Miasto piechurów

WES
Udostępnij:
Wywołująca wiele radości wizyta Ojca Świętego w Krakowie jest poważnym sprawdzianem dla wszystkich służb miejskich oraz policji. Nic więc dziwnego, że przygotowania do sprawnego jej przebiegu trwały już od początku kwietnia. - Zapewniam, że obecnie wszystkie działania, niezbędne do zabezpieczenia pobytu Jan Pawła II w Krakowie, są zapięte na ostatni guzik - oświadczył wczoraj podinspektor Andrzej Skowroński, zast. komendanta krakowskiej policji.

Choć cały tabor MPK wyruszy na trasy, mogą być trudności z przewiezieniem wszystkich pielgrzymów

   Nad bezpieczeństwem dostojnego gościa i przybyłych pod Wawel pielgrzymów będzie czuwać ponad 17 tys. policjantów (krakowskim funkcjonariuszom będą pomagać koledzy prawie z połowy kraju), a także Straż Miejska, Żandarmeria Wojskowa, ponad 600 strażników kolei, pracownicy ochrony mienia i osób i in.
   Główny ciężar przewożenia pielgrzymów i krakowian spocznie na Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym SA. - _Zadania postawione przed komunikacją przerastają nasze możliwości taborowe. Jeśli rzeczywiście przybędą do Krakowa 2 - 3 mln pielgrzymów, trudno będzie przewieźć taką liczbę - _przyznał szczerze Bogdan Żelazo, dyrektor MPK ds. komunikacji. W piątek MPK będzie się starało ułatwić dojazd na lotnisko (i powrót z niego) tym, którzy pragną powitać tam Ojca Świętego, uruchamiając dwie, kursujące z dużą częstotliwością, linie autobusowe: "B" spod hotelu Cracovia i "P" z Bronowic Nowych. W sobotę komunikacja miejska skoncentruje się na umożliwieniu krakowianom i pielgrzymom dotarcia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Na wiodące tam trasy zostaną skierowane dodatkowe linie tramwajowe, a linie autobusowe będą wzmocnione większą ilością pojazdów. W niedzielę, aby maksymalną liczbę pielgrzymów dowieźć na mszę św. na Błoniach, wszystkie linie kursujące w tamtym kierunku rozpoczną pracę już o godz. 24, a "normalne" linie, wyjeżdżające na trasy zwykle około godz. 4 - 4.15, tym razem ruszą już o 3. Na mieście będzie cały tabor MPK, czyli ok. 460 autobusów i ok. 400 wagonów tramwajowych.
   Krakowianie muszą się nastawić na to, że w trakcie papieskiej wizyty pojazdy MPK na niektórych liniach będą kursowały inaczej niż zazwyczaj - linie dowożące pielgrzymów na spotkania z Ojcem Świętym zostaną wzmocnione, zaś te, których trasy przebiegają przez ulice wyłączone z ruchu, będą skierowane na drogi objazdowe. Trasy, którymi będzie przejeżdżać kolumna papieska, zostaną wyłączone z ruchu na 2 godziny przed jej przejazdem, a ulice poprzeczne - na pół godziny.
   Wbrew temu, czego się niektórzy obawiali, Kraków nie będzie podczas wizyty papieża miastem zamkniętym; będzie ono funkcjonowało normalnie - każdy może tu przyjechać. Zostaną jednak wprowadzone liczne objazdy i utrudnienia w ruchu, zwłaszcza w niedzielę. W tym dniu, jak zapowiada policja, ze względu na liczne ograniczenia w ruchu - związane zarówno z przemarszem grup pielgrzymkowych na Błonia, jak i popołudniowym przejazdem papieża na Rakowice - Kraków będzie głównie miastem piechurów. Spora część miasta znajdzie się w tzw. strefie ruchu kontrolowanego, gdzie oprócz stałych mieszkańców wjechać będą mogli tylko kierowcy legitymujący się specjalną przepustką.
   W kolejnych dniach będziemy na naszych łamach szczegółowo informować o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, związanych z pobytem Ojca Świętego w Krakowie.
    (WES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie