Michał Derus ze srebrem na setkę w Rio de Janeiro

(FIL)
Podczas odbywających się w Rio de Janeiro Igrzysk Paraolimpijskich tarnowianin Michał Derus zdobył srebrny medal w biegu na 100 m (kat. T-47).

Zawodnik Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start spisał się bardzo dobrze w swym olimpijskim, wymarzonym debiucie. Rywalizował w sprinterskim biegu w kategorii osób z amputacją kończyn górnych (od urodzenia nie ma lewej dłoni). Uzyskał czas 10,79 s. Lepszy od niego był tylko Brazylijczyk Petrucio Ferreira, który wynikiem 10,57 s ustanowił rekord świata. Trzecie miejsce zajął jego rodak Yohansson Nascimento, który w kwalifikacjach był lepszy od Polaka (poprawił „życiówkę” na 10,75 s.).

Finał odbył się podczas upalnej pogody, ale to nie przeszkadzało tarnowianinowi, który lubi biegać w takich warunkach.

Poziom biegu na 100 metrów podniósł się niebywale. Przed czterema laty w Londynie zwycięzca triumfował w czasie 11,06 s (tarnowianin nie startował).

Derus 21 września skończy 26 lat. Urodził się w Tarnowie. Gdy był w trzeciej klasie gimnazjum, dowiedział się, że w jego mieście jest klub osób niepełnosprawnych (Start). Przez kilka miesięcy trenował pływanie, potem zajął się lekkoatletyką.

Aż przez pięć lat nie mógł rywalizować z innymi niepełnosprawnymi, gdyż okazało się, że nie spełnia jednego z kryterium dotyczącego amputacji powyżej nadgarstka. Na szczęście w 2013 roku kryteria zostały zmienione i Derus mógł znowu rywalizować z zawodnikami podobnie jak on pokrzywdzonymi przez los.

Właśnie w 2013 roku w Lyonie został mistrzem świata na 100 m i wicemistrzem na 200 m. Rok później w Swansea zdobył dwa tytuły w tych konkurencjach w ME. W 2015 roku podczas MŚ w Dausze (Katar) powtórzył osiągnięcia z Lyonu.

W 2014 roku Derus skończył informatykę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. W styczniku następnego roku obronił pracę inżynierską pt. „System wizyjny do zliczania przejeżdżających samochodów”, napisaną pod okiem promotora, dr. inż. Piotra Pawlika z AGH w Krakowie.

Wielkim marzeniem Derusa był występ na igrzyskach paraolimpijskich. Po jedenastu latach kariery spełnił swój wielki cel. W Rio de Janeiro wystartuje jeszcze w konkursie skoku w dal.

Jego koleżanka klubowa Anna Trener-Wierciak zdobyła brąz właśnie w tej konkurencji wynikiem 4,53 m. Triumfowała Chinka Junfei Chen (4,77 m), a drugie miejsce zajęła Australijka Taylor Doyle (4,62 m).

W biegu na 100 m kobiet Alicja Fiodorow zdobyła srebrny medal. Uzyskała 12,46 s. Do zwyciężczyni Deji Young (USA) straciła 0,31 s.