Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto w przededniu wielkiego jubileuszu. W sobotę mszę odprawi nuncjusz apostolski

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Przygotowania do jubileuszu trwały przez cały rok. Kopia obrazu dotarła nawet do Watykanu
Przygotowania do jubileuszu trwały przez cały rok. Kopia obrazu dotarła nawet do Watykanu Fot. Sanktuarium Narodzenia NMP w Myślenicach
Trwają obchody 50 rocznicy koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Myślenickiej, ale kumulacja wydarzeń przed nami - w sobotę.

Obraz do myślenickiej parafii trafił w XVII wieku. Swój udział w tym miał Marcina Grabyszy, który ocalił go przed spaleniem po wybuchu zarazy i przywiózł z Krakowa do Myślenic.

Wizerunek Madonny z Dzieciątkiem niemal od samego początku otoczony był tutaj kultem. Przez długi czas sanktuarium maryjne w Myślenicach było drugim najbardziej znanym Częstochowie. Potem większą sławę zyskało to w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajduje się obraz, którego pierwowzorem był - co ciekawe - obraz Matki Bożej Myślenickiej.

24 sierpnia 1969 odbyła się jego koronacja, a dokonał jej ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła. Wielu myśleniczan wspomina ten dzień do dziś, jako ten, w którym miasto zgromadziło niewidziane wcześniej (i później zresztą też) tłumy. - 1969 to był niezwykły rok. W maju zdałem maturę, w lipcu Amerykanie wylądowali na Księżycu, a w sierpniu odbyła się koronacja obrazu Matki Boskiej Myślenickiej.

Ta uroczystość, jak myślę, zapadła w pamięci wszystkim, bo z kultem maryjnym myśleniczanie są związani od lat. Wiele pokoleń wychowało się w tym kulcie, w tym również moje - wspomina w przygotowanym z okazji jubileuszu filmie „Ślady Maryi”, Stanisław Bisztyga, radny wojewódzki, senator VII kadencji, a w 1969 roku ministrant w parafii Narodzenia NMP i świadek koronacji.

Jak mówi nam proboszcz tej parafii ks. Zdzisław Balon, ów kult nie traci na sile, a wręcz przeciwnie: - Wystarczy przyjść do kościoła, żeby zobaczyć jak wiele osób uczestniczy w mszach świętych porannych. A potem, w ciągu dnia, ile ludzi przychodzi do kaplicy. Przychodzą z dziećmi, często z zakupami - przez cały dzień w kaplicy Matki Bożej trwa modlitwa.

Przy sanktuarium stanęła już rzeźba, która w sobotę po mszy zostanie poświęcona jako wotum dziękczynne. - Rodzina bardzo potrzebuje teraz wsparcia z góry, a św. Józef jest patronem rodzin. Wychowanie, troska o dom, o współmałżonkę jest niezwykle ważne - i ta figura będzie o tym przypominać - dodaje proboszcz.

W poniedziałek Rada Miejska większością głosów podjęła uchwałę w sprawie zawierzenia dalszych dziejów i losów miasta i gminy Myślenice macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie, Pani Myślenickiej.

Program obchodów

CZWARTEK

godz. 21 - Droga Krzyżowa
godz. 22-24 - Adoracja Najświętszego Sakramentu

PIĄTEK

godz. 10 - Msza Św. dla osób starszych i chorych
godz. 18 - Msza Św. dla rodzin
godz. 20 - Muzyczne Oratorium Maryjne „Tajemnice Światła”
godz. 22:30-24 - Wieczór Uwielbienia
godz. 24 - Pasterka Maryjna

SOBOTA

godz. 10 - Czuwanie modlitewne przed Mszą Św. na Rynku
godz. 11 - msza jubileuszowa
godz. 17 - Nieszpory dziękczynne z procesją
godz. 19 - Koncert góralskiej kapeli „Mała Armia Janosika”

Uwaga kierowcy, będą utrudnienia

W sobotę, a nawet już w piątek w centrum Myślenic należy się spodziewać ograniczeń w ruchu samochodowym.
Ulica Kościuszki zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego w piątek o godz. 20, żeby na powrót zostać otwarta w sobotę o godz. 22.

Utrudnienia będą też występowały w rejonie ulic Reja, Gałczyńskiego i Słowackiego.

Władze gminy apelują o niepozostawianie samochodów w obrębie płyty Rynku i wyżej wymienionych ulic. Można za to, a nawet należy, korzystać z miejsc parkingowych przy:
- ul. Solidarności
-ul. Słowackiego
- ul. Kazimierza Wielkiego
- ul. Sienkiewicza
- ul. Zdrojowa
- ul. Galla Anonima
- ul. Cegielskiego
- Zakopianka, pod wiaduktem
- Parafia św. Brata Alberta
Ważne: Parkingi na Placu Kilińskiego oraz przy ul. Traugutta i Jordana są zarezerwowane dla zaproszonych gości oraz osób duchownych

- Ze względu na przewidywaną ilość uczestników zaleca się, aby od godziny 13 do 14 zaniechać poruszania się samochodami w centrum miasta. Organizatorzy oraz Straż Miejska zaleca przyjście pieszo na Mszę Świętą, co zdecydowanie ułatwi dostanie się bezpośrednio na płytę Rynku, a także bezpieczny powrót – zalecają urzędnicy z magistratu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski