MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Meningokoki to poważny problem

EKA
W całym kraju rozpoczęła się kampania społeczna "Stop meningokokom". Specjaliści uspokajają, że sytuacja w Polsce nie jest jeszcze dramatyczna, ale warto na ten temat wiedzieć jak najwięcej. Każdego roku

liczba zachorowań wzrasta.

W 2005 roku na inwazyjną chorobę meningokokową zachorowało 211 osób, rok temu - 232, a od 1 stycznia do 15 października tego roku odnotowano już 292 przypadków zachorowań.
Na świecie natomiast corocznie odnotowuje się około 500 000 przypadków zakażeń i ponad 50 000 zgonów z powodu zakażeń wywołanych przez szczepy Neisseria meningitidis (dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, meningokok).
- Kampania ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że problem meningokoków jest bardzo poważny i warto zadbać o swoje zdrowie poznając sposoby pozwalające na zminimalizowanie ryzyka zakażenia meningokokowego - mówi Waldemar Burzyński, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Słowo "sepsa"

ciągle wywołuje dreszcz emocji, ludzie nie wiedzą jakie objawy są charakterystyczne dla tej choroby, co zrobić gdy dojdzie do zarażenia meningokokami oraz w jaki sposób zminimalizować ryzyko zachorowania. Niekiedy także lekarze mają problemy z postawieniem trafnej diagnozy. W początkowym stadium, objawy sepsy przypominają przeziębienie. Szybkie rozpoznanie choroby ma niebagatelne znaczenie - pięćdziesiąt procent zgonów spowodowanych przez sepsę następuje w ciągu pierwszej doby od chwili pojawienia się objawów choroby.
Zakażenia meningokokowe wywołują bakterie zwane meningokokami, które mogą spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsę, czyli odpowiedź organizmu na zakażenie, określane wspólnie mianem inwazyjnej choroby meningokokowej.
Chociaż zakazić może się każdy, niezależnie od wieku, to

największe ryzyko

występuje u dzieci poniżej 4. roku życia oraz u młodzieży prowadzącej niezdrowy styl życia. Najbardziej narażone są jednak osoby mające bliski kontakt z chorymi lub nosicielami, a także te, których organizm jest osłabiony wcześniejszymi infekcjami, wysiłkiem fizycznym bądź stresem.
Specjaliści ostrzegają, że choroba rozwija się bardzo szybko. Chcąc skutecznie leczyć zakażenia meningokokowe, należy po wystąpieniu pierwszych objawów natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe, dokładnie opisując objawy. Najczęstszymi są: gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, wymioty, biegunka, światłowstręt, sztywność karku, drgawki, a szczególnie wysypka wybroczynowa.

Szczepionka od 2. miesiąca życia

Zakażeniom sprzyjają: używanie przez kilka osób wspólnych naczyń, sztućców, picie z jednej butelki, długotrwałe przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach, palenie tytoniu, przebywanie przez dłuższy czas wielu osób w małych, zamkniętych pomieszczeniach takich jak koszary, akademiki, internaty, puby.
Aby uchronić się przed zachorowaniem, warto się zaszczepić. - Należy jednak pamiętać, że szczepionka zabezpiecza tylko przed zakażeniami meningokokami grupy C, a nie B - podkreśla Waldemar Burzyński. - Szczepionkę można podawać wszystkim począwszy już od drugiego miesiąca życia. O szczepieniu decyduje lekarz rodzinny.
Najprostsze jest przestrzeganie higieny osobistej oraz unikanie wymienionych wyżej zachowań sprzyjających zakażeniu.
(EKA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski