Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto rezygnuje ze szkieletora

TYM
(INF. WŁ.) Gmina Kraków nie skorzysta z prawa pierwokupu najwyższego w Krakowie i w całym województwie 92-metrowego budynku NOT, potocznie nazywanego szkieletorem. Wszystko wskazuje więc na to, że wieżowiec przejdzie w ręce angielskiej firmy Medinbrand Limited z siedzibą w Londynie. Obecny właściciel budowli - Centrala Zbytu Węgla "Węglozbyt" z Katowic - podpisał już z angielską firmą warunkową umowę sprzedaży za 16,5 mln zł prawa wieczystego użytkowania działki, na której stoi wieżowiec.

Nowym właścicielem najwyższego budynku w Krakowie ma zostać londyńska firma Medinbrand Limited

   - W ostatni piątek wpłynęła do nas warunkowa umowa sprzedaży działki. Przygotowywane zostało już zarządzenie prezydenta o nieskorzystaniu z prawa jej pierwokupu. Miasto nie ma w swoim budżecie 16,5 mln zł na kupno działki. Nie znalazło również innego inwestora. Po podpisaniu przez prezydenta zarządzenia "Węglozbyt" będzie mógł podpisać ostateczną umowę sprzedaży. Spółka z Katowic, jako że jest spółką skarbu państwa, będzie musiała mieć zgodę na sprzedaż ministra skarbu - informuje Marta Witkowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa.
   Jak już informowaliśmy, nowy inwestor zamierza wyburzyć 24-piętrowy stalowy szkielet budynku (będzie rozbierany piętro po piętrze i sprzedany na złom) i na jego miejscu ma zamiar wybudować nowy 22-piętrowy wieżowiec o funkcjach biurowo-apartamentowych.
   Do budowy wieżowca przystąpiono w 1975 r. Ze względu na brak środków została ona przerwana w 1979 r. i zatrzymała się na wykończeniu betonowych fundamentów oraz postawieniu na nich stalowej konstrukcji. Z początkiem lat 90. ubiegłego stulecia Naczelna Organizacja Techniczna sprzedała wieżowiec biznesmenowi Robertowi Hamerlikowi, który przed kilku laty w ramach spłaty zadłużenia przekazał go "Węglozbytowi". Do dziś powstało kilkanaście pomysłów (część wsparta projektami) na wykorzystanie wieżowca, ale żaden z nich nie doczekał się realizacji.
   Na początku tego roku mówiło się, że budowlę przejmie Akademia Ekonomiczna w Krakowie, która chciała zamienić ją w centrum naukowo-kongresowo-wystawiennicze. Miała ona stać się właścicielem wieżowca jako ostatnie ogniwo łańcuszka, po którym budynek miał być przekazywany "z ręki do ręki" w ramach spłaty zadłużenia. W rozliczeniu długu "Węglozbyt" miał oddać budynek Kompani Węglowej SA, a ta z kolei przekazać go skarbowi państwa, którego jest wierzycielem. Dzięki temu prezydent Krakowa mógł sprezentować wieżowiec AE. Okazało się jednak, że "Węglozbyt" znalazł inwestora gotowego wyłożyć za budynek gotówkę.
(TYM)

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski