Miasta inwestują na potęgę

Redakcja
Wykresy pokazują, jak na przestrzeni ostatnich 3 lat zmieniały się wysokości budżetów w dwóch największych podhalańskich miastach INFOGRAFIKA GRAŻYNA GAJEWSKA
Wykresy pokazują, jak na przestrzeni ostatnich 3 lat zmieniały się wysokości budżetów w dwóch największych podhalańskich miastach INFOGRAFIKA GRAŻYNA GAJEWSKA
Udostępnij:
W dwóch największych podhalańskich miastach w ruch poszły urzędnicze kalkulatory. W Zakopanem i Nowym Targu jeszcze przed sylwestrem radni będą głosować nad przyszłorocznym budżetem, który obecnie jest gorączkowo opracowywany. Dotarliśmy do projektów uchwał.

Wykresy pokazują, jak na przestrzeni ostatnich 3 lat zmieniały się wysokości budżetów w dwóch największych podhalańskich miastach INFOGRAFIKA GRAŻYNA GAJEWSKA

ZAKOPANE, NOWY TARG. Dotarliśmy do planów budżetów obydwu miast na 2014 rok. Samorządy zamierzają wydać o wiele więcej niż w kończącym się roku. Będą też brały nowe kredyty.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wpłyną one na życie mieszkańców. Zapytaliśmy urzędników, ile pieniędzy przeznaczą na budowę dróg, ile na oświatę, a także o ile - w ciągu najbliższych 12 miesięcy - zwiększy się zadłużenie obydwu samorządów.

Przyszłoroczny budżet Nowego Targu zaplanowano na 130 mln 200 tys. złotych (czyli o przeszło 11 mln zł więcej niż przed rokiem). Tyle miasto zamierza wydać. Dochody będą o wiele mniejsze i według planów wyniosą 119 mln zł (101 mln zł w 2013 r.).

- Aby zrównoważyć obie kwoty, podobnie jak w tym roku, będziemy musieli zaciągnąć kredyt - mówi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu.

- Pożyczka nie będzie jednak wysoka, bo nasze miasto jeszcze w tym roku wyemituje obligacje, które przyniosą 11 mln zł dochodu. Spora część z tej kwoty trafi do przyszłorocznego budżetu - dodaje.

Niezależnie o tego jak duża będzie przyszłoroczna pożyczka, pewne jest, że w 2014 roku zadłużenie Nowego Targu po raz kolejny wzrośnie do poziomu 62 mln zł. Władz miasta to jednak nie przeraża. Twierdzą, że zadłużenie nie jest złe, jeśli za pożyczone pieniądze w mieście powstają nowe inwestycje. A tych po 1 stycznia będzie sporo...

Nowy Targ wreszcie odda do użytku basen miejski, halę "Gorce", dwa stadiony sportowe, a także Strefę Aktywności Gospodarczej i wyremontowaną oczyszczalnię ścieków. W 2014 r. przebudowanych zostanie też wiele ulic i zbudowane rondo na ul. Św. Anny. Rozpocznie się też budowa nowego cmentarza. Łącznie na wszystkie inwestycje miasto przeznaczy 46,3 miliona złotych, czyli prawie 1/3 budżetu.

W 2014 r. zaszaleć zamierza także Zakopane. Budżet jest o wiele ambitniejszy niż w tym roku. Planowane wydatki mają wynieść 120,5 mln zł (102,5 mln zł w 2013 r.), a dochody - 106,9 mln zł (101 mln zł w 2013 r.). Na inwestycje - w założeniu urzędników - pójdzie kwota przeszło 26 milionów złotych.

- W 2014 roku deficyt wyniesie około 13,6 mln zł. Będzie to więc budżet bardzo ambitny i wymagający od nas sporego zacięcia w realizacji. By pokryć dziurę budżetową, trzeba będzie zapewne zaciągnąć kolejny kredyt - zapowiada burmistrz Janusz Majcher.

Jeżeli chodzi o inwestycje, to miasto będzie przede wszystkim kontynuowało zadania już rozpoczęte.

- Wznosimy halę sportową przy gimnazjum na Chramcówkach i na nią pójdzie sporo środków - mówi burmistrz Majcher. - Z nowych inwestycji rozpoczniemy m.in. budowę drogi do Szkoły Podstawowej nr 2 czy długo oczekiwaną przebudowę ulicy Broniewskiego, a także remont ulicy Piłsudskiego.

Co ciekawe, władze Zakopanego w przyszłorocznym budżecie wreszcie zdecydowały się na obniżenie kosztów administracji publicznej. Burmistrz chce wydać na urzędników 13 mln 85 tys. zł, czyli o około 350 tysięcy zł mniej niż w tym roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatecznie nawet i takie cięcia pozostaną "w strefie marzeń".

Od nowego roku w mieście - czego nie zapisano w projekcie budżetu - powstanie bowiem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na pensje oraz obsługę biurową jego pracowników też trzeba znaleźć w budżecie środki. Ostatecznie więc bardzo prawdopodobne jest, że wydatki na administrację w 2014 r. nie spadną lecz... wzrosną.

Budżet w liczbach

Zakopane

***Oświata i wychowanie młodzieży - wydatki około 30,7 mln zł, z czego subwencja z Warszawy wyniesie 11,6 mln zł

***Drogi - 18,1 mln zł

***Pomoc społeczna - 11,1 mln zł

***Kultura - 5,6 mln zł

***Sport - 5 mln zł

***Obsługa długu publicznego - 2,5 mln zł

***Gospodarka komunalna i ochrona środowiska (w tym dotacje do opłaty śmieciowej) - 17,1 mln zł

***Wydatki na administrację - 13 mln 85 tys zł, z czego m.in. 10,5 mln zł to pensje dla urzędników, a 1,6 mln zł koszty materiałów biurowych i eksploatacji magistratu

Nowy Targ

***Oświata i wychowanie młodzieży - wydatki około 30,2 mln zł, z czego subwencja z Warszawy wyniesie - 11 mln zł

***Drogi - 13,5 mln zł

***Pomoc społeczna - 13,1 mln zł

***Kultura - 3,4 mln zł

***Sport - 21,7 mln zł

***Obsługa długu publicznego - około 2,2 mln zł

***Gospodarka komunalna i ochrona środowiska (w tym dotacje do opłaty śmieciowej) - wydatki około 22,9 mln zł

***Wydatki na administrację - 11,3 mln zł, z czego m.in. 8,6 mln zł na pensje dla urzędników, a 1,2 mln zł to koszty materiałów biurowych i utrzymania magistratu

Tomasz Mateusiak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie