Miała taki piękny sopran

Miała taki piękny sopran

ANNA WOŹNIAKOWSKA

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Ewa Stengl FOT. ARCHIWUM OPERY

Ewa Stengl FOT. ARCHIWUM OPERY

POŻEGNANIE. Ewa Stengl, krakowianka, śpiewaczka, przez blisko 30 lat obecności na krakowskiej scenie operowej i operetkowej zdobyła na trwałe serca melomanów. Wczoraj opuściła nasz świat.
Ewa Stengl FOT. ARCHIWUM OPERY

Ewa Stengl FOT. ARCHIWUM OPERY

Ewa Stengl FOT. ARCHIWUM OPERY

Miała nie tylko piękny sopran, którym świetnie władała, ale i tę szczególną charyzmę, która powodowała, że jej drobna, pełna dystynkcji postać, z charakterystyczną burzą blond włosów, była natychmiast zauważana na scenie. Swój romans z Operą Krakowską zaczynała skromnie, od śpiewu w chórze. Po raz pierwszy stanęła na scenie przy ul. Lubicz zaraz po ukończeniu słynnej podówczas Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, występując w "Baronie cygańskim" w 1965 roku.

Kilka lat później śpiewała już partie solowe. I choć miała w swym dorobku także partie operowe (w 1971 r. była Babą w "Borysie Godunowie", w 1977 r. śpiewała Barberinę w "Weselu Figara"), jej domeną była operetka, na której scenie tworzyła postaci dowcipne, ale nigdy nieprzerysowane. Oglądaliśmy ją w trzynastu premierach, była m.in. uroczą Lizą w "Hrabinie Maricy", zamaszystą Zośką w "Cafe pod Minogą", pełną wdzięku hrabianką Stasi w "Księżniczce czardasza", wierną Walentyną w "Wesołej wdówce", zmysłową Midili w "Róży Stambułu".

Oddana bez reszty teatrowi z czasem znalazła inne jeszcze ujście dla swej pasji scenicznej. W 1996 r. zadebiutowała jako asystent reżysera u boku Bogdana Hussakowskiego przygotowującego wówczas "Czarodziejski flet" w Operze i Operetce w Krakowie. Przez lata współtworzyła piętnaście spektakli przede wszystkim na operowej scenie. Jak mało kto rozumiała zarówno potrzeby sceny, jak i problemy występujących na niej artystów. Z chorobą walczyła heroicznie. Miała 72 lata.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ewa Stengl.Artystka -Śpiewaczka Opery i Operetki Krakowskiej.

Adam. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nigdy nie zapomnę wspaniałej Koleżanki,znakomitej solistki Opery i Operetki Krakowskiej, Ewy Stengl.
Świetna śpiewaczka ,aktorka i piękna kobieta.Cześć Jej Pamięci.!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo