Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto, które dzisiaj stoi biurowcami

Janusz Michalczak
Biurowiec Centrum Usług Wspólnych ABB  - jedna z większych inwestycji biurowych w Krakowie. Powstają kolejne, w najbliższych dwóch latach powstać ma 300 tys. mkw. powierzchni biurowej.
Biurowiec Centrum Usług Wspólnych ABB - jedna z większych inwestycji biurowych w Krakowie. Powstają kolejne, w najbliższych dwóch latach powstać ma 300 tys. mkw. powierzchni biurowej. Fot. ABB
Inwestycje biurowe w stolicy Małopolski. Kraków, który jest w tej dziedzinie drugim ośrodkiem w kraju po Warszawie, przekonuje inwestorów nie tylko nowoczesnymi biurami, sprzyjającym otoczeniem biznesowym, ale przede wszystkim bardzo dobrze wykształconą kadrą.

W minionym roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Małopolski powiększyły się o 160 tys. mkw. Był to rekord. Wśród największych projektów, które zostały ukończone w 2016 roku, eksperci wymieniają Axis, biurowce C i D w kompleksie DOT Office oraz CH2M Center.

Pod koniec ubiegłego roku podaż powierzchni biurowej na największym rynku regionalnym w Polsce przekroczyła 950 tys. mkw.

Czy to tendencja, która się dłużej utrzyma?

Zdaniem specjalistów z firmy Walter Herz, zajmujących się analizami rynku biurowego, nie ma co tego wątpliwości. Specjaliści zaznaczają, że podobne tempo rozwoju segmentu biurowego w aglomeracji utrzyma się w najbliższym czasie.

W obiektach, które mają zostać oddane do użytku w latach 2018-2019 znajduje się łącznie ponad 300 tys. mkw. biur. Do największych realizowanych w Krakowie projektów należą m.in. kolejne fazy inwestycji Enterprise Park, O3 Business Campus i High 5ive, a także pierwszy etap kompleksu Wadowicka 3 i biurowiec Astris.

Choć w stolicy Małopolski powstaje tyle biur, ile nigdy do tej pory się nie budowało, wolnej powierzchni na rynku jest nadal bardzo mało. Jak podają analitycy firmy Walter Herz, na koniec ubiegłego roku współczynnik powierzchni niewynajętej należał w Krakowie do najniższych w kraju, oscylował w okolicy 7 proc.

Oznaczało to możliwość wyboru spośród ok. 65 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nowe inwestycje nie wpłyną raczej na wzrost współczynnika pustostanów, bo za rosnącą podażą idzie wysoki popyt na biura. Prawie połowa powierzchni, która ma zostać oddana do użytku w tym roku, znalazła już najemców.

Chłonność krakowskiego rynku jest duża, w ubiegłym roku wynajęło się na nim więcej powierzchni biurowej niż weszło na rynek. Podpisane zostały umowy prawie na 190 tys. mkw. biur. Tak samo chętnie wynajmowana jest powierzchnia w istniejących biurowcach, jak w powstających dopiero budynkach. Prawie połowa zakontraktowanych w 2016 roku biur znajdowała się w obiektach będących w trakcie budowy.

70 proc. powierzchni dla sektora BPO/SSC

Wzrost podaży nowoczesnych biur w ostatnich latach pozwolił miastu przekształcić się z rynku regionalnego w międzynarodową lokalizację biznesową, przyciągającą największe globalne firmy. Dzięki szerokiej kadrze wykwalifikowanych absolwentów wyższych uczelni, która przyciągnęła firmy z branży BPO/SSC, Kraków stał się wiodącą, europejską lokalizacją dla tego sektora.

Stolica Małopolski, która rywalizuje z powodzeniem w tej dziedzinie ze stolicą, przekonuje inwestorów nie tylko nowoczesnymi biurami, sprzyjającym otoczeniem biznesowym i atrakcyjnym standardem życia, ale przede wszystkim wykształconą kadrą.

To aspekt, który szczególnie cenią firmy świadczące nowoczesne usługi dla biznesu. Sektor ten od wielu lat jest głównym zainteresowanym najmem powierzchni w krakowskich biurowcach. Branża BPO odpowiada za około 70 proc. zeszłorocznego popytu na powierzchnię biurową w stolicy Małopolski. Eksperci przyznają, że firmy świadczące usługi biznesowe zwykle decydują się na wynajem dużych powierzchni. To jeden z najszybciej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki, przypominają specjaliści. Zatrudnienie w branży usług dla biznesu rośnie w kraju w tempie 15-20 proc. rocznie. W sektorze zatrudnionych jest obecnie około 210 tys. osób.

W Krakowie firmy z sektora BPO chętnie otwierają swoje oddziały, które nierzadko należą do największych światowych filii. Eksperci Walter Herz podają przykład uruchomionego niedawno Globalnego Centrum Usług Wspólnych ABB, w którym docelowo pracować ma 2 tysiące osób. Będą w nim świadczone usługi z zakresu finansów, systemów informatycznych, zarządzania zasobami ludzkimi oraz zarządzania łańcuchem dostaw dla klientów ABB na całym świecie.

Stawki ofertowe w najlepszych krakowskich budynkach biurowych wynoszą 13-14 euro za mkw. za miesiąc. Podobnie, jak we wszystkich rynkach biurowych w kraju, efektywne ceny są jednak dużo niższe, ponieważ właściciele budynków oferują najemcom czasowe wakacje czynszowe i różnego rodzaju inne bonusy.

WIDEO: Ceramika w mieszkaniu. Jak urządzić wnętrze?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski