Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Menu weselne- czyli jak zadowolić nawet najbardziej wymagającego smakosza?

.
Podstawą udanego wesele jest dobra orkiestra i wyśmienite jedzenie. Stworzenie idealnych dań dla wszystkich gości to duże wyzwanie zwłaszcza, gdy planuje się wesele dla dużej ilości gości. Wiadomo, im więcej gości tym trudniej sprostać ich kulinarnym oczekiwaniom. Bywa, że pomimo wielu chęci ciężko jest nam zadowolić wszystkich gości.

Jest jednak kilka sposobów, aby Wasze menu weselne zrobiło dobre wrażenie na gościach. W dzisiejszych czasach powoli odchodzi w zapomnienie czas, gdy w czasie wesela liczyła się ilość potraw. Nie znaczy to jednak, że Wasi goście mają być głodni. Teraz o tym, czy menu weselne zyska uznanie, decyduje jakość podanych potraw. Na weselu trwającym ok. 12 godzin standardowa ilość dań ciepłych waha się między czteroma a pięcioma. W tym przystawki, zakąski, owoce i ciasta.

wesele szczyrk

Niezwykle istotne w doborze dań w menu weselnym jest różnorodność. Ważne aby na stołach gościły nie tylko jeden rodzaj ale kilka rodzajów mięs, wędlin i ryb. Pamiętajcie o wegetarianach i weganach. Jeśli Wasi goście nie jedzą potraw mięsnych poproście o przygotowanie dań specjalnie dla nich. Pozwólcie także wybrać swoim gościom danie. Jeśli podajecie mięso niech to będą dwa lub trzy rodzaje. Niezwykle ważną rolę w menu weselnym odgrywa alkohol. Pomimo, że wiele par coraz częściej decyduje się na wesele bez alkoholowe, upodobania gości co do alkoholu są różne. Na weselnym stole oprócz wódki może stać białe i czerwone wino. Rodzaj wina powinien być dopasowany menu weselnego:

•Do mięsa drobiowego i ryb podajemy wino białe
•Do dziczyzny i mięsa „czerwonego” podajemy wino czerwone
•Do deserów podajemy likiery
•Weselników i parę młodą witamy oczywiście szampanem którym wznosimy pierwszy toast.

wesele szczyrk

Niezwykle ważną rzeczą jest rozplanowanie podawania dań, szczególnie ciepłych posiłków. Nie powinno dopuścić się do sytuacji kiedy dania podawane są w zbyt krótkim czasie. Dajmy gościom troszkę zgłodnieć aby dania bardziej im smakowały . Dania gorące powinny być podawane w odstępie około trzech godzin.

Istnieje pewna zasada aby potrawy podawane były w pierwszej kolejności członkom zespołu weselnego. Wówczas goście nie czekają na muzykę i kapelę , która jako ostania otrzymała swoje danie. Wcześniejsze ustalenie z wodzirejem godzin wydawania posiłków wpłynie na odpowiedni przebieg wesela.

Menu weselne – cennik
Ceny menu weselnego zależą od ilości dać oraz napoi w nich zawartych. Ceny wahają się obecnie w granicach od 160 do 290 złotych za osobę. Ceny oscylują się w zależności czy wliczone są napoje i ciasta, kawa, herbata. Często zdarza się tak, że mocniejsze trunki musicie dokupić sami, podobnie ciasto czy tort.

Menu weselne – przykłady
Tradycyjne menu weselne często odzwierciedla tradycyjną polską kuchnię, jednak coraz częściej jest urozmaicane kuchnią europejską czy azjatycką. Pojawia się także teraz trend na kuchnię regionalną i wesele w górach wraz z „ wiejskimi stołami” oraz swojskimi przysmakami. Chcąc pokazać różnice między poszczególnymi menu, zaprezentujemy menu weselne klasyczne oraz regionalne (góralskie menu ) które udostępniła nam jedna z restauracji.

wesele szczyrk

Menu klasyczne:

OBIAD

Przystawką może być: Soczyste plastry polędwiczki wieprzowej lub mini sałatka Cezar z grillowanym kurczakiem i chrupiącymi grzankami

Zupą może być tradycyjny rosół z makaronem i wkładką mięsną (idealna dla gości weselnych) lub toskańska zupa pomidorowa z ciecierzycą z grzankami.

wesele szczyrk

Daniem głównym może być (podana na półmiskach) rolada wołowa nadziewana tradycyjnym farszem, polędwiczki wieprzowe przyrządzane metodą Sous-vide, marynowane podudzia z kurczaka z dipem barbecue, rumiany kotlet schabowy

Dodatki to ziemniaki gotowane z masłem i koperkiem, kluski śląskie, księżyce ziemniaczane, zestaw trzech surówek, zestaw sosów do mięs.

Deser to creme brulee z karmelizowanym cukrem trzcinowym lub„Gorąca miłość” gorące maliny podane z lodami waniliowymi i bitą śmietaną

Bufet to : patera soczystych i pachnących wędlin, wyborne mięsa pieczone, deska serowych przysmaków, śledzie, pasztety domowe, sałatki np. nicejska, z selera, tradycyjna jarzynowa, świeże pieczywo,

I gorąca kolacja to: sakiewki drobiowe faszerowane pieczarkami i serem, podane z kopytkami i surówką z kapusty pekińskiej, pieczona golonka z kapustą zasmażaną i ziemniakami w ziołach

wesele szczyrk

II gorąca kolacja to: bogracz z pieczywem lub barszcz z pasztecikiem

Bufet słodki : patery świeżych owoców sezonowych i ciasta domowe

Menu regionalne :

OBIAD

Przystawką może być: grillowany ser górski z żurawiną lub śledź w puchu śmietanowym
z chrupiącą bagietką

Zupą może być : regionalna kwaśnica na wieprzowinie lub tradycyjny góralski rosół z makaronem domowym

Danie główne to golonka pieczona w piwie, swojski kotlet schabowy z serem, żeberka pieczone w kapuście

Góralskie dodatki mogą być: ziemniaki puree z okrasą boczku i cebulki, ziemniaki smażone w ziołach, kapusta zasmażana, surówka z białej kapusty, buraczki czerwone z chrzanem

Deser: Góralska szarlotka lub ciasto serowo-makowe

Góralski bufet: Swojskie mięsa pieczone (karczek ze śliwką, schab z morel, boczek rolowany), deska serowych góralskich przysmaków, regionalny pasztet z żurawiną, śledzie z górskiego źródła, galaretki wieprzowe z golonek i nóżek, sałatka ziemniaczana z bekonem, smalec domowy z ogórkiem kiszonym oraz dodatki.

Gorące góralskie kolacje: górski pstrąg pieczony podany z frytkami oraz surówką z kiszonej kapusty, pieczona karkówka z kopytkami i surówką z kiszonej kapusty, placki ziemniaczane z sosem grzybowym, micha domowych pierogów z okrasą, chrzanica z jajkiem i kiełbasą, barszcz czerwony z pierożkami mięsnymi.

Bufet słodki: patery świeżych owoców sezonowych i ciasta domowe.

wesele szczyrk

Menu weselne – sposoby na urozmaicenie

Wasze Menu to nie tylko to co pojawia się na stołach. Możecie pokazać swoim gościom, że to niezwykłe wesele i ukazać, coś niezwykłego. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami.

Dodatkowymi atrakcjami mogą być:
Otwarty bar- kelnerzy serują dla gości różnego rodzaju drinki. Często przy okazji prezentowane są pokazy barmańskie. To wyjątkowa dodatkowo atrakcja, dzięki której możesz zrobić wrażenie na gościach.

Live cooking –Kucharz na oczach gości przygotowuje różne dania, na przykład: pierogi i rozmaite placki z wielkiej patelni, naleśniki na ciepło z czekoladą i owocami, desery flambirowane czyli podpalane - z wielkiej patelni.

Wiejski stół (stół staropolski) – to nic innego jak funkcjonujący na zasadzie szwedzkiego, stół, na którym goszczą typowo polskie dania i potrawy: szynka z nogą, smalec, pieczony dzik, ogórki kiszone lub małosolne, wędzone kiełbasy i wędliny a czasem także bimber .

Czekoladowa fontanna – to idealna atrakcja dla wielbicieli słodkości. Dzięki specjalnej fontannie nasi goście mogą spróbować ciepłej czekolady np. w kubeczkach i zamaczać w nich świeże owoce

Jeśli nadal nie potraficie się zdecydować poznajcie inne propozycje menu z potrawami tradycyjnymi i wyszukanymi. Tradycyjnie, klasycznie, w góralskich klimatach, a może w wykwintnej odsłonie? Wybór pozostawiamy Państwu, ale jedno jest pewne….będzie pysznie!

Gdybyście chcieli zorganizować swoje przyjęcie u nas to poniżej przedstawiamy aktualne menu. [KLIK]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski