Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto potrzebuje psychiatrii

Julita Majewska
Budowa ośrodka już trwa, ale jej koniec spodziewany jest dopiero jesienią 2016 roku
Budowa ośrodka już trwa, ale jej koniec spodziewany jest dopiero jesienią 2016 roku Archiwum
Tarnów. Z roku na rok wzrasta liczba mieszkańców regionu, którzy wymagają pomocy psychiatrycznej. W Tarnowie, przy szpitalu im. Św. Łukasza, ruszyła już budowa Ośrodka Psychoterapii

Prawie 5 proc. mieszkańców Małopolski objętych jest leczeniem związanym z zaburzeniami psychicznymi. Z roku na rok ich liczba wzrasta. Do dziś Tarnów jest białą plamą na mapie województwa, jeśli chodzi o leczenie psychiatryczne. W całym regionie nie ma żadnej placówki, która miałaby oddział szpitalny dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Chorzy na terapię szpitalną udają się do Krakowa (Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego), Straszęcina (Szpital Specjalistyczny w Stra-szęcine), Gorlic, czy nawet Morawicy pod Kielcami. Sytuacja poprawi się dopiero za dwa lata, kiedy powstanie specjalistyczny ośrodek psychoterapii.

- Z chorobami związanymi z zaburzeniami psychicznymi spotykamy się coraz częściej. W regionie i w Tarnowie ewidentnie brakuje kwalifikowanej opieki psychiatrycznej, a zwłaszcza oddziału szpitalnego - mówi dr Jacek Skrobot, specjalista terapii uzależnień.

Budowę nowoczesnego ośrodka rozpoczęto w ostatnich tygodniach. Powinien zostać otwarty w 2016 roku. Szpital im. św. Łukasza planuje utworzenie Ośrodka Psychiatrii złożonego z 2 oddziałów stacjonarnych (70 łóżek) - oddziału dziennego z salami terapeutycznymi, poradni specjalistycznych i zespołu opieki środowiskowej.

Inwestycja będzie kosztować ponad 20 mln złotych. Zupełnie nowy budynek stanie na działce tuż obok szpitalnego parkingu. Docelowo będzie połączony z pozostałym kompleksem budynków szpitala podziemnym tunelem. Projekt wpisany jest w Małopolski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego 2010-2015.

Zdaniem dr Jacka Skrobota większa zachorowalność na zaburzenia psychiczne wynik głównie ze zmian społecznych, z którymi mamy do czynienia na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

- Doskonałym przykładem są zaburzenia związane z łaknieniem, czyli anoreksja i bulimia. Takich przypadków mamy coraz więcej. Wiążą się one oczywiście z trybem życia jaki prowadzimy i ze zmianami społecznymi, które prowadzą do zaburzeń osobowości. Ich głębokość może zagrażać życiu pacjenta - dodaje Jacek Skrobot.

Pacjenci cierpią także na zaburzenia lękowe. Ich główną przyczyną jest stres. Ludzie, którzy nie zostana poddani odpowiedniemu leczeniu bardzo często stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób. Wzrasta też liczba zaburzeń związanych z uzależnieniami.

- Są to uzależnienia od in-ternetu, seksu, no i oczywiście od alkoholu, czy narkotyków - mówi dr Jacek Skrobot. Coraz cześciej z problemami psychicznymi zmagają się ludzie młodzi, a nawet dzieci, co też wynika z uwarunkowań społecznych.

Część zaburzeń to efekt wieloletnich zaniedbań, związanych ściśle z ograniczoną dostępnością do odpowiedniego leczenia.

- Mając na miejscu specjalistyczny ośrodek z możliwością hospitalizacji skracamy znacznie pacjentowi drogę do wyleczenia i jednocześnie wydłużamy czas, kiedy może on prawidłowo funkcjonować. W zależności od typu zaburzeń psychicznych, leczenie na oddziale szpitalnym może trwać od kilkunastu dni, do nawet trzech miesięcy - mówi dr Jacek Skrobot.

Cześć zaburzeń udaje się wyleczyć całkowicie. Osoba po odpowiedniej terapii i leczeniu wraca do stałej równowagi psychicznej. Inne zaburzenia zwane są "powracającymi". Częstotliwość ich nawrotów można zmniejszyć poprzez stałą opiekę medyczną.

- Będzie to bardzo nowoczesny ośrodek. Szczególny nacisk położymy na komfort pacjentów. W leczeniu psychiatrycznym jest to niezwykle istotny czynnik. Najważniejsza jednak, że konieczna pomoc w tym zakresie będzie bliżej pacjenta. - mówi Anna Czech, dyr. Szpitala im. Św. Łukasza. Dla pacjentów z Tarnowa i powiatu tarnowskiego powstanie ośrodka psychiatrycznego skróci czas oczekiwania na leczenie nawet o kilkanaście miesięcy.

Obecnie liczba łóżek na takich oddziałach w całej Małopolsce jest za mało o ponad 100. Tarnowski ośrodek poprawi statystyki, ale i tak nie zaspokoi potrzeb całego województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski