Medalowa sztanga

PS
Zdobywczyni drugiego miejsca w kat. 82,5 kg Dorota Szczepanik i trener klubu TKKF Azory Krzysztof Piwowar Fot. TKKF Azory
SPORTY SIŁOWE. Zawodnicy klubu TKKF Azory Kraków wzięli udział w XVI Mistrzostwach Europy w wyciskaniu sztangi leżąc, rozegranych w Bratysławie.

W mistrzostwach uczestniczyło w sumie 148 zawodników z 19 krajów. W kat. 48 kg Justyna Kozdryk wycisnęła 120 kg i zajęła pierwsze miejsce (pierwsza była również w kat. open). W kat. 56 kg Katarzyna Kaniak wycisnęła 105 kg i zajęła szóste miejsce. W kat. 60 kg Jadwiga Radwańska wycisnęła 110 kg i była druga. W kat. 82,5 kg Dorota Szczepanik uzyskała 140 kg i również była druga. Szczepanik miała szanse zdobycia złota, ale uniemożliwiła jej to kontuzja kolana.

W kat. 90 kg Anna Balajzy wycisnęła 145 kg i zajęła pierwsze miejsce. Drużynowo wśród pań pierwsza była Rosja (59 pkt), druga Finlandia (48 pkt), trzecia Szwecja (44 pkt), a czwarta Polska (43 pkt).

Wśród panów w kat. 56 kg startował Sławomir Śledź, który z wynikiem 145 kg był trzeci. W kat. 60 kg Jarosław Gwóźdź wycisnął 170 kg i był pierwszy. W kat. 82,5 kg Daniel Kowalczyk wycisnął 230 kg i był drugi. W kat. 90 kg Jan Wegiera wycisnął 272,5 kg i zajął drugie miejsce. W kat. 110 kg Artur Rejek wycisnął 290 kg i był trzeci. W kat. 125 kg Mariusz Handysak wycisnął 290 kg i był piąty.

Te wyniki dały polskiej drużynie panów pierwsze miejsce (58 pkt), druga była Finlandia (55 pkt), a trzecia Rosja (43 pkt). Ciekawostką było osiągnięcie fińskiego juniora (rocznik 1987) Tuomasa Korkia-Aho, który ustanowił rekord świata, wyciskając 342,5 kg i zdobywając 187,2 punktów.

Siłacze Azorów dobrze spisali się także na turnieju w wyciskaniu leżąc "Bartosz" w Tarnobrzegu. Paulina Cygan w kat. 67,5 kg wycisnęła 72,5 kg i zdobyła złoto. Jej ojciec Robert Cygan w kat. 82,5 kg wycisnął 140 kg i zajął czwarte miejsce. W kat. 100 kg Sebastian Mazurek uzyskał 200 kg, co dało mu pierwsze miejsce (w kat. open czwarte). W tej samej kategorii Łukasza Skałka uzyskał 190 kg i zajął drugie miejsce (w kat. open również drugie).