Michał Derus. Marzy o olimpijskim występie

(FIL)
- Nie wiem, jak to jest mieć dwie zdrowe ręce. Ja od urodzenia nie mam lewej dłoni - mówi 25-letni sprinter tarnowskich klubów, Startu (jako niepełnosprawny) i AZS PWSZ (jako pełnosprawny), mistrz świata w biegu na 100 m i wicemistrz w biegu na 200 m.

Dzięki sukcesom w lekkoatletycznych MŚ osób niepełnosprawnych, które odbyły się w Dosze (Katar), zapewnił sobie udział w przyszłorocznych igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Wystartuje tam na „setkę” (biegu na 200 m nie ma w programie).

W stolicy Kataru powtórzył swe osiągnięcie sprzed dwóch lat z Lyonu. W 2014 roku w mistrzostwach Europy w Swansea triumfował na obu dystansach. O miano króla sprintu wśród osób niepełnosprawnych rywalizuje z Brazylijczykiem Yohanssonem Nascimento, którego w obu MŚ pokonał na „setkę” i z którym dwukrotnie przegrał na dwukrotnie dłuższym dystansie. W Dosze 100 m przebiegł w 10,73 s, bijąc rekord MŚ.

Przygodę ze sportem zaczął, kiedy był w trzeciej klasie gimnazjum. Przez kilka miesięcy trenował pływanie, potem, gdy okazało się, że ma predyspozycje do sprintu, zajął się bieganiem.

Był bliski przerwania kariery, gdyż aż przez pięć lat nie mógł startować w zawodach niepełnosprawnych, bowiem nie spełniał jednego z kryteriów dotyczącego amputacji powyżej nadgarstka.