Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zabytków i... biurowców

JANUSZ MICHALCZAK
Jeden z najciekawszych projektów autorstwa pracowni APA Zalewski Bubak realizowany jest w Balicach Wizualicja: APA Zalewski Bubak
Jeden z najciekawszych projektów autorstwa pracowni APA Zalewski Bubak realizowany jest w Balicach Wizualicja: APA Zalewski Bubak
Regres widoczny w branży budowlanej w mniejszym stopniu widoczny jest w sektorze budownictwa biurowego. W stolicy Małopolski powstają liczne obiekty biurowe. 17 stycznia na terenie kompleksu biurowego Bonarka for Business (B4B) otwarty został trzeci nowoczesny budynek klasy A.

Jeden z najciekawszych projektów autorstwa pracowni APA Zalewski Bubak realizowany jest w Balicach Wizualicja: APA Zalewski Bubak

NOWE OBIEKTY BIUROWE. Stolica Małopolski może jeszcze trzykrotnie zwiększyć powierzchnię centrów obsługi biznesu

- Dzięki nowym inwestycjom miejsce, które określane było jako "fabryka kurzu na Podgórzu", całkowicie zmieniło swój charakter, stając się jednym z najatrakcyjniejszych w mieście - podkreślał Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający firmy TriGranit Development, która jest inwestorem. - Budynek "C" ma 8700 metrów kwadratowych powierzchni i spełnia wszystkie oczekiwania, jakie związane są z obiektami tej klasy.

Komercjalizacja zakończona sukcesem

Obiekt wyposażony został m.in. w systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru, sygnalizacji włamań oraz napadu, a także detekcji obecności tlenku węgla i propan butanu. Zainstalowane sieci strukturalne umożliwiają pełną łączność z całym światem. Uhonorowany nagrodą artURBANICA 2012 kompleks B4B jest dziełem Biura Architektonicznego Artur Jasiński i Wspólnicy. - W pełni powiodła się komercjalizacja budynku "C", prowadzona przez firmę Jones Lang LaSalle - mówił Tomasz Lisiecki. - Już w trzecim kwartale ubiegłego roku powierzchnia wynajęta została w nim w 97 procentach.

Z punktu widzenia osób zajmujących się analizami rynku nieruchomości, Kraków ma przed sobą szerokie perspektywy. Laikowi może wydawać się, że już dzisiaj mamy do czynienia na nim z nadpodażą powierzchni, której jest obecnie około 500 tys. mkw. Punktem odniesienia mogą być jednak podobne wielkością miasta w krajach zachodnich o znaczeniu metropolitalnym, które dysponują powierzchniami trzykrotnie większymi.

Tzw. sektor BPO, którym to mianem określa się centra dla obsługi biznesu, zainteresowany jest najmem powierzchni w miastach o bardzo dobrej lokalizacji, posiadających znakomicie wykształconą kadrę i atrakcyjnych pod względem kulturowym. Kraków z powodzeniem spełnia wszystkie te kryteria. Efektem rozwoju sektora BPO w Krakowie jest obecność wielu renomowanych firm w centrum Bonarka for Business, m.in. Herbalife, Lexmark czy Alexander Mann Solutions.

Firmy deweloperskie realizujące obiekty dla sektora BPO widzą na nim swoją szansę, stąd zapowiedzi realizacji kolejnych obiektów. TriGranit planuje na terenie Bonarki budowę kolejnych sześciu dużych biurowców o łącznej powierzchni ok. 60 tys. mkw.

Jednym z największych inwestorów jest krakowska Grupa Buma, która pod koniec ub., roku informowała o przekroczeniu ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowej przekazanej do użytkowania.

Obecnie realizuje ona w Krakowie trzeci budynek o pow. 12 tys. mkw. na terenie kompleksu Quattro Business Park (obiekt ten zostanie oddany do użytkowania we wrześniu br.). Buma, o czym wypada wspomnieć przy tej okazji, znalazła się w marcu ub. roku na 16. miejscu rankingu największych dewelo-perów Europy Środkowo-Wschodniej.

Miasto atrakcyjne, gdyż się opłaca

Jednym z najistotniejszych powodów zainteresowania powierzchniami biurowymi w Krakowie są wielokrotnie niższe stawki najmu (od 11 do15 euro za mkw.) niż w miastach zachodniej Europy, USA czy Azji. Biurowce krakowskie z najemcami, ale często i bez nich - jeszcze na etapie budowy, kupowane są przez duże, międzynarodowe fundusze kapitałowe. Inwestorzy na ogół lokują nowe biurowce w atrakcyjnych miejscach. W Krakowie należy do nich rejon III Kampusu UJ czy ul. Bora Komorowskiego oraz ostatnio - ul. Nowohucka czy ul. Klimeckiego. Obiekty te w dużym stopniu przyczyniają się do uatrakcyjnienia sylwetki miasta i nadania mu bardziej nowoczesnego charakteru.
Miejscem o dużym, wciąż nie w pełni wykorzystanym potencjale, są tereny sąsiadujące z lotniskiem w Balicach, które choćby z racji sąsiedztwa autostrady i portu lotniczego skupiają uwagę rozmaitych inwestorów.

Przykładem bardzo ciekawego, niezwykle wyrafinowanego w architektonicznej formie obiektu może być powstający w Balicach biurowo-usługowy obiekt klasy A firmy Consultronix o pow. 8 tys. mkw., autorstwa biura APA Zalewski Bubak, który betonowymi elementami elewacji, nawiązuje zarówno do form inżynierskich, matematycznych, jak i występujących w naturze form biologicznych.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miasto zabytków i... biurowców - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski