Bloki komunalne przy ul. Działkowej, oddane w tym roku FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
CO NAM OBIECAŁ JACEK MAJCHROWSKI. Projekt budowy osiedla w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zakończył się fiaskiem
* Jacek Majchrowski: Potrzebne są nowe osiedla komunalne dla najuboższych.
W tej kadencji wybudowane zostało osiedle komunalne przy ul. Działkowej w Bieżanowie. W czerwcu tego roku powstały tam 82 mieszkania, w czterech budynkach trzykondygnacyjnych za ponad 11 mln zł. Oprócz tego przebudowany został hotel przy ul. Kantorowickiej 46b (30 mieszkań) za 2,5 mln zł. Gmina kupiła także 82 mieszkania. W sumie przez trzy lata obecnej kadencji udało się ich kupić lub wybudować 194.
Fiaskiem zakończyła się natomiast budowa osiedli komunalnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, dzięki czemu miasto miało zyskać ok. 300 mieszkań. Choć zgłosiło się pięć firm, które chciały się tym zająć, przetarg został unieważniony z powodu zmiany przepisów.
- Pojawiło się ryzyko co do możliwości realizacji tej inwestycji zgodnie z jej pierwotnymi założeniami wynikającymi z przeprowadzonych analiz oraz możliwości finansowych gminy - mówi Katarzyna Bury, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta.
Władze miasta powinny zapewnić 2913 lokali socjalnych dla osób eksmitowanych. Oprócz tego na pomoc mieszkaniową czeka 607 osób, które mają tak trudną sytuację życiową, że przysługuje im mieszkanie komunalne (mają niskie zarobki, fatalne warunki mieszkaniowe, są ofiarami przemocy).
* Jacek Majchrowski: Chcę rozpocząć program rewitalizacji 16 osiedli mieszkaniowych. W ramach tego programu budowane będą miejsca rekreacji, place zabaw wspólnie ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi.
W ubiegłym roku Rada Miasta Krakowa wybrała trzy osiedla do pilotażowego programu rehabilitacji zabudowy blokowej. To Olsza II, Ugorek i Azory. Dotychczas zostały tam przeprowadzone tylko warsztaty z mieszkańcami, podczas których mieli zgłaszać pomysły na ożywienie osiedli.
Na Olszy II zostało zgłoszonych pięć projektów - budki dla książek, rajd rowerowy, ściana ogłoszeń i pomysłów, klub graffiti oraz gra terenowa. Najwięcej głosów zdobył projekt "Budki dla książek i gazet", który ma być zrealizowany do końca roku.
Na "Ugorku" w plebiscycie mieszkańców zwyciężył "Podwieczorek w Ogrodzie" - czyli wspólne biesiadowanie przy Domu Zasłużonego Kombatanta. Takie imprezy odbyły się już w czerwcu i sierpniu.
Poza tymi pomysłami nie było jednak żadnych działań, które miałyby w bardziej widoczny sposób zmienić życie mieszkańców na zdegradowanych osiedlach.
agnieszka.maj@dziennik.krakow.pl
Jutro kolejny raport o tym, co jeszcze obiecywał w tej kadencji prezydent Krakowa
Tłumy w lokalach, sypią się kary