Medal nie dla Kawęckiego

Artur Bogacki
Pływanie. Drugiego dnia mistrzostw świata na krótkim basenie w kanadyjskim Windsorze Radosław Kawęcki zajął 5. miejsce w rywalizacji na 100 metrów stylem grzbietowym.

Nasz pływak w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu uzyskał czas 50,22, a do podium zabrakło mu 0,2 sekundy. Kawęcki to jeden z najlepszych grzbiecistów globu, ale na 100 m nie ma tylu sukcesów co na 200 m. W swej koronnej konkurencji wystartuje w niedzielę i bronić będzie złota wywalczonego dwa lata temu w Dausze.

W czwartek startował Tomasz Polewka. Eliminacje na 50 m stylem grzbietowym ukończył na 6. miejscu (23,50), półfinał zakończył się po zamknięciu wydania. Dziś finał.

Dwa kolejne trofea do swojej kolekcji dorzuciła drugiego dnia mistrzostw Katinka Hosszu. Węgierka zwyciężyła na 100 m grzbietowym i 200 m motylkowym (na otwarcie miała złoto i srebro). Złotego dorobku nie powiększył Chad Le Clos z RPA. W finale 200 m kraulem wicemistrz olimpijski w tej konkurencji przegrał z będącym w Kanadzie w rewelacyjnej formie Koreańczykiem, mistrzem sprzed lat (m.in. wygrał na 400 m w IO w Pekinie), Parkiem Tae-hwanem (w Windsorze sięgnął po złoto także na 400 m).

Zwycięzcy

Mężczyźni, 100 m st. klas.: Marco Koch (Niemcy) 56,77; 100 m grzb.: Mitchell Larkin (Australia) 49,65; 200 m dow.: Tae-hwan Park (Korea Płd.) 1.41,03.

Kobiety, 50 m grzb.: Lilly King (USA) 28,92; 100 m grzb.: Katinka Hosszu (Węgry) 55,54; 200 m mot.: Hosszu 2.02,15; 4x50 m st. zm.: USA 1.43,27 - rekord świata.

Sztafeta mieszana 4x50 m: Rosja 1.29,73.