Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przyznało dotacje

Redakcja
Gorlicki Klub Sportowy Glinik Gorlice w tym roku otrzymał od miasta największą dotację ze wszystkich gorlickich stowarzyszeń - łącznie 113 tysięcy 500 złotych FOT. MAREK PODRAZA
Gorlicki Klub Sportowy Glinik Gorlice w tym roku otrzymał od miasta największą dotację ze wszystkich gorlickich stowarzyszeń - łącznie 113 tysięcy 500 złotych FOT. MAREK PODRAZA
Znamy już tegoroczny podział dotacji z budżetu Gorlic na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki, oświaty, zdrowia, kultury i kultury fizycznej oraz programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Gorlicki Klub Sportowy Glinik Gorlice w tym roku otrzymał od miasta największą dotację ze wszystkich gorlickich stowarzyszeń - łącznie 113 tysięcy 500 złotych FOT. MAREK PODRAZA

GORLICE. Niektóre stowarzyszenia liczyły na dużo większe wsparcie, pojawiło się jednak wiele nowych organizacji zwracających się do miasta o pomoc finansową. Niektore propozycje odpadły ze względów formalnych.

Pojawiły się nowe organizacje, a fundusze przyznano na takie przedsięwzięcia jak wycieczki, rajdy, szkolenia, zawody sportowe, konferencje. Łącznie miasto na te zadania przyznało 684 tysięcy 500 złotych.

- Potrzeby były dużo większe, a komisja konkursowa przy rozpatrywaniu ofert oceniała między innymi realną możliwość realizacji zadania, przedstawioną kalkulację kosztów, planowany udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł, a także wkład rzeczowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków stowarzyszenia - wyjaśnia nam Jakub Krzyszycha, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Kilka stowarzyszeń, na przykład Beskidzka Zima, odpadło z powodów formalnych. Pojawiło się również dużo nowych stowarzyszeń, a co za tym idzie, przedstawiono więcej ofert, jednak środki przeznaczone przez miasto były na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku.

- Oczekiwania wnioskodawców dwukrotnie, a nawet trzykrotnie przewyższały nasze możliwości budżetowe. Stąd potrzeba podziału pieniędzy, a nawet rezygnacji z niektórych zaproponowanych zadań - dodaje rzecznik.

Wśród stowarzyszeń turystycznych najwięcej funduszy trafiło do PTTK Gorlice, bo aż 4700 złotych z 11 500 przyznanych na realizację zadań z tego zakresu, a o dotację starało się sześć organizacji. Na ochronę zdrowia rozdysponowano 25 tysięcy złotych między trzynaście stowarzyszeń.

- Po raz pierwszy ubiegaliśmy się o dotację z Urzędu Miejskiego. Złożyliśmy wniosek na trzy zadania, na dwa otrzymaliśmy fundusze. Liczyliśmy wprawdzie na większe kwoty, ale jesteśmy w stanie zrealizować te przedsięwzięcia. Musimy tylko dokonać pewnych zmian - mówi Katarzyna Wantuch, prezes Spółdzielni Socjalnej Enter w Gorlicach.

O realizację zadań oświatowych ubiegały się zaledwie cztery stowarzyszenia, trzy z nich otrzymały dotacje. Stowarzyszenia kultury otrzymały 111 tysięcy złotych, z czego większość, bo aż 75 500 złotych, otrzymało Muzemu Regionalne PTTK Gorlice. Pozostali dostali od ośmiu tysięcy do 500 złotych.

- Liczyliśmy na większą kwotę, to jest w granicach pięciu tysięcy złotych. Dostaliśmy trzy. Dotacje wykorzystamy na bieżącą działalność naszej grupy. Będziemy też szukać środków z innych źródeł. Jesteśmy w trakcie składania wniosku do Urzędu Marszałkowskiego na organizację tegorocznej rekonstrukcji z okazji 99. rocznicy bitwy pod Gorlicami i 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej - mówi Piotr Kamiński, prezes GRH Gorlice 1915.

Niewątpliwie najwięcej stowarzyszeń ubiegało się o fundusze z zakresu kultury fizycznej. Miasto przyznało w tej dziedzinie 525 tysięcy złotych. Tutaj przoduje GKS Glinik Gorlice z kwotą 113 500 złotych oraz Ekstrim Gorlice, który otrzymał 95 tysięcy złotych. Z tej puli na większą dotację liczył KK Grupetto Gorlice.

- Od czterech lat składamy wnioski i otrzymujemy kwotę dwóch tysięcy złotych. W sumie nie bardzo wiemy, na co ją przeznaczyć, bo potrzeby mamy dużo większe. Starczy nam to na działalność może do maja. Złożyliśmy też wniosek o dotację na organizację IV Klasyku Beskidzkiego, wyścigu kolarstwa szosowego. Nie otrzymaliśmy nic i organizacja tej imprezy staje pod znakiem zapytania. Będziemy szukać jeszcze wsparcia w gminie Ropa oraz wśród prywatnych sponsorów. Z tego, co zauważyłem, to Wegańskie Stowarzyszenie Cyklistów w Gorlicach też otrzymało niewielkie fundusze - mówi Sebastian Chłanda, prezez Klubu Kolarskiego Grupetto Gorlice.

Natomiast z miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych przeznaczono dla stowarzyszeń kwotę 140 tysięcy złotych.

Marek Podraza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski