Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MEN reformuje plany lekcji

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Tomasz Bolt
Edukacja. Przygotowany przez szefową resortu projekt najwięcej zmian przewiduje w liceach ogólnokształcących

Więcej godzin historii i przedmiotów przyrodniczych to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza opublikowany kilka dni temu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt ramowego planu nauczania.

Największa rewolucja czeka licealistów. Okres nauki wydłuży się z trzech do czterech lat. Uczniowie przez wszystkie lata będą mieć historię oraz przedmioty przyrodnicze takie, jak fizyka, geografia, biologia, chemia. Dotąd zależało to od profilu klasy, np. w matematyczno-fizycznej historia była tylko w pierwszym roku nauki, a w humanistycznej - nauczanie fizyki trwało jeden rok. Poza tym uczniowie skupiali się na tych przedmiotach, które zamierzali zdawać na maturze.

- Wszystkie zmiany prowadzą do tego, by liceum ogólnokształcące kształciło zgodnie z nazwą - ogólnie, a nie było kursem przygotowującym do matury - mówi małopolska kurator Barbara Nowak.

W liceum pozostawiona została możliwość nauki przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Różnica polega na tym, że będzie można wybrać dwa lub trzy przedmioty ze zwiększoną liczbą godzin, a nie jak dotąd nawet cztery. Znikną więc np. klasy z matematyką, fizyką, informatyką i językiem obcym na poziomie rozszerzonym.

Nie zmieni się liczba godzin techniki, muzyki i plastyki. Pojawi się jednak możliwość, aby zamiast jednego z tych przedmiotów odbywały się lekcje filozofii.

Wszystkie zmiany wejdą w życie za dwa lata czyli wtedy, gdy zaczną funkcjonować czteroletnie licea. Po reformie podniesiona ma też zostać ranga techników. W tych szkołach uczniowie będą mieć nieco więcej lekcji z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.

Nowością w ramowym planie nauczania są obowiązkowe lekcje z doradztwa zawodowego. W sumie uczniowie będą ich mieć 30 w szkole podstawowej i średniej. Teraz takie pojedyncze zajęcia także się odbywają, ale nie są obligatoryjne. Decyduje dyrekcja szkoły.

Mimo że po reformie przybędzie lekcji poświęconych różnym przedmiotom, tygodniowa liczba godzin się nie zmieni. To dlatego, że mniej będzie wuefu, zlikwidowane zostaną niektóre przedmioty (np. wiedza o kulturze), mniej będzie zajęć w zakresie rozszerzonym.

Ramowy plan nauczania to na razie tylko projekt. Konsultacje nad nim potrwają do 21 lutego. Na razie nowy podział godzin nie wzbudza kontrowersji. Podoba się na przykład Arkadiuszowi Boroniowi, wiceprezesowi małopolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Najbardziej cieszy mnie zwiększona liczba zajęć przyrodniczych, które do tej pory były traktowane po macoszemu, zwłaszcza w liceach. Uważam jednak, że te zmiany można było zrobić bez likwidacji gimnazjum - zaznacza Boroń.

Marta Łój, dyrektor III LO w Krakowie uważa, że nowy ramowy plan nauczania pozwoli młodzieży rozwijać się bardziej wszechstronnie. - Jednak lepiej byłoby, żeby wszystkie przedmioty ogólnokształcące zostały zgrupowane w pierwszych dwóch klasach liceum. Potem uczniowie mogli poświęcić cały swój czas tylko na przedmioty na poziomie rozszerzonym - wyjaśnia dyrektor Łój.

Takie rozwiązanie nie jest jednak możliwe. MEN rozpisało szczegółowy plan liczby godzin z poszczególnych przedmiotów dla każdej klasy. Dotychczasowy system dawał pod tym względem wolną rękę nauczycielom.

Jakie przedmioty, ile godzin nauki

Małopolskie Kuratorium Oświaty przygotowało dla nas porównanie obecnego i nowego ramowego planu nauczania:

W szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym.

Liczba godzin języka polskiego i matematyki się nie zmieni. Języki obce - przez dwa lata uczniowie będą mieli o jedną godzinę w tygodniu więcej. Blok przedmiotów przyrodniczych (przyroda, biologia, geografia, chemia, fizyka) - przez siedem lat zaplanowano o jedną godzinę tygodniowo więcej. Informatyka - przez dwa lata o jedną godzinę więcej. Historia - dodana jedna godzina w tygodniu przez pięć lat.

Technikum. Język polski - dodatkowa godzina dla każdej klasy tygodniowo. Języki obce - przez jeden rok dwie godziny więcej, potem jedna godzina dodatkowo. Matematyka - więcej o jedną godzinę przez rok. Informatyka - dodatkowa godzina w tygodniu przez dwa lata. Kształcenie zawodowe praktyczne i teoretyczne - jedna godzina więcej.

Szkoły zawodowe i Branżowe I stopnia. Przez rok dodatkowa godzina tygodniowo jednego z przedmiotów ogólnokształcących: polski, matematyka, historia, język obcy. Przed dwa lata dodatkowa godzina przedmiotów przyrodniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski