Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto z głową przyjazne mieszkańcom

Elżbieta Cegła
Mikropark można ustawić na świeżym powietrzu, a także we wnętrzu dużego budynku (ICE Kraków)
Mikropark można ustawić na świeżym powietrzu, a także we wnętrzu dużego budynku (ICE Kraków) Fot. Wytwórnia
Przestrzeń publiczna. Przygotowano mapę drogową dla inteligentnych rozwiązań w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym

Kilka drewnianych stolików i siedzisk, stojak na rowery, rośliny w donicach i... park gotowy. Zajmuje mało miejsca, można go ustawić w dowolnym zakątku miasta, zwłaszcza tam, gdzie brakuje zieleni. Albo w pobliżu szkół bądź przystanków komunikacyjnych, gdzie z kolei brakuje miejsc do siedzenia. Pięć takich mikroparków zainstalowano niedawno w Niepołomicach (na zdj z lewej). To bardzo praktyczna konstrukcja, można ją bowiem powiększać o kolejne moduły i modyfikować jej układ.

W wielu krajach Europy mikropark jest już stałym elementem miejskiego krajobrazu. W Krakowie też się przyjmuje i ożywia przestrzeń publiczną. Prosty drewniany modułowy model dobrze komponuje się też we wnętrzach budynków użyteczności publicznej.

Prototyp powstał w maju br. na zamówienie Krakowskiego Parku Technologicznego w ramach dofinansowanego z funduszy UE przedsięwzięcia ,,Smart_KOM. Kraków w sieci inteligentnych miast”. Konkurs na projekt i wykonanie wygrała Wytwórnia, firma z Krakowa, zbierająca zamówienia na kolejne moduły. Można je było oglądać i testować w Krakowie na Małym Rynku, Zabłociu, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, na Festiwalu Filmowym w Gdyni (wraz z Klastrem Filmowym KPT) i wreszcie przed budynkiem KPT w Czyżynach, gdzie mikropark szykuje się do snu zimowego.

Mikropark nie jest oczywiście alternatywą dla rozwoju terenów zielonychw mieście, jest natomiast doskonałym ich uzupełnieniem. Prosta technologia wykonania sprawia, że drewniany model można w dowolnej konfiguracji ustawić wszędzie tam, gdzie nie ma lub jest niewiele tradycyjnej zieleni: na placach, podwórkach między domami, wąskich przestrzeniach wzdłuż ulic, osiedlach, terenach poprzemysłowych, na przystankach, w pobliżu różnych instytucji itp.

- Innowacyjne rozwiązania muszą być przede wszystkim użyteczne, dlatego najlepiej sprawdzić je w praktyce również w przestrzeni miejskiej. Pełni ona rolę swoistego laboratorium do testowania i udoskonalania innowacyjnych produktów i __usług - mówi Wojciech Przybylski, dyr. Działu Rozwoju Parku Technologicznego.

Okoliczności do praktycznego testowania wszelkich nowości przybywa, opublikowano właśnie raport będący podsumowaniem dwuletniego przedsięwzięcia pn. ,,Smart_KOM. Kraków w sieci inteligentnych miast”. Zrealizował je Krakowski Park Technologiczny (lider projektu), województwo małopolskie, Urząd Miasta Krakowa oraz partnerzy zagraniczni (Forum Virium Helsinki i Uniwersytet Techniczny w Wiedniu). Powstała więc strategia dla inteligentnego Krakowa i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, będąca mapą drogową wytyczającą kierunki rozwoju tzw. miasta adaptywnego, czyli otwartego na różne zmiany i na nowe podejście do rozwiązywania problemów oraz świadczenia usług publicznych.

- Miasto inteligentne, z głową, ma być przede wszystkim wygodne do życia. Wiele rozwiązań zapisanych w Strategii ,,Smart_KOM” już stosujemy na co dzień. Na przykład internetowy serwis Obserwatorium, bardzo przydatny mieszkańcom, inwestorom, architektom, deweloperom. Uzupełniany na bieżąco, przedstawia aktualny obraz miasta. W 2016 roku będzie 91 rodzajów elektronicznych usług - mówi Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta. - Realizacja strategii smart to proces ciągły, obejmujący niemal wszystkie dziedziny życia, w __które coraz bardziej angażują się krakowianie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski