Miasta inwestują na potęgę

Redakcja
Wykresy pokazują, jak na przestrzeni ostatnich 3 lat zmieniały się wysokości budżetów w dwóch największych podhalańskich miastach INFOGRAFIKA GRAŻYNA GAJEWSKA
Wykresy pokazują, jak na przestrzeni ostatnich 3 lat zmieniały się wysokości budżetów w dwóch największych podhalańskich miastach INFOGRAFIKA GRAŻYNA GAJEWSKA
W dwóch największych podhalańskich miastach w ruch poszły urzędnicze kalkulatory. W Zakopanem i Nowym Targu jeszcze przed sylwestrem radni będą głosować nad przyszłorocznym budżetem, który obecnie jest gorączkowo opracowywany. Dotarliśmy do projektów uchwał.

Wykresy pokazują, jak na przestrzeni ostatnich 3 lat zmieniały się wysokości budżetów w dwóch największych podhalańskich miastach INFOGRAFIKA GRAŻYNA GAJEWSKA

ZAKOPANE, NOWY TARG. Dotarliśmy do planów budżetów obydwu miast na 2014 rok. Samorządy zamierzają wydać o wiele więcej niż w kończącym się roku. Będą też brały nowe kredyty.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wpłyną one na życie mieszkańców. Zapytaliśmy urzędników, ile pieniędzy przeznaczą na budowę dróg, ile na oświatę, a także o ile - w ciągu najbliższych 12 miesięcy - zwiększy się zadłużenie obydwu samorządów.

Przyszłoroczny budżet Nowego Targu zaplanowano na 130 mln 200 tys. złotych (czyli o przeszło 11 mln zł więcej niż przed rokiem). Tyle miasto zamierza wydać. Dochody będą o wiele mniejsze i według planów wyniosą 119 mln zł (101 mln zł w 2013 r.).

- Aby zrównoważyć obie kwoty, podobnie jak w tym roku, będziemy musieli zaciągnąć kredyt - mówi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu.

- Pożyczka nie będzie jednak wysoka, bo nasze miasto jeszcze w tym roku wyemituje obligacje, które przyniosą 11 mln zł dochodu. Spora część z tej kwoty trafi do przyszłorocznego budżetu - dodaje.

Niezależnie o tego jak duża będzie przyszłoroczna pożyczka, pewne jest, że w 2014 roku zadłużenie Nowego Targu po raz kolejny wzrośnie do poziomu 62 mln zł. Władz miasta to jednak nie przeraża. Twierdzą, że zadłużenie nie jest złe, jeśli za pożyczone pieniądze w mieście powstają nowe inwestycje. A tych po 1 stycznia będzie sporo...

Nowy Targ wreszcie odda do użytku basen miejski, halę "Gorce", dwa stadiony sportowe, a także Strefę Aktywności Gospodarczej i wyremontowaną oczyszczalnię ścieków. W 2014 r. przebudowanych zostanie też wiele ulic i zbudowane rondo na ul. Św. Anny. Rozpocznie się też budowa nowego cmentarza. Łącznie na wszystkie inwestycje miasto przeznaczy 46,3 miliona złotych, czyli prawie 1/3 budżetu.

W 2014 r. zaszaleć zamierza także Zakopane. Budżet jest o wiele ambitniejszy niż w tym roku. Planowane wydatki mają wynieść 120,5 mln zł (102,5 mln zł w 2013 r.), a dochody - 106,9 mln zł (101 mln zł w 2013 r.). Na inwestycje - w założeniu urzędników - pójdzie kwota przeszło 26 milionów złotych.

- W 2014 roku deficyt wyniesie około 13,6 mln zł. Będzie to więc budżet bardzo ambitny i wymagający od nas sporego zacięcia w realizacji. By pokryć dziurę budżetową, trzeba będzie zapewne zaciągnąć kolejny kredyt - zapowiada burmistrz Janusz Majcher.

Jeżeli chodzi o inwestycje, to miasto będzie przede wszystkim kontynuowało zadania już rozpoczęte.

- Wznosimy halę sportową przy gimnazjum na Chramcówkach i na nią pójdzie sporo środków - mówi burmistrz Majcher. - Z nowych inwestycji rozpoczniemy m.in. budowę drogi do Szkoły Podstawowej nr 2 czy długo oczekiwaną przebudowę ulicy Broniewskiego, a także remont ulicy Piłsudskiego.

Co ciekawe, władze Zakopanego w przyszłorocznym budżecie wreszcie zdecydowały się na obniżenie kosztów administracji publicznej. Burmistrz chce wydać na urzędników 13 mln 85 tys. zł, czyli o około 350 tysięcy zł mniej niż w tym roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatecznie nawet i takie cięcia pozostaną "w strefie marzeń".

Od nowego roku w mieście - czego nie zapisano w projekcie budżetu - powstanie bowiem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na pensje oraz obsługę biurową jego pracowników też trzeba znaleźć w budżecie środki. Ostatecznie więc bardzo prawdopodobne jest, że wydatki na administrację w 2014 r. nie spadną lecz... wzrosną.

Budżet w liczbach

Zakopane

***Oświata i wychowanie młodzieży - wydatki około 30,7 mln zł, z czego subwencja z Warszawy wyniesie 11,6 mln zł

***Drogi - 18,1 mln zł

***Pomoc społeczna - 11,1 mln zł

***Kultura - 5,6 mln zł

***Sport - 5 mln zł

***Obsługa długu publicznego - 2,5 mln zł

***Gospodarka komunalna i ochrona środowiska (w tym dotacje do opłaty śmieciowej) - 17,1 mln zł

***Wydatki na administrację - 13 mln 85 tys zł, z czego m.in. 10,5 mln zł to pensje dla urzędników, a 1,6 mln zł koszty materiałów biurowych i eksploatacji magistratu

Nowy Targ

***Oświata i wychowanie młodzieży - wydatki około 30,2 mln zł, z czego subwencja z Warszawy wyniesie - 11 mln zł

***Drogi - 13,5 mln zł

***Pomoc społeczna - 13,1 mln zł

***Kultura - 3,4 mln zł

***Sport - 21,7 mln zł

***Obsługa długu publicznego - około 2,2 mln zł

***Gospodarka komunalna i ochrona środowiska (w tym dotacje do opłaty śmieciowej) - wydatki około 22,9 mln zł

***Wydatki na administrację - 11,3 mln zł, z czego m.in. 8,6 mln zł na pensje dla urzędników, a 1,2 mln zł to koszty materiałów biurowych i utrzymania magistratu

Tomasz Mateusiak

Co trzeba zrobić aby dostać 13. i 14. emeryturę?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie