Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto piechurów

WES
Wywołująca wiele radości wizyta Ojca Świętego w Krakowie jest poważnym sprawdzianem dla wszystkich służb miejskich oraz policji. Nic więc dziwnego, że przygotowania do sprawnego jej przebiegu trwały już od początku kwietnia. - Zapewniam, że obecnie wszystkie działania, niezbędne do zabezpieczenia pobytu Jan Pawła II w Krakowie, są zapięte na ostatni guzik - oświadczył wczoraj podinspektor Andrzej Skowroński, zast. komendanta krakowskiej policji.

Choć cały tabor MPK wyruszy na trasy, mogą być trudności z przewiezieniem wszystkich pielgrzymów

   Nad bezpieczeństwem dostojnego gościa i przybyłych pod Wawel pielgrzymów będzie czuwać ponad 17 tys. policjantów (krakowskim funkcjonariuszom będą pomagać koledzy prawie z połowy kraju), a także Straż Miejska, Żandarmeria Wojskowa, ponad 600 strażników kolei, pracownicy ochrony mienia i osób i in.
   Główny ciężar przewożenia pielgrzymów i krakowian spocznie na Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym SA. - _Zadania postawione przed komunikacją przerastają nasze możliwości taborowe. Jeśli rzeczywiście przybędą do Krakowa 2 - 3 mln pielgrzymów, trudno będzie przewieźć taką liczbę - _przyznał szczerze Bogdan Żelazo, dyrektor MPK ds. komunikacji. W piątek MPK będzie się starało ułatwić dojazd na lotnisko (i powrót z niego) tym, którzy pragną powitać tam Ojca Świętego, uruchamiając dwie, kursujące z dużą częstotliwością, linie autobusowe: "B" spod hotelu Cracovia i "P" z Bronowic Nowych. W sobotę komunikacja miejska skoncentruje się na umożliwieniu krakowianom i pielgrzymom dotarcia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Na wiodące tam trasy zostaną skierowane dodatkowe linie tramwajowe, a linie autobusowe będą wzmocnione większą ilością pojazdów. W niedzielę, aby maksymalną liczbę pielgrzymów dowieźć na mszę św. na Błoniach, wszystkie linie kursujące w tamtym kierunku rozpoczną pracę już o godz. 24, a "normalne" linie, wyjeżdżające na trasy zwykle około godz. 4 - 4.15, tym razem ruszą już o 3. Na mieście będzie cały tabor MPK, czyli ok. 460 autobusów i ok. 400 wagonów tramwajowych.
   Krakowianie muszą się nastawić na to, że w trakcie papieskiej wizyty pojazdy MPK na niektórych liniach będą kursowały inaczej niż zazwyczaj - linie dowożące pielgrzymów na spotkania z Ojcem Świętym zostaną wzmocnione, zaś te, których trasy przebiegają przez ulice wyłączone z ruchu, będą skierowane na drogi objazdowe. Trasy, którymi będzie przejeżdżać kolumna papieska, zostaną wyłączone z ruchu na 2 godziny przed jej przejazdem, a ulice poprzeczne - na pół godziny.
   Wbrew temu, czego się niektórzy obawiali, Kraków nie będzie podczas wizyty papieża miastem zamkniętym; będzie ono funkcjonowało normalnie - każdy może tu przyjechać. Zostaną jednak wprowadzone liczne objazdy i utrudnienia w ruchu, zwłaszcza w niedzielę. W tym dniu, jak zapowiada policja, ze względu na liczne ograniczenia w ruchu - związane zarówno z przemarszem grup pielgrzymkowych na Błonia, jak i popołudniowym przejazdem papieża na Rakowice - Kraków będzie głównie miastem piechurów. Spora część miasta znajdzie się w tzw. strefie ruchu kontrolowanego, gdzie oprócz stałych mieszkańców wjechać będą mogli tylko kierowcy legitymujący się specjalną przepustką.
   W kolejnych dniach będziemy na naszych łamach szczegółowo informować o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, związanych z pobytem Ojca Świętego w Krakowie.
    (WES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski