ME siatkarzy: Francja z historycznym złotem [WIDEO]

W tym roku Francja wygrała Ligę Światową i mistrzostwa Europy
W tym roku Francja wygrała Ligę Światową i mistrzostwa Europy CEV
Mistrzostwa Europy, które odbywały się w Bułgarii i Włoszech, wygrali siatkarze Francji. W finale w Sofii pokonali 3:0 Słoweńców. Polska sklasyfikowana została na 5. pozycji.

Francja - Słowenia 3:0 (25:19, 29:27, 29:27)
Francja:
Toniutti, Rouzier, N'Gapeth, Tillie, Le Roux, Le Goff, Grebennikov (libero) raz Pujol.
Słowenia: Vincić, Gasparini, Urnaut, Pajenk, Kozamernik, Cebulj, Kovacić (libero) oraz Sket, Klobucar, Pokersnik.

Słoweńcy nie dali rady. Siatkarze Francji mistrzami Europy (lektor)

Źródło: Press Focus

Pierwszego seta Francuzi wygrali pewnie (16:12 na drugiej przerwie technicznej). W następnym to Słowenia, która w ME sprawiła już kilka sensacji (w fazie pucharowej wyeliminowała Holandię, Polskę i Włochy), miała inicjatywę. W końcówce prowadziła 3 punktami, jako pierwsza miała setbola, ale nie wykorzystała okazji i przegrała. Ostatni punkt to zasługa asa serwisowego Antonina Rouziera (w całym meczu zdobył 21 pkt).

W kolejnej odsłonie nie brakło emocji. Francuzi zaczęli z przytupem, było już 10:5. Słoweńcy jednak, tradycyjnie prowadzeni do boju przez liderów Tine Urnauta i Mitję Gaspariniego, dogonili rywali, a nawet wyszli na prowadzenie (17:18). W zaciętej końcówce, znów na przewagi, górą byli „Trójkolorowi”, o czym w dużej mierze zdecydowała skuteczna gra Rouziera, wybranego później MVP turnieju.

To pierwsze złoto ME dla Francji, do tego zdobyte w efektownym stylu, bez porażki. Ta drużyna w tym roku wygrała dwa duże turnieje, wcześniej triumfowała w finale Ligi Światowej (a na MŚ w 2014 r. była 4.).

- Ostatnio mam tyle szczęścia, że po powrocie do Francji chyba zagram na loterii. To wszystko jest jak sen - powiedział trener Laurent Tillie.

W meczu o brązowy medal Włosi wygrali z Bułgarią 3:1 (25:20, 25:14, 23:25, 25:20).