Miasto z przestrzeniami przyjaznymi bez względu na wiek. Naukowcy stworzą i przetestują potrzebne rozwiązania

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Udostępnij:
Zespół badawczy dr hab. Jolanty Perek-Białas, profesor UJ z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazł się w czołówce laureatów międzynarodowego konkursu ENUTC: ERA-NET Urban Transformation Capacities. Projekt "Miasto i Współpraca: Starsze osoby współtworzące zrównoważone i przyjazne bez względu na wiek miasto" zostanie zrealizowany z partnerami z Holandii i Rumunii - informuje krakowska uczelnia.

FLESZ - Delmikron – czy może dojść do podwójnego zakażenia?

Sieć JPI Urban Europe, z którą Narodowe Centrum Nauki (NCN) współpracuje od 2015 roku, wspiera badaczy realizujących międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty odpowiadające na wyzwania miast i obszarów zurbanizowanych. W ostatnim konkursie EN-UTC Call 2021 można było składać wnioski dotyczące budowy i rozwoju kompetencji w zakresie transformacji miast i obszarów zurbanizowanych. O finansowanie mogły starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów naukowców, pochodzących z co najmniej trzech krajów biorących udział w konkursie.

W programie złożono 152 międzynarodowe wnioski badawcze, z czego aż 50 z udziałem polskich zespołów badawczych. Finansowanie otrzymało 16 projektów łącznie na kwotę 16,8 mln euro. Pięciu z nich z udziałem badaczy z Polski przyznano łącznie 4,8 mln zł, z czego NCN przekazało na ten cel prawie 4 mln zł.

Projekt dr hab. Jolanty Perek-Białas z UJ, który otrzymał dofinansowanie, obejmuje badania i dociekania, w jaki sposób miasta mogą współtworzyć zrównoważone i przyjazne dla wszystkich przestrzenie bez względu na wiek. To nie wszystko. - Współpraca partnerów z uwzględnieniem wniosków z badań pozwoli zbudować system informacyjny odpowiadający potrzebom obecnych i przyszłych mieszkańców miast. W ramach projektu będą tworzone, testowane i oceniane rozwiązania w zakresie polityk miejskich, uwzględniające zmiany demograficzne, które będzie można rekomendować także dla innych miast europejskich - informuje Uniwersytet Jagielloński.

Uniwersytet Jagielloński jest liderem polskiego zespołu, w skład którego wchodzi również Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Gmina Miejska Kraków i Gmina Miejska Wrocław. Koordynatorem całego projektu realizowanego w partnerstwie międzynarodowym jest prof. Joost van Hoof z Haskiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych. Konsorcjum projektu obejmuje partnerów z Holandii, Polski oraz Rumunii. Rozpoczęcie jego realizacji planowane jest w marcu 2022 roku.

"Populacje miast coraz bardziej się starzeją. Aby odpowiadać na związane z tym faktem potrzeby, 1100 miast przystąpiło do inicjatywy Global Network for Age Friendly Cities and Communities Światowej Organizacji Zdrowia, w ramach której uczestniczą w pięcioletnich cyklach planowania, wdrażania i oceny. Tereny zabudowane i zielone, budynki, transport i miejsca publiczne to przestrzenie, które powinny być dostosowane do potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Należące do inicjatywy miasta położone w Holandii, Polsce i Rumunii chcą odpowiadać na te potrzeby i opracowywać strategie w oparciu o głosy seniorów. Celem projektu prowadzonego przez dr hab. Perek-Białas, prof. UJ jest stworzenie platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń, która mogłaby być wykorzystywana zarówno przez osoby starsze, jak i władze miejskie do projektowania bardziej przyjaznych przestrzeni miejskich" - podano w opisie projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Miasto z przestrzeniami przyjaznymi bez względu na wiek. Naukowcy stworzą i przetestują potrzebne rozwiązania - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Gdzie te populację miast sie starzeją?Według jakich statystyk?W dużych metropoliach co raz mniej starszych ludzi,jedyne co obniża średnią wieku ,to brak dzieci,bo wczesniej na Dziadka i Babcie po 60-tce przypadało z 5 -cioro wnucząt do 18 roku życia a dzis?Nawet jak sa dziadki, to samorządy robią wszystko, żeby sie ich...pozbyć,bo zajmują miejsca parkingowe i apartamenty pod turystów. O starej zabudowie bez wind,to nawet nie ma co wspominać.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie