Miasto zamieni się w salę balową! W niedzielę rusza Festiwal...

Miasto zamieni się w salę balową! W niedzielę rusza Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

Zdjęcie autora materiału
Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Miasto zamieni się w salę balową! W niedzielę rusza Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza
1/25
przejdź do galerii
W tym roku imprezie towarzyszy hasło "Wojna i pokój". To nawiązanie do obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz galerię
W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa do 29 lipca, pojawią się tańce i balety związane z wojną i wojskowością. Nie zabraknie tanecznych prezentacji przedstawiających batalie, turnieje, marsze, parady, pojedynki, a także choreograficznych ilustracji walki z różną bronią, w różnych okresach historycznych i w różnych stylach.

Gwiazdą festiwalu będzie Rakesh Sai Babu, mistrz indyjskiego tańca wojennego Chhau, który po raz pierwszy przyjedzie do Polski.
Również po raz pierwszy na festiwalu zagości francuski mistrz tańca barokowego Pierre-Francois Dollé, twórca słynnej formacji Fantaisies Baroques. Ponadto na scenach festiwalowych pojawią się znane w świecie tancerki, m.in.: Alaknanda Bose (Indie), Barbara Segal (Anglia), Marie-Claire Bär Le Corre (Francja) czy Ana Yepes (Hiszpania).

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie weekend finałowy (28 i 29 lipca), kiedy to wieczorami na Rynku Głównym odbędą się dwa wielkie widowiska. W sobotę wystawiony zostanie spektakl Baletu Cracovia Danza "Szachy". Przedstawienie, oparte na poemacie Jana Kochanowskiego, ukaże wojnę, do której "miecza nie trzeba ni zbroi". Tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach wcielą się w role figur szachowych, by odtworzyć emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną przez poetę. Widzowie zobaczą
autentyczne XVI-wieczne choreografie w stylu włoskim i francuskim, a także pełne elegancji i wdzięku stroje dworskie z epoki renesansu. Dzień później, w niedzielę widowisko Mars des Nations ukaże Marsa, boga wojny, który pojawia się w różnych krajach, ale w każdym z nich inaczej wojuje. Przedstawione zostaną zmagania wojenne w eleganckiej Francji Ludwika XIV, w dawnej Hiszpanii Złotego Wieku, w magicznych Indiach czasów Mahabharaty, i wreszcie w spotkanie Polaków i Turków w bitwie pod Wiedniem pod koniec XVII wieku. Choreografie przygotowują czterej różni choreografowie, goście festiwalu związani z danym kręgiem kulturowym.
Podczas finału zabytkowa przestrzeń Krakowa zaludni się postaciami paradujących rycerzy, żonglerów, chorągwiarzy oraz dworzan w strojach z różnych epok. Na Rynku oraz na dziedzińcach Collegium Maius i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a także w Barbakanie będzie można oglądać spektakle przygotowane specjalnie z myślą o miejscach prezentacji. Jednymi z ciekawszych programów będą pokazy Breve Regnum i Harmonia Mundi nawiązujące do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Bassa Danza z Madonnami, odwołujący się do zbiorów Muzeum Narodowego z ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Atrakcją stanie się także bal publiczności na Rynku,
zaplanowany na sobotni wieczór, po spektaklu.

Wcześniej od 22 lipca będą się w Krakowie odbywały warsztaty taneczne, w ramach których każdego dnia o godz. 19 na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka prezentowane będą międzynarodowe pokazy taneczne. Uczestnicy warsztatów w finałowy weekend zaprezentują także zdobyte w czasie tygodniowych kursów umiejętności i przygotowane choreografie podczas pokazów na scenie na Rynku Głównym. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu oprócz warsztatów jest wolny.

Szczegóły można sprawdzić na stronie: cracoviadanza.pl.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo