Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Megality i niezatapialny lotniskowiec

Marek Długopolski
Malta. Gozo, Comino, Cominotto, Filfa i Malta to niezwykłe połączenie natury, pogmatwanych ścieżek historii i wspaniałych dzieł sztuki

Będąc na Malcie, nigdy nie jest się zbyt daleko od skarbów - twierdzą tajemniczo mieszkańcy wysp wyłaniających się z turkusu Morza Śródziemnego. Jakich? Dla jednych są to megalityczne świątynie, Śpiąca Wenus, potężne obwarowania i wspaniałe dzieła sztuki. Dla innych - bajkowe plaże obmywane przez ciepłe i czyste morze, kluby, dyskoteki oraz kasyna.

Ojczyzna… megalitów

Skąd przybyli pierwsi osadnicy? Historycy twierdzą, że z Sycylii, co najmniej przed siedmiu tysiącami lat.

Wyspy te chętnie na swoją małą ojczyznę później wybierali Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Joannici, także Francuzi i Brytyjczycy. Nie można też zapomnieć, że w 60 r. naszej ery u jej brzegów rozbił się statek z Pawłem Apostołem na pokładzie (przewożono go z więzienia w Cezarei do Rzymu). To on w czasie kilkumiesięcznego pobytu nawrócił mieszkańców na chrześcijaństwo.

Te urocze wyspy mogą też pochwalić się jednymi z najstarszych wolno stojących budowli świata. Odnajdziemy je zarówno na Malcie, jak i na Gozo. Jeśli zaufać obliczeniom naukowców, niektóre, np. Ġgantija na Gozo, mają blisko 6000 lat. Aż trudno uwierzyć, że ówcześni budowniczy potrafili tak idealnie obrabiać potężne - nawet 50-tonowe - kamienne bloki. Naukowcy twierdzą, że były to świątynie. Ale czy na pewno? Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiło aż sześć z nich - a za najciekawszą konstrukcję uznaje się Tarxien.

Tajemnicze hypogeum

Hypogeum Ħal-Saflieni w Paola jest równie tajemnicze i wiekowe jak megalityczne świątynie.

Czy to również było sanktuarium? Wiadomo jedynie, że pod ziemią wykuto - olbrzymim nakładem sił - nie tylko wąskie chodniki i nisze, ale też spore hale. Przez długi czas na jej trzech poziomach - najniższy sięga 14 metrów - chowano zmarłych. Tu odnaleziono m.in. słynną Śpiącą Wenus. I ten obiekt trafił na listę UNESCO.

A jest jeszcze olbrzymie dziedzictwo Joannitów - imponujący Pałac Wielkich Mistrzów, potężna katedra św. Jana, Sacra Infirmeria... Niezwykle ważne jest też strategiczne położenie wyspy. Niektórzy wciąż myślą o niej - jak niegdyś brytyjski premier Winston Churchill - jako o niezatapialnym lotniskowcu.

To jedynie drobny ułamek tego, co oferuje Malta. Wyspiarska kraina kusi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski