Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mężczyźni dominują [ZDJĘCIA]

Urszula Wolak
Radosław Krzyżowski jako Pawel Dalcz - manipulator i tyran
Radosław Krzyżowski jako Pawel Dalcz - manipulator i tyran Anna Kaczmarz
Teatr. Uznany twórca musicali adaptuje na deskach Teatru im. J. Słowackiego powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Aktorzy zmierzą się m.in. z gender i krwawym kapitalizmem

Za sprawą twórczości Wojciecha Kościelniaka konwencja musicalu w teatrze przeżywa swój renesans.

Reżyser, który stworzył nową formułę muzycznego spektaklu, wprowadzając na scenę klasykę polskiej i europejskiej literatury, po raz drugi wystawi swoje dzieło w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Po musicalowej wersji "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta, która odniosła tu wielki sukces, zobaczymy "Braci Dalcz i S-ka" na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Poznamy historię braterskiej rywalizacji o zarządzanie rodzinną firmą, którą prowadzą Krzysztof i Paweł Dalczowie. Dzieli ich dosłownie wszystko, a łączy miejsce pracy, ambicje zawodowe i... kochanka.

Akcja utworu rozgrywa się w międzywojniu. Tam przeniesiemy się także podczas spektaklu Kościelniaka. Patrząc na motywacje bohaterów, niewiele zmieniliśmy się od tamtego czasu.

- Dołęga-Mostowicz porusza w swojej powieści, która ukazała się na rynku w 1933 roku, bliskie nam, współczesne problemy. Pojawia się tematyka płci kulturowej, wątek osiągania sukcesu za wszelką cenę w kontekście krwawego kapitalizmu. Pisarz ukazuje świat, w którym także nadwątlona została wiara w drugiego człowieka i łamane są wszelkie, moralno-etyczne zasady - opowiada reżyser Wojciech Kościelniak.

W spektaklu twórca zawarł też ideę-marzenie Polaków o byciu wielkim. - Jeden z głównych bohaterów - Paweł Dalcz - choć jest łobuzem i największym draniem - robi karierę i staje się najbogatszym człowiekiem na świecie. Wszyscy mówią później: "No tak, drań, ale nasz!". To stwierdzenie wiele mówi o nas i o tym, co jest dla nas w życiu ważne - stwierdza Kościelniak.

Reżyser zwraca także uwagę, że tym, co zachwyciło go w tekście Dołęgi-Mostowicza, jest łączenie różnych nastrojów. Dramat bohaterów przeplata się z komizmem.

- Tworzymy na scenie nieoczywisty mariaż. Z jednej strony widzowie zobaczą lekki musical, z drugiej poważną opowieść o niebezpiecznych mechanizmach rządzących ludźmi, którzy hołdują ulotnym wartościom, a żądza pieniądza przesłania im prawdziwy obraz świata - mówi Kościelniak.

W spektaklu występują Radosław Krzyżowski i Agnieszka Judycka, która zagra rolę drugiego z braci Dalcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski