Miami z widokiem na finał

W piątym meczu finału Wschodu królowały długie, staranne akcje. Gospodarze byli znacznie skuteczniejsi: wykorzystali 52% okazji, podczas gdy Tłoki zaledwie 38%. W drużynie gości słabiutko wypadli skrzydłowi - Tayshaun Prince, Antonio McDyess i Rasheed Wallace uzyskali łącznie 17 punktów.

Play off w NBA: obrońcy tytułu znaleźli się nad przepaścią. Jeden ruch Miami Heat i Detroit Pistons spadną.

Sekret tkwił w twardej defensywie Żaru. - Ciężko walczyliśmy o to zwycięstwo - powiedział coach florydczyków Stan Van Gundy. W odpowiedzi gracze Tłoków powtarzali, że im twardo bronić nie pozwolili sędziowie.
   Na sukcesie Miami, być może kluczowym dla losów rywalizacji, jest mała rysa. Otóż w połowie trzeciej kwarty, gdy przewaga miejscowych wynosiła już prawie 20 punktów, mięsień w okolicy żebra naciągnął Dwyane Wade. Wrócił w trakcie ostatniej kwarty, ale na krótko, bo nadal czuł się źle. Nie wiadomo, czy najlepszy obrońca Heat wystąpi w szóstym spotkaniu. - Pół Dwyane'a to więcej niż nic. Tak samo jest z Shaqiem O'Nealem - ocenił ich kolega z drużyny Damon Jones.
   Żarowi brakuje jednego zwycięstwa, by po raz pierwszy w historii awansować do finału rozgrywek. Przy stanie 3-2 bardzo rzadko koniec serii jest smutny. Niemniej trzeba pamiętać, że Tłoki poradziły sobie w identycznym położeniu - rok temu, podczas konfrontacji z New Jersey.
   v  W wieku 80 lat zmarł George Mikan. Był pierwszym ze wspaniałych środkowych NBA. Reprezentując Minneapolis Lakers, Mikan w latach 40. i 50. był pięciokrotnym mistrzem ligi, trzykrotnym królem strzelców, a raz zdobył nagrodę MVP.
(MARO)

FinaŁ Wschodu

Miami - Detroit 88-76 (3-2): O'Neal 20, D. Jones 15, Wade 15, Haslem 14 i 13 zb. - Hamilton 21, Billups 19, Prince 11.