Miał duszę artysty...

Zbigniew Wojtiuk
Ryszard Leśniak
Ryszard Leśniak Fot. zbigniew wojtiuk
Wspomnienie. O Ryszardzie Dominiku Leśniaku, słynnym „Kostku” z miechowskiej konspiracji i partyzantki, pisarzu i plastyku, który odszedł kilka dni temu.

17 lipca, przeżywszy 95 lat, zmarł Ryszard Leśniak, w okresie wojny i okupacji, czynny żołnierz konspiracji wojskowej, potem Związku Walki Zbrojnej i ostatecznie AK. Po wojnie, za sprawą żony Krystyny wywodzącej się z gminy Kozłów, związał się z Przysieką, w której mieszkał niemal do ostatnich dni życia. Do roku 2010 aktywnie uczestniczył w życiu literackim i artystycznym Miechowa i Kozłowa: malował, rzeźbił, pisał wspomnienia.

Ryszard Leśniak urodził się 19 września 1920 roku w Olkuszu, gdzie ukończył renomowane Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego (1936). Student Państwowej Szkoły Budowy Maszyn i E-lektrotechniki w Krakowie (1937 - 1941), a po wojnie Wydziału Mechanicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach (dyplom inżyniera mechaniki w 1951 roku), przez wiele lat pracował w przemyśle hutniczym Zagłębia Dąbrowskiego i Śląskiego. Był też urzędnikiem Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego i Maszynowego.

W roku 1982 związał się z Biurem Projektowym Przemysłu Maszynowego, gdzie pracował, jako główny projektant przez dziesięć lat, aż do przejścia na emeryturę.

Osobny rozdział to czas wojny. 13 czerwca 1941 r. Ryszard Leśniak został aresztowany przez gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym Herrmannsdorf, będącym filią Lager Auschwitz. Zbiegł stamtąd po 8 miesiącach wraz z dwoma innymi więźniami. Dotarł do Przysieki, gdzie mieszkał jego wuj Feliks Maciążek (sławny na całą okolicę znachor) i Tomasz Zynek, dziadek żony Ryszarda Leśniaka - Krystyny.

Przysieka była wtedy jednym z najważniejszych ogniw miechowskiej konspiracji. Ryszard Leśniak ps. „Kostek” stał się żołnierzem Placówki Kozłów „Kozica”, później 5 Kompanii II Batalionu „Sem-per Fidelis”, 112 Pułku Piechoty „Mleczarnia”, 106 Dywizji Piechoty AK „Dom”. W czasie swojej służby konspiracyjnej na terenie placówki AK w Kozłowie ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty.

- Był współzałożycielem tajnego ośrodka kształcenia młodzieży na poziomie średnim w Marcinowicach. Na tajnych kompletach uczył fizyki i języka niemieckiego. Wczesną wiosną 1944 r. wstąpił do pierwszego miechowskiego Oddziału Partyzanckiego AK „Skrzetuski” - pisze Stanisław Piwowarski; historyk Polski Podziemnej, regionalista.

Jego pasją po przejściu na emeryturę stała się działalność twórcza. Ryszard Leśniak udanie debiutował w 2004 r. studium psychologiczno-filozoficznym pod tytułem „Rozważania o Królestwie…”, będącymi - jak to ujął -„osobistymi wspomnieniami żołnierza Armii Krajowej”. Studium spotkało się z uznaniem filozofów, pedagogów, studentów a nawet teologów. Drugą publikacją była książka „Wojenka, cudna pani” - również osobiste wspomnienia żołnierza AK, wydana w 2010 r.

Autor dał się także poznać jako artysta malarz, a nawet rysownik i rzeźbiarz. Dowody jego niepospolitego talentu są widocznie nie tylko w kościołach na terenie powiatu miechowskiego. Jednym z cenniejszych malowideł jest portret św. Jana Pawła II w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kozło-wie. Spotkania autorskie i wernisaże z udziałem kombatanta-artysty, na trwałe zapisały się w annałach tutejszych bibliotek i placówek kulturalnych.

W czwartek Ryszard Leś-niak spoczął na cmentarzu w Kozłowie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie