Grobowiec sprzed 5,5 tys. lat
Badania grobowca sprzed 5,5 tys. lat w Stryczowicach (pow. Ostrowiec Świętokrzyski) potwierdziły, że budowle megalityczne mają zaszyfrowane treści astronomiczno-kalendarzowe.
Grobowiec zbudowano na planie trapezu lub trójkąta. Na razie odsłonięto tylko część kamiennej obudowy.
Takie grobowce - znane z różnych terenów Polski - były orientowane według stron świata, a poszczególne części wskazywały na pozycję Słońca w dniu wiosennego zrównania dnia z nocą lub letniego przesilenia.
Grobowiec był usytuowany na szczycie najwyższego wzgórza - tak, aby był widoczny z daleka. Nie była to przypadkowa lokalizacja - uważa dr Stanisław Iwaniszewski, który prowadził tam badania archeoastronomiczne. Jego budowniczowie uwzględnili tu zarówno lokalne czynniki topograficzne, jak i elementy astronomiczno-kalendarzowe.
Grobowiec w Stryczowicach był zbudowany wzdłuż linii południowy wschód i północny zachód. Wejście wskazywało na położenie Słońca w drugiej połowie listopada, czyli w porze związanej według najdawniejszych wierzeń ze światem zmarłych.
Wzgórze w Stryczowicach musiało mieć jakieś szczególne znaczenie - o czym świadczą nawarstwiające się ślady dawnego osadnictwa. - Najstarsze z nich to pozostałości osady kultury lendzielskiej z około 4500 r. przed Chr. - ślady po słupach, paleniska, jamy zasobowe. Potem grobowiec megalityczny kultury pucharów lejkowatych i młodszy od niego pusty grób kultury amfor kulistych - powiedziała Barbara Matraszek.
(PAP)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?