Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metro w Krakowie – jakie, kiedy i za ile?

(SM)
Debata. 5 i 6 marca na Politechnice na temat krakowskiego metra będą rozmawiać eksperci.

Do debaty o metrze w Krakowie Politechnika zaprosiła najwybitniejszych specjalistów tematu – urbanistów, inżynierów systemów komunikacyjnych oraz ekspertów w projektowaniu, budowie i eksploatacji metra. Wnioski z konferencji przekażą władzom miasta.

To będzie druga konferencja naukowo-techniczna poświęcona problemom podziemnej komunikacji miejskiej. Pierwsza odbyła się na Politechnice Krakowskiej w 2002 roku. – Wtedy szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy metro jest Krakowowi potrzebne. Dziś propozycja budowy metra jest częścią nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa. Dlatego przyszedł czas na poszukiwanie odpowiedzi na __inne pytania – mówi prof. Krzysztof Stypuła z Politechniki Krakowskiej, przewodniczący komitetu naukowego konferencji.

Będziemy się zastanawiać, jakie metro jest Krakowowi potrzebne, jakie działania przygotowawcze powinno się już rozpocząć, jak i kiedy metro zbudować i jak zmontować finansowanie tej inwestycji. Jak podkreśla prof. Stypuła, sprawność transportu miejskiego to jedna ze strategicznych dla Krakowa kwestii. – _Ma ogromny wpływ na realizację funkcji miasta i komfort życia mieszkańców, a w Krakowie rozwiązanie problemów komunikacyjnych musi uwzględniać jeszcze historyczny charakter śródmieścia, liczne budowle zabytkowe _– mówi naukowiec.

Doświadczenia z projektowania, budowy i eksploatacji metra w Warszawie (także ekonomiczne i funkcjonalne), analiza zmian liczby przewożonych pasażerów w transporcie zbiorowym w Krakowie w latach 2004 -2014, metodologia drążenia tuneli metra, geologia Krakowa w aspekcie budowy metra, wpływ drgań na zabytkowe budowle i budynki oraz na ludzi w nich (z uwzględnieniem drgań generowanych obecnie przez tramwaje) – to tylko niektóre tematy referatów, które zostaną przedstawione podczas konferencji. Zaprezentowana zostanie także metodyka badań strategicznych wariantów koncepcji metra w Krakowie na tle innych systemów transportu zbiorowego.

W konferencji wezmą udział m.in. Stanisław Albricht, autor studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa, prof. Antoni Tajduś (AGH), profesorowie Politechniki Krakowskiej Zbigniew Zuziak, Tadeusz Tatara, Krzysztof Stypuła, Wiesław Starowicz, Andrzej Szarata, prof. Anna Siemińska-Lewandowska (Politechnika Warszawska), a także prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk oraz Grzegorz Miros i Mieczysław Szczepański z Biura Projektów Metroprojekt, które projektowało linie metra warszawskiego.

Podczas obrad chcemy wypracować wnioski, które przekażemy władzom miasta, organom samorządowym oraz instytucjom koordynującym sprawy komunikacji jako materiał przydatny przy planowaniu i realizacji inwestycji _– zapowiada prof. Krzysztof Stypuła. – _Jedno nie ulega wątpliwości: jeżeli nie rozpoczniemy dzisiaj prac nad przygotowaniem koncepcji komunikacji podziemnej w Krakowie, to jutro tej komunikacji nie będzie i zmarnujemy – być może na długie lata – szanse na __korzystne rozwiązanie problemów komunikacyjnych naszego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski