MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miały pomagać, a straszą. Windy w przejściu podziemnym pod ul. Lubomirskiego wymagają kapitalnego remontu

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Windy w przejściu podziemnym przy Uniwersytecie Ekonomicznym
Windy w przejściu podziemnym przy Uniwersytecie Ekonomicznym Anna Kaczmarz / Polska Press
Windy w krakowskim przejściu podziemnym znajdującym się obok Uniwersytetu Ekonomicznego pod ul. Lubomirskiego od kilku lat straszą mieszkańców i turystów. Liczne akty wandalizmu i załatwianie w nich - przez rożne osoby - potrzeb fizjologicznych doprowadziły do tragicznego stanu wind oraz ich całkowitego wyłączenia z użytkowania. Jacek Bartleiwcz, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa informuje, że podobnie jak w ubiegłym roku ZDMK postanowił złożyć wniosek o zabezpieczenie środków na naprawę wind. To jednak nie jest jednoznaczne z poprawą ich stanu.

Windy znajdujące się w przejściu podziemnym miały być wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami czy rowerzystów. Dzisiaj ich wygląd staje się nie najlepszą wizytówką miasta. Poza wizualnym problemem, w okolicy we znaki daje się także odczuwalny... nieprzyjemny zapach. Postanowiliśmy zapytać, co jest powodem tragicznego stanu wind oraz kiedy problem zostanie naprawiony.

Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa wyjaśnia, że windy znajdujące się w przejściu podziemnym pod ul. Lubomirskiego wyłączone są z użytkowania od września 2020 roku i wymagają kapitalnego remontu polegającego na wymianie wind hydraulicznych na windy z napędem elektrycznym.

Pomieszkiwanie i załatwianie potrzeb fizjologicznych w windach doprowadziły do zniszczenia

- Liczne akty wandalizmu oraz eksploatacja wind poprzez "pomieszkiwanie" w nich i załatwianie potrzeb fizjologicznych, doprowadziły do uszkodzeń i w konsekwencji do wstrzymania eksploatacji tych urządzeń przez Urząd Dozoru Technicznego - wyjaśnia Bartlewicz. - Pomimo iż Zarząd zwracał się do Straży Miejskiej, o dodatkowe kontrole w obszarze gdzie znajdują się powyższe windy, celem eliminacji wyżej wymienionego zjawiska, nie udało się uchronić urządzeń przed aktami wandalizmu i na dzień dzisiejszy windy wymagają kapitalnego remontu bądź wymiany - dodaje rzecznik.

Rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie - które jest odpowiedzialne za czystość wind - zaznacza, że przejścia podziemne są sprzątane codziennie w nocy lub nad ranem.

Co dalej z windami w przejściu podziemnym?

ZDMK informuje, że podobnie jak w ubiegłym roku stara się o zabezpieczenie środków na wymianę dźwigów. To jednak, czy windy zostaną naprawione, nadal pozostaje pod znakiem zapytania.

- Zarząd analogicznie, jak w roku ubiegłym, wnioskował o zabezpieczenie środków dla zadania "Wymiana dwóch wind w przejściu podziemnym pod ul. Lubomirskiego" - zaznacza rzecznik ZDMK. Wyjaśnia także, że złożony wniosek dotyczył przede wszystkim zabezpieczenia środków na rok 2023 do Budżetu Miasta Krakowa na wymianę wind hydraulicznych na windy z napędem elektrycznym.

Bartlewicz zaznacza jednak, że złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z wprowadzeniem wyżej wymienionej inwestycji do Budżetu Miasta Krakowa na przyszły rok, a tym samym zabezpieczeniem środków finansowych niezbędnych do jego realizacji, gdyż tego rodzaju decyzja leży w gestii Rady Miasta Krakowa. - Nadmieniamy, że w przejściu podziemnym znajdują się pochylnie, przejście jest dostępne dla osób z trudnościami w poruszaniu się po schodach oraz rowerzystów - zaznacza rzecznik.

Kontrole i dozory krakowskich wind

Każda winda zgodnie z przepisami poddawana jest przeglądowi technicznemu nie rzadziej niż raz na miesiąc, wykonuje to uprawniony do tego celu konserwator z firmy, która wcześniej wyłoniona została w przetargu publicznym.

- Podczas przeglądu prowadzone są podstawowe prace konserwacyjne (na przykład smarowanie czy regulację jej elementów). Każda winda podlega również dozorowi technicznemu raz na dwanaście miesięcy, Urząd Dozoru Technicznego oddelegowuje wyszkolonego przez siebie specjalistę do dokładnego sprawdzenia, co jest potwierdzane Decyzją oraz wpisem w Książce rewizyjnej danej windy. W windach znajdują się numery alarmowe do firmy odpowiedzialnej za konserwację, wszelkie usterki należy do nich zgłaszać - wyjaśnia Bartlewicz.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski