanci Mazowsza, a 4 województwa nie mają swoich przedstawicieli w grupie półfinałowej.

Małopolska

   Stowarzyszenie Lekarze Nadziei z Krakowa niesie pomoc ludności całego świata w związku z klęskami żywiołowymi, katastrofami, konfliktami zbrojnymi i uchodźstwem, a ponadto wszystkim osobom cierpiącym fizycznie i moralnie z powodu patologii społecznych (skrajnego ubóstwa, bezdomności i uzależnień). Stowarzyszenie mobilizuje wszelkie możliwe środki pomocy humanitarnej, medycznej i materialnej. Zajmuje się także opracowywaniem programów zapobiegania i ochrony ludności przed zagrożeniami utraty zdrowia lub życia oraz promuje zdrowie wśród dzieci i młodzieży.
   Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie prowadzi działalność szkoleniową, inicjatywy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i działalność wydawniczą. Udziela członkom stowarzyszenia niskooprocentowanych pożyczek na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. W 1998 r. przystąpiło do konkursu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej "Integracja i aktywizacja mieszkańców gminy", a efektem tego było wydanie książki pt. "W kręgu żegocińskich baśni, zwyczajów i obyczajów". Publikacja stała się okazją do integracji pokoleniowej mieszkańców. W kolejnych latach powstały książki "W kręgu żegocińskich twórców kultury" oraz "Żegocińska książka kucharska" - wydawnictwo unikatowe na skalę ogólnopolską.
   \* Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Pedagogicznej w Krakowie działa na rzecz pogłębiania demokracji w środowisku akademickim oraz obrony swobód demokratycznych i praw obywatelskich. Przygotowuje konferencje i seminaria, szkolenia i kursy dla młodzieży i studentów, promuje i prowadzi współpracę międzynarodową młodzieży i studentów oraz akcję honorowego oddawania krwi "Wampiriada", Studenckie Biuro Karier Pośrednictwa Pracy "INDEKS" i Kursy Wychowawców Kolonijnych. W 1999 r. NZSAP zainicjowało trwałą współpracę pomiędzy młodzieżą polską a ukraińską w ramach 10-letniego programu "Polsko-Ukraińskie Mosty Akademickie PUMA 2010", którego efektem będzie powstanie Polsko-Ukraińskiego Centrum Współpracy Młodzieży i Studentów.
   Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie organizuje spotkania przedstawicieli różnych dziedzin nauki i kultury, narodowości i obszarów zainteresowań, których celem jest wymiana myśli i doświadczeń promujących pluralizm i tolerancję w życiu publicznym. Wiele projektów ma charakter interdyscyplinarny, umożliwiający wieloaspektowe spojrzenie na rolę kultury we współczesnym świecie, zagadnienia międzynarodowej współpracy kulturalnej, metody zarządzania kulturą i sposoby jej finansowania. Ważna w tych programach jest rola pisarzy i tłumaczy w dialogu społecznym, integracji europejskiej, ochronie dziedzictwa kulturowego, problematyce mniejszości narodowych i kształtowaniu postaw tolerancji.

Podkarpacie

   Stowarzyszenie Promocji Przedsiębiorczości w Rzeszowie zrzesza fachowców oraz instytucje gospodarcze i naukowe zainteresowane problemami promocji przedsiębiorczości. Organizuje i finansuje wykłady, seminaria, szkolenia, targi i wystawy. Prowadzi badania, studia i prace naukowe z zakresu problematyki przedsiębiorczości, a także działalność publicystyczną, wydawniczą, marketingową i reklamową. Zajmuje się również opracowywaniem ekspertyz i raportów dla podmiotów gospodarczych, współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi stowarzyszeniami o podobnym profilu działania, organizuje i prowadzi szkoły ponadpodstawowe, pomaturalne i wyższe.
   Fundacja Pro Academia Narolense w Warszawie ma na celu odbudowanie XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Narolu w województwie podkarpackim, utworzenie w nim oraz prowadzenie i finansowanie szkoleniowo-naukowego centrum artystycznego nawiązującego do tradycji szkoły artystycznej utworzonej przez Feliksa Antoniego hr. Łosia, budowniczego i pierwszego właściciela pałacu w Narolu. Fundacja podejmuje również działania służące doskonaleniu zawodowemu, artystycznemu i naukowemu wybitnie uzdolnionych studentów oraz absolwentów polskich i zagranicznych wyższych uczelni artystycznych, zwłaszcza muzycznych.
(GEG)

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie